fbpx

Grzybica stóp – przyczyny i rodzaje. Jak leczyć grzybicę stóp?

13 czerwca 2018

Masz problem ze swoimi stopami? Nie wiesz, jak poradzić sobie z ich zaczerwienieniem, świądem, czy łuszczącą się skórą? Zastanawiasz się, co to jest i jak to leczyć?

Najczęściej występującym problemem, który wykazuje takie właśnie objawy jest grzybica stóp. Bardzo uciążliwa dolegliwość powodująca ogromny dyskomfort, dająca nieprzyjemne objawy, będąca stanem chorobowym, z którym trzeba sobie jak najszybciej poradzić, by nie rozprzestrzeniać jej dalej.

 

Czym jest grzybica stóp?

 

Grzybica stóp jest to zakażenie grzybami, które dotyczy podeszwy i/lub przestrzeni międzypalcowych. Grzybami, które odpowiedzialne są za taki stan rzeczy są przede wszystkim dermatofity z rodzaju Trichophyton, Epidermophyton oraz Microsporum. Jeśli grzybica pojawi się u Ciebie, konieczne jest natychmiastowe leczenie, gdyż w przypadku niewłaściwego podejścia do tego problemu, może przedostać się na paznokcie, powodując w skutkach coraz to gorsze konsekwencje.

 

przyczyny grzybicy stóp

 

Grzyby uwielbiają ciepło i wilgoć. To środowisko jest dla nich idealnie. Przegrzewanie stóp, zawilgocenie, do tego zbyt rzadkie ich mycie i problem tworzy się sam. Jeśli na przykład nosisz zbyt ciasne obuwie, jeśli nie używasz bawełnianych skarpet, ale takich ze sztucznych tkanin, jeśli nie wycierasz stóp po wyjściu z kąpieli, grzybica może dopaść Cię prędzej, niż myślisz.

Co więcej, w sytuacji, w której na Twoich stopach pojawiają się różnego rodzaju urazy i zadrapania, w dużo większym stopniu narażona jesteś na grzybicę stóp. Wystarczy wyjście na basen lub do sauny i problem praktycznie gwarantowany.

 

U kogo najczęściej pojawia się grzybica?

 

Według badań i statystyk – częściej u mężczyzn, niż u kobiet. Zazwyczaj grzybica sięga w zdecydowanie większym przypadku osób, które borykają się z nadmierną potliwością, mają nadwagę, stosują leki sterydowe lub immunosupresyjne. Grzybica często pojawia się u kobiet w ciąży, u osób, które mają schorzenia reumatyczne i nowotworowe, u chorych po przeszczepach. Z grzybicą stóp w dużej mierze zmagają się cukrzycy i ludzie z chorobami naczyń żylnych i tętniczych.

 

Skąd wiadomo, że to grzybica?

 

Objawy grzybicy są bardzo pospolite. Co więc powinno nas zaniepokoić? Na co powinniśmy zwrócić uwagę?

Przede wszystkim łuszcząca się na podeszwach stóp skóra, pęcherzyki i grudki, które zazwyczaj występują między palcami lub też na bocznych powierzchniach palców. Stopy są zaczerwienione. Występuje nadmierna ich potliwość. I oczywiście to, co męczy każdego chorego z grzybicą, czyli okropny świąd, który uniemożliwia normalne funkcjonowanie.

 

Rodzaje grzybicy stóp

 

Wyróżniamy trzy rodzaje grzybicy stóp. Należą do nich:

  • Grzybica międzypalcowa

Jak sama nazwa mówi, rozwija się między palcami, zazwyczaj między trzecim i czwartym palcem, a także czwartym i piątym palcem. Naskórek jest zaczerwieniony, skóra się rozpulchnia i złuszcza, a do tego pojawia się świąd.

  • Grzybica potnicowa

Taka grzybica pojawia się w rejonie śródstopia. Występują liczne pęcherze i ogniska zapalne rumieniowo-wysiękowe. Skóra swędzi, boli, jest cała zaczerwieniona.

  • Grzybica złuszczająca

Taka grzybica pojawia się na podeszwach, jak również i na bocznych częściach stopy. W tym miejscu pojawiają się ogniska rumieniowo- złuszczające z jednoczesnym zrogowaciałym naskórkiem.

 

Oprócz wyżej występujących, w bardziej zaawansowanych przypadkach pojawia się :

  • Zaawansowana grzybica

W tym przypadku grzybica przybiera już bardziej zaawansowaną formę. Pojawiają się zmiany skórne, takie jak pękająca skóra, rany, różnego rodzaju owrzodzenia. Dodatkowo może pojawić się tutaj również gorączka, zapalenie naczyń chłonnych, czy zapalenie tkanek, które znajdują się głęboko pod skórą.

  • Grzybica paznokci

Jeżeli na grzybicę stóp nie zareagujemy natychmiast, bardzo często wraz z nią, pojawia się grzybica paznokci. Paznokcie w zależności od rodzaju zakażenia danym grzybem stają się żółte, matowe, kruszą się, odchodzą lub też są szaro- żółtawo-brunatne, rozwarstwione, zaczerwienione i bardzo bolesne.

 

Jak leczyć grzybicę stóp?

 

Podstawą jest stosowanie leku przeciwgrzybiczego. Można zastosować leki doustne (dostępne na receptę) lub też miejscowe (krem, żel), w zależności, jak bardzo grzybica jest rozwinięta. Bardzo ważnym jest, aby w momencie, gdy wydaje nam się, że problem zniknął, nie zaprzestać stosowania dalej leku, gdyż taka grzybica jest niedoleczona, a dalej i bardzo często będzie ona nawracać.

Jeśli infekcja nie jest zaawansowana, z powodzeniem można zastosować miejscowe preparaty przeciwgrzybicze, dostępne bez recepty. Jeżeli grzybica jest w zaawansowanym stadium lub kiedy nie daje się leczyć preparatami dostępnymi bez recepty, warto zwrócić się o pomoc do lekarza dermatologa, który dokładnie określi rodzaj grzyba, który zaatakował nasze stopy i dobierze odpowiednie leki.

Wśród stosowanych leków na grzybicę stóp, stosuje się między innymi:

 

Terbinafina i naftifina

Oba leki są pochodnymi alliloaminy. Hamują one syntezę ergosterolu, co powoduje w konsekwencji rozpad grzybni. Stosuje się je w:

  • zakażeniach grzybiczych skóry i fałdów skórnych (grzybica skóry gładkiej, grzybica pachwin),
  • grzybicy międzypalcowej (grzybica dłoni i stóp).

W aptece znajdziesz takie preparaty jak:

  • Terbinafina Ziaja krem,
  • Lamisilatt krem lub roztwór,
  • Myconafine krem,
  • Terbiderm krem,
  • Undofen Max krem lub spray,
  • Exoderil krem (jedyny preparat zwierający naftifinę).

 

Klotrimazol

Lek przeciwgrzybiczy o szerokim zakresie działania hamujący biosyntezę ergosterolu niezbędnego do budowy błony komórkowej grzyba. Stosowany w leczeniu:

  • kandydozy skóry i błon śluzowych zewnętrznych narządów płciowych (warg sromowych, napletka, żołędzi prącia) oraz kandydozy pochwy,
  • zakażeń grzybiczych skóry (m.in. grzybice rąk, wałów okołopaznokciowych, tułowia, podudzi, stóp, pieluszkowe zapalenie skóry) wywołanych przez dermatofity, drożdżaki, pleśniaki i inne gatunki grzybów.
  • łupieżu pstrego.

Pamiętaj!

Klotrimazol w postaci kremu, stosowany na genitalia może uszkadzać środki antykoncepcyjne wykonane z lateksu (prezerwatywy, krążki dopochwowe), dlatego podczas stosowania kremu na okolicę zewnętrznych narządów płciowych oraz 5 dni po zakończeniu leczenia nie należy używać mechanicznych środków antykoncepcyjnych wykonanych z lateksu.

Lek występuje pod nazwą Clotrimazolum w postaci kremu, globulek dopochwowych i płynu na skórę.

 

Mikonazol

Lek przeciwgrzybiczy i przeciwbakteryjny należący do pochodnych imidazolu, który hamuje biosyntezę ergosterolu w komórkach grzybów, wywołując obumieranie jego komórek. Stosowany leczeniu grzybicy:

  • skóry głowy, tułowia, rąk, pachwin,
  • grzybicy międzypalcowej stóp,
  • drożdżycy jamy ustnej i gardła oraz przewodu pokarmowego,
  • paznokci,
  • grzybic wtórnie zakażonych przez bakterie (np. pieluszkowe zapalenie skóry).
  • grzybiczych i drożdżakowych zakażeniach pochwy.

Preparaty w postaci pudru leczniczego mogą być stosowane profilaktycznie do wnętrza butów i skarpet.

Mikonazol jest składnikiem takich preparatów jak:

  • Daktarin krem,
  • Daktarin puder,
  • Miconal żel.

 

Cyklopiroks

Lek przeciwgrzybiczy stosowany miejscowo. Łatwo przenika przez warstwę rogową naskórka do skóry właściwej oraz przez płytkę paznokciową. Efekt terapeutyczny występuje 48h po zastosowaniu. Lek nie wykazuje działania fototoksycznego. Na rynku polskim cyklopiroks występuje jedynie w składzie lakierów stosowanych przy grzybicy paznokci, będących na receptę.

 

Pamiętaj!

 

Jeśli nie chcesz doprowadzić do grzybicy swoich stóp, dbaj w pełni o ich higienę. Po kąpieli- wycieraj je do sucha. Kupując buty- wybieraj te przepuszczające powietrze. Będąc na basenie, solarium lub w saunie – korzystaj z własnych klapek i swojego ręcznika.

Im lepiej zadbasz o kondycję swoich stóp, tym mniejsze prawdopodobieństwo, że grzybica będzie Ciebie dotyczyć.


Anna Joniec-Bieniek

Anna Joniec–Bieniek

Nazywam się Anna Joniec–Bieniek. Z wykształcenia jestem magistrem farmacji, prywatnie mamą Jakuba. Na blogu poruszam prozdrowotne kwestie związane z dziećmi i dorosłymi. Wszystko w oparciu o fachowe wykształcenie i lata doświadczenia w aptece. Jestem też autorką kompendium profesjonalnej aptecznej wiedzy, czyli poradnika „Mama bez recepty”.


Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

instagram