fbpx

Które leki na przeziębienie powodują senność?

18 stycznia 2021

Przeziębienie jest popularną jednostką chorobową, a Pacjenci często szukają pomocy wśród preparatów dostępnych w aptece. Najczęściej sięgają oni po kapsułki, tabletki lub saszetki rozpuszczane w wodzie, które pomagają w zwalczeniu objawów przeziębienia.

Jednym z najpopularniejszych działań niepożądanych jest senność, która może być niebezpieczna dla wielu Pacjentów.

 

Objawy przeziębienia

 

Przeziębienie często mylone jest z grypą, ze względu na podobne objawy, jednakże są to dwie choroby.

Do najczęściej występujących objawów przeziębienia należą:

  • uczucie pieczenia i suchości w nosie i gardle;
  • ból gardła;
  • katar;
  • kichanie;
  • kaszel;
  • gorączka do 38 stopni;
  • ból głowy.

 

Leki na przeziębienie

 

Dostępne leki na przeziębienie mają za zadanie obniżyć gorączkę, zmniejszyć ból głowy i rozgrzać organizm. W swoim składzie zawierają zazwyczaj paracetamol oraz witaminę C, ale można w nich znaleźć również substancje przeciwhistaminowe, których celem jest zmniejszenie wydzieliny z nosa, złagodzenie kichania oraz obrzęku błon śluzowych. Zawierają też substancje przeciwkaszlowe.

 

Działania niepożądane

 

Wśród najpopularniejszych działań niepożądanych wymienia się pojawienie senności, która może dodatkowo nasilić ból głowy, osłabienie czy złe samopoczucie. W przypadku przeziębienia, Pacjenci często nie konsultują się z lekarzem i na własną rękę dobierają leczenie. A wiele leków posiada te same substancje czynne, które w połączeniu mogą nasilać skutki uboczne.

Obserwując wzmożoną senność, problemy z koncentracją oraz spowolnioną reakcję, należy zwrócić uwagę na stosowane produkty. Pacjenci często bagatelizują przeziębienie i nie rezygnują z codziennych zajęć takich jak praca, nauka czy prowadzenie pojazdu. Działania niepożądane pojawiające się mogą znacząco wpłynąć na ich codzienne obowiązki.

Dlatego pamiętaj, że farmaceuci pomagają w wyborze odpowiednich leków, a także uświadamiają oraz informują o możliwych działaniach niepożądanych, które mogą się pojawić podczas stosowania leczenia, nawet tego dostępnego bez recepty.

 

Substancje czynne zawarte w lekach na przeziębienie

 

Leki na przeziębienie, do stosowania przez osoby dorosłe, zawierają w swoim składzie różne substancje czynne. Należą do nich m.in.:

  • Feniramina/ chlofeniramina

Jest częstym składnikiem leków na grypę i przeziębienie, które stosuje się w celu złagodzenia objawów. Wykazuje działanie przeciwhistaminowe, dzięki czemu zmniejsza przekrwienie śluzówki, a także hamuje odruch kichania. Feniramina może wpłynąć na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn. Występuje w popularnych preparatach takich jak Gripex Noc, Theraflu ExtraGrip czy Fervex.

  • Kodeina

Jest pochodną morfiny, dlatego wykazuje działanie przeciwbólowe, a także zwalcza uporczywy kaszel, który może występować podczas przeziębienia. Jej działanie przeciwbólowe utrzymuje do 4h, a przeciwkaszlowe nawet do 8h. Długie stosowanie może powodować uzależnienie. W aptece można ją w lekach w postaci tabletek, tabletek musujących lub w syropach.  Występuje w popularnych lekach takich jak Thiocodin, Antidol, Nurofen Plus czy Solpadeine.

Pamiętaj, iż leków z kodeiną nie można stosować u dzieci!

  • Dekstrometorfan

Jest lekiem wykazującym działanie przeciwkaszlowe. Nie posiada działania przeciwbólowego. Stosuje się go w przypadku zapalenia gardła, oskrzeli, krtani czy kaszlu opłucnowym lub wywołanym kontaktem z substancjami drażniącymi. Dekstrometorfan szybko wchłania się z przewodu pokarmowego, a jego działanie utrzymuje się nawet do 6h u dorosłych, a do 9h u dzieci. Występuje w popularnych lekach jak Gripex, Dexapini, Acodin, Tussidrill czy Actirin.

  • Chlorfenamina

Zaliczana jest do leków przeciwhistaminowych I generacji. Zmniejsza reakcję zapalną i niweluje jej objawy. Stosowana jest w lekach o działaniu hamującym nadmierną produkcję wydzieliny z nosa. Dostępna jest w formach takich jak tabletki, proszek do rozpuszczenia w wodzie, a także granulatu do sporządzenia roztworu doustnego. Występuje w połączeniu z innymi substancjami np. paracetamolem lub fenylefryną. Często powoduje senność, niepokój oraz osłabienie. Można ją znaleźć w lekach takich jak Vicks Symptomed Max, Polopiryna Complex czy Gripex Hot Zatoki.

  • Difenhydramina

Jest lekiem przeciwhistaminowym I generacji. Zmniejsza przekrwienie śluzówki, a także pieczenie, swędzenie i łzawienie, które występuje w przebiegu przeziębienia. Często stosuje się w stanach ostrego zapalenia spojówek, a także w alergicznym zapaleniu oczu czy przewlekłym nieżycie nosa. Często powoduje senność, dlatego warto ją zażywać na noc. Jej działanie utrzymuje się nawet do 9h. Jest składnikiem Apap Noc.

  • Triprolidyna

Jest lekiem przeciwhistaminowym, a w połączeniu z pseudoefedryną wykazuje działanie zmniejszające nadmierną wydzielinę z nosa, hamującą odruch kichania, a także łagodzącą objawy przeziębienia. Stosuje się ją w stanach zapalnych górnych dróg oddechowych. Powoduje senność lub zawroty głowy, dlatego podczas jej stosowania nie należy prowadzić pojazdów ani obsługiwać maszyn. Można ją znaleźć w lekach takich jak Acatar ActiTabs lub Actifed.

 

Pamiętaj!

 

W przypadku pojawienia się jakichkolwiek działań niepożądanych, należy podstępować zgodnie z zaleceniami zamieszczonymi na ulotce dołączonej do opakowania oraz skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą.


Anna Joniec-Bieniek

Anna Joniec–Bieniek

Nazywam się Anna Joniec–Bieniek. Z wykształcenia jestem magistrem farmacji, prywatnie mamą Jakuba. Na blogu poruszam prozdrowotne kwestie związane z dziećmi i dorosłymi. Wszystko w oparciu o fachowe wykształcenie i lata doświadczenia w aptece. Jestem też autorką kompendium profesjonalnej aptecznej wiedzy, czyli poradnika „Mama bez recepty”.


Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

instagram