fbpx

Błędy podczas stosowania antybiotyku

01 marca 2021

Antybiotyki to powszechnie stosowane leki, które wykazują działanie bakteriostatyczne i bakteriobójcze. Ich nazwa pochodzi od połączenia greckich słów, takich jak „anti”, czyli przeciw oraz „bios”, czyli życie. W naturalnych warunkach, antybiotyki są wytwarzane przez żywe organizmy jak np.grzyby, natomiast w warunkach laboratoryjnych są to substancje chemiczne wytwarzane przez człowieka, niszczące bakterie i/lub hamujące ich wzrost.

 

Wskazania

 

Antybiotyki powinny być stosowane jedynie w zakażeniach bakteryjnych!!!

W leczeniu chorób o charakterze wirusowym antybiotyki nie będą skuteczne.

Zadaniem antybiotyków jest niszczenie bakterii, zarówno dobrych, jak i złych, dlatego antybiotykoterapia  wpływa na cały organizm.

Antybiotyki stosuje się w przypadku:

  • infekcji bakteryjnych,
  • profilaktycznie po operacji,
  • profilaktycznie w powracających zakażeniach,
  • profilaktycznie po kontakcie z chorym, na niektóre choroby zakaźne,
  • u pacjentów z neutropenią i agranulocytozą,
  • w celu zwalczenia Helicobacter pylori,
  • w zakażeniach grzybiczych.

 

Błędy podczas stosowania antybiotyku

 

Istnieje jednak szereg błędów popełnianych podczas stosowania antybiotykoterapii. Należą tu zarówno sytuacje wynikające z niewiedzy, jak i zamierzonego działania Pacjenta. Są to m.in.:

 

Nieodpowiednia dawka antybiotyku

Dawkę stosuj zgodnie z zaleceniami lekarza.

Zbyt mała dawka spowoduje, że cała kuracja będzie nieskuteczna, natomiast zbyt wysoka może powodować szereg działań niepożądanych. Dawkę dobiera lekarz, na podstawie wywiadu zdrowotnego, występowania innych schorzeń czy biorąc pod uwagę masę ciała.

 

Przerwanie kuracji

Czas leczenia określa lekarz, dobierając odpowiednią dawkę antybiotyku.

Nie należy przerywać leczenia, nawet jeśli objawy ustąpią! A dzieje się tak najczęściej po kilku dniach stosowania leku.

Skrócenie leczenia może spowodować częściową, a nie całkowitą eliminację bakterii, przez co mogą rozwinąć się kolejne szczepy w organizmie odporne na stosowaną substancję.

Przedłużenie leczenia też nie jest dobrym pomysłem, ponieważ może nasilić występowanie działań niepożądanych.

 

Brak regularności w przyjmowaniu leku

Antybiotyk należy przyjmować w określonych odstępach czasowych, najczęściej co 6,8 lub 12 godzin w zależności od substancji. Ta systematyczność jest konieczna w przypadku antybiotyków o działaniu bakteriostatycznym, które mają za zadanie hamowanie namnażania się bakterii. Wydłużenie odstępu lub pominięcie dawki może wpłynąć negatywnie na skuteczność terapii.

 

Odpowiednie jedzenie i picie

Antybiotyków, podobnie jak i wszystkich leków, nie należy popijać sokami cytrusowymi, mlekiem, a także kawą czy herbatą. Najlepsza jest woda niegazowana z niewielką zawartością soli mineralnych.

 

Brak osłony

Podczas stosowania antybiotykoterapii, a także po jej zakończeniu stosuj probiotyki. Odbudowa naturalnej flory bakteryjnej jest bardzo ważna dla całkowitego powrotu do zdrowia.

Jeśli miewasz zakażenia pochwy, uzupełnij kurację probiotykami stosowanymi dopochwowo. Możesz także dodatkowo wspomóc się kefirem, jogurtem lub maślanką, pamiętając o zachowaniu wymaganego odstępu czasu.

 

Picie alkoholu

Na czas antybiotykoterapii zrezygnuj z picia alkoholu, nawet w małych ilościach. Każdy napój zawierający choć niewiele alkoholu może wejść w interakcję z lekiem zwiększając działania niepożądane lub utrudnić albo spotęgować działanie leku.

 

Stosowanie antybiotyku po poprzedniej kuracji

Jeśli czujesz, że to już ten czas na zastosowanie antybiotyku nigdy nie przyjmuj pozostałego po poprzednich kuracjach leku, chyba, że po ścisłej konsultacji z lekarzem. Antybiotyk powinien być przy każdej chorobie ściśle dobrany do objawów, a możliwe, że ten  który masz w domu nie będzie się po prostu nadawał i zrobi więcej szkody niż pożytku.

Pamiętaj również, aby NIGDY nie stosować u dziecka, zrobionego podczas poprzedniej choroby antybiotyku w zawiesinie. Resztki leku po zakończonej kuracji należy zutylizować!!!

 

Pamiętaj!

 

Stosowanie leków na receptę, a w szczególności antybiotyków powinno odbywać się pod ścisłą kontrolą lekarza. Nie należy stosować antybiotyku na własną rękę ani również samodzielnie modyfikować dawki. Należy również pamiętać, że antybiotyki nie wykazują działania przeciwwirusowego, nie działają również przeciwbólowo, przeciwgorączkowo czy przeciwkaszlowo.


Anna Joniec-Bieniek

Anna Joniec–Bieniek

Nazywam się Anna Joniec–Bieniek. Z wykształcenia jestem magistrem farmacji, prywatnie mamą Jakuba. Na blogu poruszam prozdrowotne kwestie związane z dziećmi i dorosłymi. Wszystko w oparciu o fachowe wykształcenie i lata doświadczenia w aptece. Jestem też autorką kompendium profesjonalnej aptecznej wiedzy, czyli poradnika „Mama bez recepty”.


Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

instagram