fbpx

Jak oddychać w maseczce – kilka skutecznych rad

28 września 2020

Prawdopodobnie zakrywanie nosa i ust w miejscach publicznych zostanie z nami na dłużej, dlatego warto poznać kilka sposobów, aby ułatwić sobie oddychanie w nich.

Nosząc maseczkę wiele osób ma uczucie duszności, wrażenie zatkanego nosa albo poczucie braku tlenu, dlatego próbuje oddychać biorąc większe wdechy. I z tego właśnie powodu mamy problemy z oddychaniem w maseczce.

 

Jaki powinien być oddech?

 

Oddychanie jest naturalną czynnością każdego człowieka, dlatego nie zastanawiamy się nad kwestią prawidłowych wdechów i wydechów. Prawidłowy oddech powinien być cichy, spokojny, rytmiczny, bez wysiłku, a także przeponowy, czyli wykonywany dolną częścią klatki piersiowej. W stanie spoczynku powinien być wykonywany przez nos. Niezależnie od tego, czy mamy ubraną maseczkę czy też nie, nasz oddech nie powinien się zmienić.

Oddychając w maseczce, wiele osób ma wrażenie, że zaczyna się dusić i potrzebuje dostępu powietrza. W takich sytuacjach zaczynają oddychać ustami, biorąc większe niż powinni wdechy. Taki sposób oddychania potęguje uczucie duszności i dodatkowo pobudza układ współczulny, wywołując reakcję stresową.

 

Co zrobić, aby ułatwić sobie życie w maseczce?

 

Nie od dziś wiadomo, że trening czyni mistrza, dlatego dobrym pomysłem są ćwiczenia oddechowe wykonywane w domu. Przede wszystkim musisz skupić się na oddechu, przez 10-15 sekund oddychać przez nos, później wstrzymać powietrze na 5 sekund i kolejno powrócić do oddychania przez nos. Całość powinnaś powtórzyć 3-5x, kilka razy dziennie. W tym ćwiczeniu ważne jest, aby wstrzymanie oddechu następowało po wydechu i trwało maksymalnie 5 sekund.

 

Zalety oddychania przez nos

 

Oddychanie przez nos nie służy tylko wymianie powietrza, ale spełnia również inne niezbędne funkcje. Oddychanie przez nos m.in.:

  • zmniejsza ryzyko hiperwentylacji, czyli autonomicznej lub kontrolowanej zwiększonej wentylacji płuc,
  • nawilża i ociepla wdychane powietrze,
  • dzięki obecności włosków w nosie, oddychanie w ten sposób, oczyszcza wdychane powietrze z zanieczyszczeń i mikroorganizmów,
  • wydłużony wydech ma działanie relaksacyjne i pozwala na uspokojenie się,
  • pozwala na pełne uruchomienie przepony.

 

Dlaczego mamy uczucie duszności będąc w maseczce?

 

Na ten stan może mieć wpływ wiele czynników, m.in.:

  • Często działa czynnik psychologiczny, który wywołuje wrażenie odcięcia od powietrza i wywołuje panikę spowodowaną trudnościami z oddychaniem.
  • Wpływ ma również nastawienie. Osoby, które negatywnie podchodzą do obostrzeń i noszenia maseczki, gorzej ją tolerują niż te, które wierzą, że w jakimś stopniu chroni ona przez rozprzestrzenianiem się wirusów.
  • Niektórzy zasłaniając nos i usta zaczynają oddychać szybciej i płycej, co może prowadzić do niedotlenienia.
  • Materiał z jakiego jest uszyta maseczka jest nieodpowiedni. Im grubszy materiał, tym mniejsza przepuszczalność powietrza.

 

Kto może mieć największe problemy z oddychaniem w maseczce? 

Problemy z oddychaniem w maseczce mogą mieć m.in.:

  • osoby z zaburzeniami oddychania, chorobami układu krążenia, astmą czy chorobami płuc,
  • osoby, które mają napady paniki i lęku,
  • osoby, które chrapią lub posiadają skrzywioną przegrodę nosową utrudniającą oddychanie,
  • małe dzieci, które często oddychają ustami, a nie przez nos.

 

Problemy związane z noszeniem maseczki  

Parujące okulary w maseczce

 

Osoby, które na co dzień noszą okulary, często narzekają na ich parowanie podczas chodzenia w maseczce. Nie jest to jednak wina maseczki, a jedynie jej niedokładne dopasowanie. Jedynym rozwiązaniem jest szczelna maseczka ściśle dopasowana do nosa za pomocą drucika (w maseczce chirurgicznej) czy też klipsa (w maseczce wielokrotnego użytku). Wtedy masz pewność, że wydychana wilgoć nie będzie przedostawać się na szkła okularów.

Aby zapobiec natomiast parowaniu okularów przy zmianach temperatur można zastosować specjalne płyny, które zapobiegają parowaniu szkieł. Nanosi się je na okulary i wyciera, po czym powstaje powłoka, która zapobiega osadzaniu się pary wodnej na szkłach. Domowym sposobem jest umycie okularów mydłem lub pianką do golenia i przetarcie suchą szmatką.

 

Maseczka a ból głowy

 

Jeśli całodzienne noszeniu maseczki wywołuje u Ciebie ból głowy, może to być związane ze słabym nawodnieniem właśnie przez posiadanie maski na twarzy. Odwodnienie tym spowodowane może skutkować bólem głowy. Dlatego nie rezygnuj z odpowiedniego nawadniania podczas dnia.

Maska a podrażnienia skóry

 

Jak wiesz, maseczki wykonane są z różnych materiałów. Są bawełniane, poliestrowe, włókninowe… Ocieranie materiału o skórę twarzy może podrażnić Twoją skórę, dlatego zwracaj uwagę na materiał Twojej maseczki. Delikatniejsze są bawełniane, w których jednocześnie łatwiej się oddycha. Syntetyczne mogą podrażniać częściej.

 

Trądzik od maseczki – jak temu zaradzić?

 

Niestety maseczka będzie zwiększać gromadzenie bakterii i łoju w porach Twojej skóry, dlatego bardzo ważna jest częsta wymiana maski (lub pranie wielorazowej maski). Musisz postawić też na odpowiednie oczyszczanie twarzy i najlepiej zrezygnować z kosmetyków kolorowych jak podkład czy puder.

 

O czym warto pamiętać?

 

Mając zakryty nos i usta starajmy się oddychać tak jak dotychczas. Im spokojniejszy i głębszy będzie Twój oddech, tym bardziej komfortowe będzie noszenie maseczki. Pamiętaj, że przed założeniem maseczki należy dokładnie umyć ręce.


Anna Joniec–Bieniek

Nazywam się Anna Joniec–Bieniek. Z wykształcenia jestem magistrem farmacji, prywatnie mamą Jakuba. Na blogu poruszam prozdrowotne kwestie związane z dziećmi i dorosłymi. Wszystko w oparciu o fachowe wykształcenie i lata doświadczenia w aptece. Jestem też autorką kompendium profesjonalnej aptecznej wiedzy, czyli poradnika „Mama bez recepty”.


Komentarze

Jedna odpowiedź do “Jak oddychać w maseczce – kilka skutecznych rad”

  1. […] Garść informacji dotyczących prawidłowego oddychania w maseczce znajdziesz w moim innym wpisie https://mamabezrecepty.pl/jak-oddychac-w-maseczce-kilka-skutecznych-rad/ […]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

instagram