Istotne znaczenie podczas pielęgnacji pupy Twojego maluszka ma aplikowanie odpowiednich kremów przy każdej wymianie pieluszki i po oczyszczeniu skóry.
Na rynku dostępnych jest wiele różnych kosmetyków: kremów, maści, balsamów, oliwek, emolientów, czy mydełek. Łatwo więc uwierzysz, że to wszystko jest Ci niezbędne do prawidłowej pielęgnacji dziecka.
Ale czy tak jest na pewno?
Niekoniecznie…
Czego potrzebujesz do pielęgnacji skóry niemowlaka?
Tak naprawdę, podczas codziennej pielęgnacji skóry zdrowego dziecka, potrzebne Ci są dwa kosmetyki:
- delikatne mydło bez zbędnych dodatków,
- pielęgnujący krem lub maść zapobiegająca odparzeniom, które stosujemy po każdej zmianie pieluchy.
Co na odparzenia u niemowlaka?
Kremy pielęgnacyjne zapobiegające odparzeniom
Kosmetyki mające przeciwdziałać odparzeniom stosuj profilaktycznie po każdej zmianie pieluchy i kąpieli maluszka. Zawierają one substancje o działaniu przeciwzapalnym, łagodzącym podrażnienia. Tworzą one na skórze maluszka warstwę ochronną zapobiegającą podrażnieniu przez mocz czy kupkę.
Przed zastosowaniem kremu dobrze osusz skórę za pomocą czystych bawełnianych pieluszek lub ręczników jednorazowych. Zwróć również uwagę na miejsca w fałdach skórnych. Jest to bardzo ważne, ponieważ niektóre kremy nałożone na wilgotną skórę mogą powodować trudności z jej wyschnięciem, w konsekwencji tworząc sprzyjające środowisko dla rozwoju bakterii.
Kremy zapobiegające odparzeniom mogą zawierać w swoim składzie takie substancje, jak np.:
- alantoina (działająca osłaniająco na skórę, poprawia jej nawilżenie oraz wspomaga leczenie ran poprzez pobudzanie wzrostu nowej tkanki, przyspiesza regenerację skóry),
- dekspantenol (łagodzi podrażnienia, ma zdolność wiązania wody, dzięki czemu zwiększa elastyczność skóry),
- witamina F (wspiera niedojrzałą skórę niemowlęcia, pomaga odbudować płaszcz lipidowy naskórka, normalizuje jego właściwości ochronne),
- oliwa z oliwek (zapewnia utrzymanie optymalnego poziomu nawilżenia),
- witamina B3 (stymuluje produkcję lipidów stanowiących barierę skórną),
- olej lniany (działa przeciwzapalnie i nawilżająco),
- regenerująca witamina E,
- olej migdałowy (stanowi łagodną substancją natłuszczającą),
- ekstrakt z bawełny (działa kojąco i skutecznie łagodzi podrażnienia).
Preparaty zapobiegające odparzeniom dostępne w aptekach to np.:
- Alantandermoline maść,
- Alantan plus maść lub krem,
- Bepanthen Baby Extra maść,
- Bepanthen Baby maść,
- Linomag maść,
- Pentacrem krem,
- Sudocrem Care and Protect maść.
Maści i kremy na istniejące odparzenia
Preparaty, które stosujemy w celu złagodzenia powstałego już odparzenia, jako główny składnik zawierają tlenek cynku. Tworzy on na skórze warstwę ochronną, która jest doskonałą barierą dla wilgoci. Łagodzi otarcia, podrażnienia i zaczerwienienia naskórka oraz zmniejsza skłonność do ich powstawania. Ważne, abyś nakładała go cienką warstwę.
Pamiętaj jednak, że do stosowania w codziennej pielęgnacji krem z cynkiem jest za mocny, gdyż będzie wysuszać skórę. Możesz go stosować profilaktycznie jedynie w przypadku upałów czy podróży, kiedy świetnie zapobiegnie odparzeniom.
Preparaty z tlenkiem cynku z apteki
- Alpika krem,
- Bioderma AbcDerm Change krem,
- Emolium krem,
- Linomag krem,
- Mediderm Baby krem,
- Mustela Bebe krem,
- Nappiderm krem,
- Oillan Baby krem,
- Skarb Matki, Zdrowa Pupka krem,
- Sudocrem krem,
- Ziaja dermatologiczna baza,
- Ziajka maść pośladkowa.
Zasypka dla niemowlaka
Zasypki stosowane są w celu osuszenia i zabezpieczenia skóry dziecka przed drażniącym działaniem wilgotnej pieluszki oraz złagodzenia występujących podrażnień.
Głównym składnikiem zasypek dla dzieci jest talk, czyli hydroksykrzemian magnezu. Zmielony, oczyszczony oraz wysterylizowany przyjmuje formę białego, lekkiego, śliskiego proszku o perłowym połysku.
Ma działanie:
- zabezpieczające skórę przed podrażnieniem, poprzez ułatwianie poślizgu,
- osuszające, ponieważ bardzo dobrze absorbuje wilgoć.
Od wielu lat mówi się jednak o szkodliwych właściwościach talku i potencjalnej możliwości wywoływania przez niego raka jajnika (do tej pory nie ma na to jednak żadnych dowodów). Niektórzy producenci, w związku z tymi oskarżeniami, zaczęli stosować w zasypkach zamiast talku, skrobię kukurydzianą, która równie dobrze jak talk absorbuje wilgoć i osusza ciało dziecka.
Oprócz talku, czy skrobi zasypki mogą zawierać takie dodatkowe składniki, jak:
- alantoina (łagodzi podrażnienia),
- tlenek cynku (działa osuszająco),
- olejek rumiankowy (działa antyseptycznie),
- olej z migdałów (łagodzi podrażnienia i nawilża),
- panthenol (łagodzi podrażnienia),
- olejek z oliwek (chroni przed utratą wilgoci ze skóry oraz działa kojąco).
Pamiętaj, że zasypki służą jedynie do stosowania zewnętrznego, dlatego podczas ich stosowania bądź ostrożna i nie dopuść do dostania się pudru do dróg oddechowych Twojego maleństwa.
Maść pośladkowa dla niemowlaka
Skład przekazywany od pokoleń jest podstawą sprawdzonej i bezpiecznej maści na odparzenia dla dzieci. Przygotowywana jest ona w aptece na podstawie recepty.
W jej skład wchodzi:
- lanolina,
- wazelina biała,
- parafina,
- woda.
Bardzo wielu lekarzy, zgodnie ze starą recepturą, dopisuje do maści świetnie działający składnik, który jednak jest przeciwwskazany do stosowania u dzieci poniżej 3. roku życia. Jest to kwas borny, który działa:
- odkażająco,
- ściągająco,
- wysuszająco.
Leczy idealnie odparzenia, ale z powodu szybkiego wchłania się przez uszkodzoną i podrażnioną skórę wykazuje toksyczne działanie (zwłaszcza u niemowląt i małych dzieci), którego objawami są:
- wymioty,
- biegunka,
- drgawki,
- uszkodzenie narządów wewnętrznych, jak np. wątroba czy nerki.
Sól sodowa kwasu bornego jest również składnikiem popularnej maści Tormentiol, którą wielu rodziców stosuje na odparzenia u maluszków. Maść ta jednak jest przeciwwskazana dla dzieci poniżej 12. roku życia, dlatego nie stosuj jej u swojego szkraba!!!
Podczas pielęgnacji skóry niemowlaka pamiętaj również o tym:
- Nie myj skóry dziecka mydłem przeciwbakteryjnym– jest ono przeznaczone dla dorosłych i wskazane w chorobach skóry. Nie nadaje się do pielęgnacji małego dziecka.
- Nie używaj do pielęgnacji skóry niemowlęcia również talków zawierających środki antyseptyczne, które mogą wywoływać podrażnienia lub reakcje alergiczne.
- Nie myj dziecka samą wodą, gdyż powoduje to przesuszenie skóry i zwiększa ryzyko jej uszkodzenia.
- Do mycia zabrudzonej skóry dziecka możesz używać jednorazowych nawilżanych chusteczek, które są bardzo wygodne i praktyczne w użyciu, niestety są one nasączone wieloma substancjami chemicznymi, dlatego mogą wywołać podrażnienie skóry. Podczas wystąpienia odparzenia zrezygnuj z nich na czas leczenia, na rzecz wody z mydłem.
Dodaj komentarz