Ból ucha potrafi być bardzo dokuczliwy i najczęściej wymaga konsultacji z lekarzem, szczególnie, jeśli utrzymuje się dłużej i towarzyszą mu inne objawy. Jednak czasem ucho zaczyna boleć wieczorem czy w dni wolne, gdy na wizytę u lekarza trzeba poczekać. Czy można sobie wówczas jakoś radzić samemu? Co robić gdy ból ucha dotyczy naszego dziecka? Co stosować na bolące ucho u malucha?
Dlaczego ucho boli? Ból ucha u dziecka – przyczyny
Bolące ucho to częsta przypadłość u małych dzieci. Ból ucha pojawia się wraz z katarem lub już pod koniec infekcji. Wynika to z budowy anatomicznej – u małych dzieci trąbka słuchowa jest stosunkowo krótka, przebiega poziomo, a jej ujście jest cały czas otwarte. Dzięki temu wszystkie bakterie czy wirusy jakie namnożą się w gardle, mogą łatwo wniknąć do wnętrza ucha i wywołać stan zapalny.
Zapalenie ucha – objawy
Z czasem dzieci chorują na uszy coraz rzadziej, jednak nawet u dorosłych już osób może dojść do zapalenia ucha. Zapaleniu ucha towarzyszy nie tylko ostry i przenikliwy ból, ale też gorączka, piszczenie lub szum w uchu, złe samopoczucie – w takich wypadkach trzeba jak najszybciej szukać pomocy lekarza.
Ból ucha u dziecka – skąd się bierze?
Mniej nasilony ból ucha może mieć też inne przyczyny, takie jak:
- różnica ciśnień między uchem środkowym a otoczeniem (przytrafia się podczas gwałtownych zmian wysokości – lotu samolotem, zjeżdżaniu z góry), ból można złagodzić często przełykając ślinę, żując gumę lub ssąc cukierka,
- zatkane ucho – do takiej niedrożności może dojść przez naturalnie gromadzącą się wydzielinę, obrzęk błon śluzowych (spowodowanych np. katarem), gromadzenie się płynu (wody, która dostała się do uszu podczas kąpieli lub płynu powstałego w wyniku choroby).
Co na ból ucha u dziecka? Jak złagodzić ból ucha?
Wśród domowych sposobów leczenia bólu ucha często można spotkać rady, że służy mu „wygrzewanie” poprzez przykładanie ciepłych okładów lub termofora. Czasem poleca się też wkładanie wacika z kroplą oleju kamforowego czy listka geranium. Obecnie metody te nie są wskazane, ponieważ grozi to włożeniem ciała obcego zbyt głęboko. Jest też ryzyko pojawienia się reakcji alergicznej pod wpływem tych substancji, natomiast wygrzewanie nasila stan zapalny.
Krople na ból ucha dla dziecka
Znacznie lepiej jest skorzystać z preparatów dostępnych w każdej aptece. Krople do uszu mają odpowiedni skład i konsystencję, działają przeciwbólowo oraz przeciwzapalnie. Jeśli stan zapalny dopiero się rozwija, potrafią go zahamować i zapobiec rozwojowi choroby lub znieczulą bolące ucho do czasu wizyty u lekarza. Warto bowiem pamiętać, że nieleczenie infekcji uszu może zakończyć się uszkodzeniem słuchu lub przybrać formę przewlekłą.
Poprawna aplikacja kropli do uszu dla dzieci
U małych dzieci krople podaje się w pozycji leżącej. W tym celu układamy dziecko wygodnie, przygotowujemy preparat, lekko pociągamy małżowinę uszną w dół i do tyłu, następnie zdecydowanie zapuszczamy odpowiednią ilość kropli. Należy przy tym nie dotykać aplikatorem ucha, aby nie dostały się na niego bakterie z powierzchni skóry. U dzieci powyżej 3 roku życia i dorosłych krople podaje się w pozycji siedzącej – głowę przechylamy w bok, a małżowinę odciągamy do tyłu i lekko do góry. Po zakropleniu uszu nie należy niczym zatykać, lecz pozostać przez 5 minut w takiej pozycji, aby krople wpłynęły i dopiero po tym czasie zetrzeć ich nadmiar wacikiem.
Niedawno po spacerze synek zaczął skarżyć się na ból ucha. Wystraszyłam się, że to może być zapalenie ucha, ale to raczej było przewianie. Na szczęście w aptece mi polecili bardzo skuteczny spray fonix z olejkami, po którym ból szybko ustąpił i synek dłużej nie cierpiał