fbpx

Kiedy tabletki antykoncepcyjne nie działają?

26 marca 2019

Stosowanie antykoncepcji hormonalnej uznawane jest za jedną z najbardziej skutecznych metod zapobiegania ciąży. Abyś jednak była pewna, iż ta metoda będzie skutkować, musisz przestrzegać pewnych reguł, dzięki którym na teście nie pojawią się dwie kreski 😉

Dziś napiszę Ci, jak zażywanie innych leków wpływa na osłabienie tej metody. Bo czy zdajesz sobie sprawę z tego, że przyjmując np. antybiotyk możesz zmniejszyć skuteczność pigułki w kwestii zapobiegnięcia ciąży?

Oto jakie leki mają znaczący wpływ na prawidłowe działanie pigułek hormonalnych.

 

Antybiotyki

 

Mamy sezon przeziębień, jesteś chora i dostajesz od lekarza antybiotyk. Wracasz z apteki, zażywasz lek, a za miesiąc okazuje się, że jesteś w ciąży. Tylko dlaczego?

Ponieważ zapewne nie masz nic wspólnego z medycyną i farmacją pominę tu fachowy opis sprzężeń z siarczanami, cytochrom P450 i sprzęganie z kwasem glukuronowym 😉

Istotą interakcji jest to iż antybiotyk, oprócz chorobotwórczych bakterii, zabija też te korzystne, które uwalniają estrogen do czystej postaci, dzięki czemu wchłania się do krwi i może odpowiednio działać.

Jeśli więc mamy mniej bakterii w jelitach, prowadzi to do zmniejszenia ilości hormonu we krwi i zmniejszenia skuteczności antykoncepcji.

Do antybiotyków i chemioterapeutyków, które mogą ograniczać skuteczność antykoncepcji należą m.in.:

  • amoksycylina,
  • azytromycyna,
  • cefalosporyny,
  • cyprofloksacyna,
  • erytromycyna,
  • karbenicylina,
  • penicylina,
  • tetracyklina,
  • klarytromycyna,
  • klindamycyna,
  • kotrimoksazol,
  • norfloksacyna.

 

Pamiętaj, aby w okresie stosowania antybiotyku i przynajmniej 7 dni od zakończenia zażywania leku postawić na dodatkową formę zabezpieczenia.

A co z probiotykiem?

Niestety przed ww interakcjami nie chroni podawanie probiotyków, gdyż zawierają w swoim składzie najczęściej bakterie kwasu mlekowego, a te tylko w nieznacznym stopniu uczestniczą przekształcaniu związków estrogenu do jego czystej postaci.

 

Leki mukolityczne

 

Pozostańmy dalej w jesienno-zimowej aurze i wszechobecnym przeziębieniu. Tym razem tylko kaszlesz i dostajesz jedynie tabletki rozrzedzające wydzielinę.

Działają one w ten sposób, że rozbijają cząsteczki śluzu obecne w drogach oddechowych. Niestety działają na śluz nie tylko w gardle, ale i na śluz obecny w szyjce macicy.

A jak wiesz, pigułka jednoskładnikowa, czyli zawierająca jedynie progestagen, działa na zasadzie zagęszczenia śluzu tak, aby plemniki nie mogły się przez niego przedrzeć.

Dlatego stosując jednoskładnikową tabletkę antykoncepcyjną uważaj na leki mukolityczne.

 

preparaty przeczyszczające

 

Jak doskonale wiesz, aby lek mógł zadziałać, wcześniej musi się wchłonąć. A do tego potrzebny jest odpowiedni czas.

Jeżeli stosujesz preparaty przeczyszczające, możesz być pewna, że skuteczność Twojej antykoncepcji może być znacznie zmniejszona, gdyż lek zbyt krótko może znajdować się w organizmie, by mógł spełniać swoją rolę.

Dlatego pamiętaj, że jeśli biegunka, wywołana czy to lekami czy chorobą (również wymioty), nastąpiła do 3-4 godzin od zażycia pigułki, zażyj kolejną tabletkę, by móc zachować ciągłość antykoncepcji.

 

węgiel leczniczy

 

Będąc w temacie biegunek, również węgiel nie działa korzystnie na antykoncepcję hormonalną. Węgiel leczniczy to preparat o silnych właściwościach adsorpcyjnych otrzymywany z miazgi drzewnej. Wykazuje silne działanie przeciwbiegunkowe, zapierające oraz osłaniające na błonę śluzową przewodu pokarmowego. Wiąże gazy jelitowe, bakterie, toksyny, białka oraz leki, czyli Twoje pigułki także. Dlatego też inne stosowane leki należy przyjmować co najmniej 3h przed lub 3h po przyjęciu węgla.

 

dziurawiec

 

Niektóre leki mogą wpływać na sposób, w jaki nasz organizm metabolizuje inne medykamenty. Przykładem takiego preparatu jest wyciąg z dziurawca, który wpływa na obniżenie działania tabletek hormonalnych, przez wpływ na enzymy przyspieszające metabolizm estrogenu.

Do innych leków wpływających na przyspieszenie metabolizmu estrogenu należą m.in.:

  • glikokortykosteriody: deksametazon, prednizon, metyloprednizolon,
  • przeciwdrgawkowe: fenytoina, karbamazepina, topiramat,
  • opioid przeciwbólowy metadon,
  • antybiotyk rifampicyna.

 

preparaty z grejpfruta

 

Teraz będzie dokładnie odwrotnie niż z dziurawcem 😉

Istnieją leki, które są w stanie zahamować metabolizm innych, co zwiększa stężenie leku we krwi oraz może powodować nasilone skutki uboczne.

Do takich substancji należą m.in.:

  • sok grejpfrutowy,
  • sok żurawinowy,
  • leki przeciwdepresyjne: fluoksetyna, fluwoksamina,
  • przeciwzakrzepowa tiklopidyna,
  • przeciwarytmiczny amiodaron,
  • leki obniżające ciśnienie tętnicze krwi: werapamil, amlodypina, diltiazem,
  • środki przeciwgrzybicze i przeciwdrobnoustrojowe: ketokonazol, metronidazol i fluorochinolony.

 

Witamina C

 

Podobnie jak w przypadku innych leków, także podanie dużych dawek witaminy C może mieć wpływ na działanie antykoncepcji.

Badania przeprowadzone przez Back i wsp. wykazały iż podanie 1 grama kwasu askorbinowego wraz z pigułką powoduje wzrost stężenia hormonu we krwi. Mechanizm tego jest inny niż w przypadku ww. leków (dziurawiec i spółka), ale skutek ten sam, czyli wzrost stężenia we krwi i nasilenie objawów ubocznych.

Ponadto stosując witaminę C pamiętaj, iż oprócz tej w tabletce przyjmujesz ją również codziennie w sokach, owocach i innych produktach spożywczych.

 

Pamiętaj

 

Zażywanie leków w wielu przypadkach obniża Twoją antykoncepcję. Jeśli więc chorujesz, zażywasz jakieś specyfiki, pamiętaj o dodatkowym zabezpieczeniu, bowiem w takich przypadkach o nieplanowaną ciążę nietrudno!


Anna Joniec-Bieniek

Anna Joniec–Bieniek

Nazywam się Anna Joniec–Bieniek. Z wykształcenia jestem magistrem farmacji, prywatnie mamą Jakuba. Na blogu poruszam prozdrowotne kwestie związane z dziećmi i dorosłymi. Wszystko w oparciu o fachowe wykształcenie i lata doświadczenia w aptece. Jestem też autorką kompendium profesjonalnej aptecznej wiedzy, czyli poradnika „Mama bez recepty”.


Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

instagram