Korzeń imbiru jest rośliną często stosowaną w kuchni.
Zawiera on cenne właściwości, dzięki czemu chętnie jest wykorzystywany podczas leczenia wielu schorzeń.
Imbir ma m.in. właściwości przeciwbakteryjne, przeciwzapalne, a także łagodzi dolegliwości ze strony układu oddechowego. Zebrałam dla Ciebie informacje, dzięki którym odkryjesz właściwości tej rośliny.
Jak wybrać najlepszy imbir?
Imbir jest rośliną, która rośnie w ciepłych i wilgotnych krajach, takich jak Chiny, Tajwan czy Bangladesz. Wiele osób hoduje go w swoich przydomowych ogródkach lub na parapecie. Jednak w Polsce nie ma najlepszych warunków do jego uprawy. Najlepiej rośnie w temperaturze 19-28 stopni C. W sklepach imbir jest dostępny pod wieloma postaciami, jednak największą popularnością cieszy się jego korzeń oraz sproszkowana wersja.
Poszukując najlepszego świeżego imbiru powinnaś zwrócić uwagę na jego kolor i jędrność. Lepiej sięgnąć po imbir o jasnej skórce.
Po zakupie imbir przechowuj w suchym i chłodnym miejscu. Lodówka będzie idealna. Dzięki niskiej temperaturze będzie on dłużej świeży.
Imbir bardzo łatwo się obiera, nie ma konieczności obierania go nożem. Wystarczy łyżeczka i delikatne ścieranie skórki.
Właściwości lecznicze imbiru
Świeży imbir zawiera wiele witamin, jak C, A, K, E oraz witaminy z grupy B.
Ponadto można w nim znaleźć kwas foliowy, potas, wapń, fosfor i żelazo.
Jego charakterystyczny zapach jest zasługą obecności olejków eterycznych i żywic, które mają wiele właściwości prozdrowotnych.
Korzeń imbiru należy również do grupy tzw. „naturalnych antybiotyków” ze względu na swoje działanie przeciwbakteryjnie.
Łagodzi dolegliwości związane z chorobą lokomocyjną, takie jak nudności czy wymioty.
Ma również właściwości wykrztuśne, dlatego możesz dodać go do herbaty lub zrobić z niego syrop.
Jak zapewne wiesz, zaleca się picie ciepłej herbaty z imbirem w stanach przeziębienia, podczas kaszlu, a także w chorobach górnych dróg oddechowych.
Imbir jest także zalecany u Pacjentów z chorobami jelit, jak SIBO, głównie ze względu na jego właściwości przeciwbakteryjne.
Imbir wykazuje także działanie przeciwbólowe. Łagodzi ból głowy, a także bóle menstruacyjne.
Imbir hamuje również agregację płytek krwi, dzięki czemu chroni przed powstaniem zakrzepów.
Ma właściwości rozgrzewające i napotne, dlatego można go stosować wspomagająco w celu obniżenia gorączki.
Regularne spożywanie imbiru pozytywnie wpływa na odporność.
Ale to nie wszystkie jego zalety. Kłącze wspomaga trawienie, a także jest pomocne w łagodzeniu wzdęć.
Spożywanie wody z imbirem hamuje apetyt, dlatego wiele kobiet będących na diecie ceni sobie tę roślinę.
W jaki sposób jeść imbir?
Świeży korzeń imbiru, po uprzednim obraniu można spożywać na surowo. Jego smak jest jednak bardzo wyrazisty, dlatego nie należy przesadzić z jego ilością. Dla niektórych osób może być on zbyt intensywny, dlatego powinny one sięgnąć po inne formy imbiru.
Wiele osób ceni sobie picie naparu z imbiru. Wystarczy do niewielkiego garnuszka dodać do wody kilka plasterków imbiru i gotować około 10 minut. Można również dodać cytrynę oraz łyżkę miodu dla poprawy smaku. Ich dodatek zwiększy właściwości zdrowotne naparu.
Starty imbir jest doskonałym dodatkiem do dań rozgrzewających. Można przygotować curry czy aromatyczne dania kuchni indyjskiej.
Jest to również jeden ze składników popularnego złotego mleka, gdzie bazą jest mleko i kurkuma oraz wiele przypraw, w tym imbir, cynamon i kardamon.
Marynowany imbir jest popularnym dodatkiem w kuchni azjatyckiej. Dodaje się go m.in.do sushi, a także do dań rybnych. Imbir można dodać niemalże do każdego dania, dzięki niemu smak potrawy zostanie dodatkowo wzbogacony.
Przeciwwskazania
Herbatki lub napary ze świeżym imbirem nie powinny być podawane małym dzieciom, głównie ze względu na jego intensywny smak i zapach.
Osoby, które cierpią na wrzody żołądka lub refluks powinny stosować go z umiarem, ponieważ może on nasilać dolegliwości.
Stosowany w nadmiarze podnosi ciśnienie krwi, dlatego jeśli cierpisz na nadciśnienie powinnaś unikać spożywania imbiru w dużych ilościach.
Nadmierne spożywanie świeżego imbiru może powodować biegunkę, ból brzucha oraz wzdęcia.
Kobiety w ciąży i karmiące mogą po konsultacji z lekarzem w wyjątkowych przypadkach stosować imbir, jednak nie powinny go nadużywać.
Dodaj komentarz