fbpx

Higiena intymna chłopców

15 stycznia 2017

Ja, jako mama chłopca i żona mężczyzny, bardziej znam się na męskich narządach 🙂 jednak niezależnie od płci maleństwa, higiena narządów intymnych jest niezwykle ważna.

Dziś jednak o chłopakach będzie.

 

Mamoooo! sikuuuu…

Pieluchę powinnaś zmieniać dziecku za każdym razem, gdy zostanie ubrudzona, a na pewno wówczas, gdy zrobi kupkę. Nie tylko synowi, córce również 😉

Częstotliwość zależy tu w dużej mierze od tego jak dziecko jest karmione (dzieci karmione piersią wypróżniają się częściej, bo mleko mamy jest łatwiej trawione), ale też od wieku i dojrzałości układu pokarmowego maluszka. Jego skóra jest bardzo delikatna i wymaga przemycia oraz starannego osuszenia przy każdym przebieraniu, jednak sposób w jaki się to robi jest różny i zależy od płci dziecka.

 

Zasady przewijania chłopca

Do mycia dziecka najlepiej używaj ciepłej wody i delikatnego, przeznaczonego dla dzieci mydła lub hipoalergicznych kosmetyków. Używać jednorazowych chusteczek, mimo, że są mega wygodne, powinnaś raczej okazjonalne np. w czasie spacerów.

Pupę chłopca myjemy od przodu ku tyłowi: pachwiny, penis, miejsce pod penisem, okolice moszny i dopiero odbyt. Jeśli ubrudzony jest także napletek, powinnaś go oczyścić bez odciągania, aby resztki kału nie dostały się w pobliże cewki moczowej, a podczas kąpieli starannie umyć napletek. Po przebraniu możesz użyć kremu, którym smarujemy pachwiny, mosznę i pupę dziecka, gdyż w tych miejscach skóra łatwo się odparza. Jeśli skóra ukryta pod pieluszką jest zaczerwieniona, warto zastosować „wietrzenie”, to znaczy pozwolić maluchowi na chwilę leżenia bez pieluchy. Jednak wcześniej rozłóż w tym miejscu chłonny ręcznik czy pieluchy tetrowe, jeśli nie chcesz mieć małej powodzi, gdyż jak wiadomo chłopcy praktycznie zawsze wtedy siusiają 😉

 

Napletek i jądra

Napletek, czyli fałd skóry okrywający żołądź prącia, tworzy ujście na tyle duże, aby przepuścić mocz. Czasami na krawędzi napletka można zauważyć białą wydzielinę – mastkę. Jej obecność jest naturalna. W miarę jak dziecko rośnie, napletek odkleja się od żołędzi i można go naciągnąć, aż w końcu zsunie się całkiem. Nie wolno tego procesu przyspieszać, ponieważ można doprowadzić do naderwania, co jest bardzo bolesne dla dziecka i może być przyczyną zakażenia czy zrostów. Przez pierwsze półrocze życia lepiej w ogóle nie próbuj odciągać napletka, bo skóra w tym miejscu jest niezwykle delikatna. Gdy chłopiec jest nieco starszy, można napletek delikatnie odsuwać, ale nie na siłę, jedynie w czasie kąpieli, aby wymyć każdy zakamarek skóry. Jednak pamiętaj, że Twoje ręce muszą być porządnie wymyte!

 

W pierwszych dniach życia dziecka lekarz kontroluje, czy jądra znajdują się w mosznie, ponieważ czasem zstąpienie ich z jamy brzusznej może być opóźnione. Jeżeli tak się nie stanie, lekarz zaleci kontrolę – w kolejnych dniach trzeba udać się na konsultacje do pediatry, bo nieleczone niezstąpienie jąder może być przyczyną późniejszej niepłodności.

 

Stulejka

To problem, który wciąż dzieli i budzi wiele kontrowersji.

Dawniej uważano, że do 3 roku życia żołądź powinna być odsłonięta – wielu lekarzy nadal jest zwolennikiem tej teorii i podczas rutynowego badania dziecka, często bez zgody rodzica, próbuje problem „siłowo” rozwiązać, argumentując, że to stulejka, czyli zwężenie napletka, uniemożliwiające lub utrudniające ściągnięcie napletka.

Obecnie coraz więcej urologów uważa, że odklejanie napletka jest procesem wieloletnim i samoistnym, w który nie należy interweniować, jeżeli tylko nie jest to przyczyną problemów (zakażenia układu moczowo-płciowego, załupek – niemożność ściągnięcia napletka z powrotem na żołądź, trudności z oddawaniem moczu). W razie takich objawów konieczna jest konsultacja nie tylko z pediatrą, ale warto również odwiedzić urologa dziecięcego.


Anna Joniec-Bieniek

Anna Joniec–Bieniek

Nazywam się Anna Joniec–Bieniek. Z wykształcenia jestem magistrem farmacji, prywatnie mamą Jakuba. Na blogu poruszam prozdrowotne kwestie związane z dziećmi i dorosłymi. Wszystko w oparciu o fachowe wykształcenie i lata doświadczenia w aptece. Jestem też autorką kompendium profesjonalnej aptecznej wiedzy, czyli poradnika „Mama bez recepty”.


Komentarze

Jedna odpowiedź do “Higiena intymna chłopców”

  1. JustaF pisze:

    Musze stwierdzic ze fajnie sie czyta twoje posty 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

instagram