fbpx

NAJLEPSZE ZIOŁA NA ODPORNOŚĆ I WZMOCNIENIE ORGANIZMU – CZARNY BEZ

20 listopada 2020

Czarny bez znany jest ze swoich leczniczych właściwości.

Kwiaty czarnego bzu były stosowane już w medycynie ludowej, głównie w celach terapeutycznych. W Polsce czarny bez rośnie w wielu miejscach, bardzo szybko się rozrastając. Płaskie, białe kwiaty dojrzewają wiosną, a ich zbiór wypada w okresie od maja do lipca. Owoce czarnego bzu są granatowe, niewielkich rozmiarów. Je najlepiej zbierać na jesień. Zarówno jedną, jak i drugą część łatwo przetworzyć, aby spożywać w celach zdrowotnych lub poprawy urody. Najczęściej przetwarza się je na sok lub syrop z czarnego bzu.

 

Właściwości lecznicze czarnego bzu

 

W starożytności czarny bez był uznawany za drzewo szczęścia życia. Obecnie również ma ogromne zastosowanie w lecznictwie. Do stworzenia preparatów można wykorzystywać różne części czarnego bzu, czyli kwiaty, owoce, liście, nasiona, korę oraz korzenie. Najczęściej wykorzystuje się kwiaty i owoce, ponieważ posiadają wiele flawonoidów, garbników, kwasów organicznych, olejków eterycznych, ale także witamin A, B1, B6, C oraz soli mineralnych (wapń, sód, potas i żelazo).

Z kwiatów bzu można przygotować napar lub syrop, który świetnie się sprawdza w przeziębieniu, łagodzi katar i kaszel oraz działa napotnie.

Dodatkowo obniża temperaturę ciała i pomaga w oczyszczaniu oskrzeli z zalegającej wydzieliny.

 

Owoce czarnego bzu zawierają m.in.:

  • witaminy C, H, B,
  • karoten,
  • sole mineralne m.in. wapń, potas, glin, żelazo, sód,
  • garbniki,
  • antocyjany,
  • pektyny.

 

Mimo wielu korzystnych właściwości prozdrowotnych, owoce czarnego bzu najbardziej znane są ze swojego działania przeciwzapalnego, przeciwwirusowego oraz antybakteryjnego.

Ponadto, jak wykazują badania, owoce i liście czarnego bzu to doskonałe zioła na wzmocnienie systemu immunologicznego. Dlatego też możesz je stosować podczas przeziębienia, infekcji bakteryjnych i wirusowych.

Pomagają również wzmacniać stan błon śluzowych dróg oddechowych i złagodzić uporczywy kaszel.

Potwierdzają to nie tylko lata stosowania przez nasze babcie, ale i aktualne badania. Standaryzowane ekstrakty z owoców bzu czarnego podczas badań in vitro wykazały działanie bakteriobójcze oraz zdolność wiązania z wirusem grypy. Wykazano również, że podczas ich stosowania czas choroby skraca się o 3-4 dni.

 

Czarny bez – Przeciwwskazania

 

Czarny bez ma niewiele przeciwwskazań.

Jednak musisz wiedzieć, iż surowe owoce czarnego bzu, przed obróbką termiczną są trujące, ponieważ zawierają prunazynę i sambunigrynę, które mogą wywołać zatrucie pokarmowe.

Ich spożycie może wywołać m.in.:

  • wymioty,
  • zaburzenia oddychania,
  • duszności,
  • ból i zawroty głowy.

 

Dlatego lepszym pomysłem na podanie syropu z czarnego bzu jest zakupienie go w aptece.

 

Jaki syrop z czarnego bzu wybrać?

 

Moim ostatnim odkryciem, które stosuję u Kuby, jest syrop Sambucus Kids, który zawiera kompozycję dwóch starannie dobranych, standaryzowanych ekstraktów z owoców bzu czarnego (Sambucus nigra L.).

 

Zastosowane ekstrakty w syropie Sambucus Kids zawierają gwarantowaną ilość polifenoli i antocyjanów w każdej porcji.

Dzięki temu, iż zawiera ekstrakt roślinny (czyli zagęszczony surowiec roślinny) w mniejszej objętości otrzymujemy większą ilość związków terapeutycznie czynnych. Ponadto ekstrakt ten jest odpowiednio standaryzowany, czyli pokazuje konkretną zawartość substancji czynnej o danej aktywności terapeutycznej. Dzięki niej wiemy, ile w pojedynczej porcji syropu z czarnego bzu znajduje się związków aktywnych.

 

 

Syrop Sambucus Kids posiada również oznaczenie DER, czyli Drug Extract Ratio. Nazwa ta informuje nas o stężeniu zastosowanego ekstraktu w stosunku do surowca, z którego produkt został wytworzony…

Czyli tłumacząc z polskiego na polski, jest to ilość materiału roślinnego, jaki został użyty do wytworzenia jednej części ekstraktu 😉

np. DER 64:1 oznacza, iż z 64 g surowca uzyskano 1 g ekstraktu.

Także jak widzicie Sambucus Kids pokazuje nam dokładnie, ile zawiera dobroczynnych substancji. A taka informacja i przejrzystość jest w dzisiejszych czasach bardzo ceniona.

 

Ale to nie wszystko, gdyż Sambucus Kids jest pozbawiony:

  • syropu glukozowo-fruktozowego (jest słodzony organicznym syropem z agawy),
  • substancji słodzących,
  • konserwantów,
  • wzmacniaczy smaku.

 

Także u nas ten sezon zimowy należy do Sambucus Kids. Aby przetrwać go w pełnym zdrowiu!


Anna Joniec-Bieniek

Anna Joniec–Bieniek

Nazywam się Anna Joniec–Bieniek. Z wykształcenia jestem magistrem farmacji, prywatnie mamą Jakuba. Na blogu poruszam prozdrowotne kwestie związane z dziećmi i dorosłymi. Wszystko w oparciu o fachowe wykształcenie i lata doświadczenia w aptece. Jestem też autorką kompendium profesjonalnej aptecznej wiedzy, czyli poradnika „Mama bez recepty”.


Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

instagram