fbpx

Grzybica pochwy – przyczyny, objawy, leczenie. Sprawdź co musisz wiedzieć!

29 czerwca 2020

Grzybica pochwy – grzybicze zapalenie pochwy

Przynajmniej raz w życiu większość kobiet miała z nim do czynienia. Swędzące, utrudniające normalne funkcjonowanie, nieprzyjemnie pachnące. Grzybicze zapalenie pochwy czy inaczej grzybica pochwy, bo to o niej mowa, może się przydarzyć każdej z nas.

 

Grzybica pochwy – objawy

Zapalenie pochwy może mieć pochodzenie grzybicze albo bakteryjne. Rozróżnia się je po objawach.
W przypadku grzybicy pochwy obserwujemy takie objawy jak:
  • swędzenie,
  • pieczenie,
  • charakterystyczne upławy – gęste, białe do żółtych, serowate, niejednorodne z grudkami.

Kiedy choroba staje się przewlekła często pojawiają się objawy ze strony układu moczowego, jak pieczenie przy oddawaniu moczu, częste oddawanie moczu lub uczucie nie do końca opróżnionego pęcherza.

 

Candida – grzyb odpowiedzialny za grzybicę pochwy

Zazwyczaj wizyta u ginekologa jest odwlekana, gdyż pacjentki liczą, że „samo przejdzie”. Znasz to? 😉

Tymczasem pomoc lekarza jest niezbędna, gdyż za chorobę odpowiedzialny jest grzyb, drożdżak Candida. Komórki Candida mnożą się, niszczą pH właściwe pochwie, zmieniają florę bakteryjną, powodują przykre objawy.

Najczęściej identyfikowany z pochwy jest gatunek Candida albicans, jednak obecnie spotykane są coraz częściej Candida glabrata i Candida tropicalis. Szczególnie dotyczy to pacjentek chorych na cukrzycę – u nich odsetek gatunków innych niż C. albicans jest największy. C. glabrata i C. tropicalis są około 10 razy mniej podatne na standardowe leczenie przeciwgrzybicze.

Zatem, jeśli w naszym przypadku trudno wyleczyć grzybicę lub często nawraca, obok innych okoliczności warto wziąć pod uwagę nietypowy gatunek grzyba i podjąć bardziej agresywne leczenie.

 

Gdzie ja się zaraziłam? Przyczyny grzybicy pochwy

Niestety sposobów na zarażenie się grzybicą pochwy jest sporo. Grzybica może być spowodowana takimi czynnikami jak:

  • Kuracja antybiotykami stosowanymi np. podczas infekcji dróg oddechowych. Antybiotyk oprócz bakterii wywołujących infekcję, niszczy również prawidłową florę bakteryjną w organizmie, także tą w pochwie. A wtedy o grzybicę nietrudno.
  • Nadmierna dbałość o higienę osobistą, podczas której stosujemy żele i płyny o silnym działaniu zasadowym i bakteriobójczym. Niestety brak higieny też szkodzi 😉
  • Częste przebywanie w siedlisku grzybów jakim są baseny, jacuzzi, sauny oraz publiczne toalety.
  • Wysokie stężenie cukru we krwi (dlatego koniec ze słodyczami 😉 )
  • Otyłość ( koniec z McD 😉 )
  • Anemia.
  • Ciąża. Dochodzi wtedy do spadku odporności, wzrostu ilości estrogenów oraz z dużego przekrwienia śluzówki pochwy, gdzie zwiększa się ilość glikogenu i zmniejsza kwasowość, co stanowi świetne warunki do rozwoju grzybicy.
  • Niezabezpieczone stosunki płciowe z zarażonym partnerem.
  • Czynniki mechaniczne jak ciasne ubranie czy nieprzepuszczalna dla powietrza bielizna.

 

Grzybica pochwy – leczenie

Najważniejsza w leczeniu jest konsekwencja, gdyż zwykle po krótkiej kuracji objawy znikają, ale jeśli odstawi się wtedy lek, wracają. Dlatego należy stosować leki odpowiednio długo.

Leczenie grzybicy pochwy to zazwyczaj stosowanie leków dopochwowych w postaci globulek, a także maści lub kremów stosowanych zewnętrznie. W przypadkach przewlekłej grzybicy pochwy stosuje się leki podawane doustnie, zawierające substancje przeciwgrzybicze.

Ciekawostka:

Warto zrobić wymaz, aby upewnić się co do czynnika wywołującego, gdyż grzybicę pochwy można pomylić z bakteryjnym zapaleniem pochwy i infekcją Trichomonas (choroba przenoszona drogą płciową). Rozróżnienie to jest ważne, inaczej się bowiem leczy te choroby, a więc zła diagnoza może powodować nietrafione leczenie, a co za tym idzie – jego nieskuteczność.

 

Domowe sposoby na grzybicę pochwy

Podczas grzybicy pochwy sama również możesz zaprowadzić pewne zmiany tzn.:

  • nosić bawełnianą bieliznę,
  • używać płynów do higieny intymnej zamiast wysuszającego mydła,
  • mycie, osuszanie i wycieranie wykonywać w kierunku od przodu ku tyłowi, aby nie przenosić grzybów czy bakterii z okolic odbytu,
  • używać osobnego ręcznika do miejsc intymnych,
  • unikać długich kąpieli w gorącej wodzie,
  • unikać gąbek czy myjek, w których łatwo o rozwój patogenów,
  • przy nawracających infekcjach zrezygnować z używania tamponów, częściej zmieniając podpaski w trakcie krwawienia.

 

Leki na grzybicę pochwy

Przy pierwszych objawach, nawet niewielkich, możesz zastosować krem przeciwgrzybiczy (np. Clotrimazol dostępny bez recepty).

Prawidłową florę bakteryjną pochwy przywrócić możesz zakładając w globulkach dopochwowych (np. Lactovaginal) lub przyjmując w kapsułkach doustnych ( np. Provag) bakterie właściwe pochwie. Warto robić to przy:

  • stwierdzonym nieprawidłowym pH,
  • pierwszych objawach grzybicy,
  • w trakcie i po zakończonej antybiotykoterapii,
  • przed miesiączką i zaraz po.

Grzybicy pochwy nie można pozostawić bez leczenia, gdyż zaniedbana może być przyczyną powikłań w postaci stanów zapalnych wyższych odcinków dróg rodnych.

 

Grzybica pochwy, a współżycie – co musisz wiedzieć?

Nie wiadomo, czy przyczyną częstszych infekcji przy częstszym współżyciu jest osoba partnera jako nosiciela infekcji czy też samo współżycie, przekrwienie narządów rodnych, wydzielanie śluzu, niewielkie uszkodzenia nabłonka – co mogłoby tworzyć korzystne środowisko dla rozwoju grzyba.

Jednak zdarza się, że mężczyźni są nosicielami grzybicy w formie utajonej i to oni podczas współżycia zarażają nią partnerkę, dlatego w przypadku uporczywych lub nawracających infekcji przeleczenie partnera jest jak najbardziej wskazane, nawet jeśli nie ma u niego żadnych objawów.

Infekcjom sprzyja także współżycie w czasie miesiączki a także wszelkie preparaty stosowane celem nawilżania pochwy podczas stosunku.

 

Grzybica pochwy w ciąży 

W okresie ciąży grzybicze infekcje pochwy są częste. Wiąże się to z osłabieniem układu immunologicznego oraz z przekrwieniem śluzówki pochwy, kiedy jest cieplej, bardziej wilgotno i występuje więcej składników odżywczych.

Leczenie najczęściej polega na podawaniu miejscowych preparatów przeciwgrzybiczych, ponieważ ich wchłanianie dopochwowe jest niewielkie, a działają dokładnie w miejscu infekcji.

Preparaty doustne, w przeciwieństwie do leków miejscowych, mogą mieć patogenny wpływ na płód i w związku z tym praktycznie nie są stosowane u ciężarnych.

W czasie porodu, jeśli infekcja jest niedoleczona, dziecko przechodząc przez kanał rodny zakaża się drożdżakiem. Wtedy występują u dziecka pleśniawki, które są jednak łatwe do wyleczenia.


Anna Joniec-Bieniek

Anna Joniec–Bieniek

Nazywam się Anna Joniec–Bieniek. Z wykształcenia jestem magistrem farmacji, prywatnie mamą Jakuba. Na blogu poruszam prozdrowotne kwestie związane z dziećmi i dorosłymi. Wszystko w oparciu o fachowe wykształcenie i lata doświadczenia w aptece. Jestem też autorką kompendium profesjonalnej aptecznej wiedzy, czyli poradnika „Mama bez recepty”.


Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

instagram