fbpx

Jak wyleczyć ból gardła?

10 stycznia 2021

W sezonie jesienno-zimowym, ból gardła pojawia się często. W większości przypadków jego przyczyną jest infekcja wirusowa.

W bakteryjnych zakażeniach dróg oddechowych często stosowane są antybiotyki, które nie są bez znaczenia dla organizmu.

Istnieje natomiast kilka sposobów na miejscowe leczenie objawowego bólu gardła.

 

Czym są infekcje gardła?

 

Infekcje gardła są bardzo popularne. Najczęściej są wywoływane przez patogeny wirusowe, rzadziej przez bakterie czy grzyby. Zdarzają się również infekcje spowodowane wdychaniem złej jakości powietrza.

Infekcja gardła objawia się przez:

  • ból gardła (ostry, kłujący, słaby),
  • uczucie drapania w gardle,
  • ból podczas przełykania.

W przypadku zakażenia infekcyjnego, można zastosować miejscowo leki z zawartością substancji o działaniu przeciwwirusowym, przeciwbólowym, przeciwbakteryjnym lub przeciwzapalnym.

Do najpopularniejszych substancji czynnych dostępnych na rynku zalicza się:

  • flurbiprofen,
  • benzokaina,
  • chlorchinaldol,
  • chlorek benzoksoniowy,
  • chlorek cetylpirydyniowy,
  • chlorheksydyna,
  • chlorowodorek benzydaminy,
  • chlorowodorek lidokainy,
  • alkohol dichlorobenzylowy.

Można je znaleźć w popularnych lekach na ból gardła, dostępnych w każdej aptece. Bardzo istotną kwestią jest również wybór odpowiedniej formy leku. W przypadku bólu gardła do wyboru mamy pastylki, tabletki do ssania, płyny do płukania, a także spray’e do gardła.

 

Co na ból gardła? Skuteczne leczenie infekcji

 

Zastanawiasz się jaka forma leków będzie najbardziej skuteczna? Tabletki do ssania są najdłużej przetrzymywane w jamie ustnej, dzięki czemu mogą dłużej uwalniać substancje czynne. Badania wykazują, że są one skuteczniejsze niż spray’e.

Spraye na ból gardła to produkty, które najczęściej stosuje się u małych dzieci, poniżej 4. roku życia, ponieważ istnieje ryzyko zadławienia się maluszka po podaniu tabletki. Stosując spray na ból gardła należy zachować odstęp czasu pomiędzy jedzeniem i piciem, ponieważ w innym wypadku jego działanie może być osłabione.

Płyny do płukania gardła są najrzadziej stosowanymi produktami, ponieważ nie można ich używać w każdym miejscu, w przeciwieństwie do tabletek czy sprayów.

Ich działanie jest mocne, o ile stosuje się do zaleceń, co do czasu płukania i unikania spożywania posiłków i napojów.

 

Podział substancji używanych w lekach na ból gardła

 

Substancje stosowane w lekach na infekcje gardła można podzielić na trzy kategorie. Są to leki o działaniu:

  • przeciwbólowym i przeciwzapalnym,
  • antyseptycznym,
  • znieczulającym miejscowo.

 

Substancje o działaniu przeciwbólowym i przeciwzapalnym pomagające złagodzić ból gardła

Benzydamina

Ma działanie przeciwbólowe, przeciwzapalne oraz antyseptyczne i miejscowo znieczulające. Należy do grupy NLPZ. Podawana miejscowo, przenika w niewielkim stopniu przez błony śluzowe, przez co pojawienie się działań niepożądanych jest nieznaczne. Najczęściej jest stosowana w sprayach, pastylkach do ssania, a także płynach do płukania jamy ustnej.

Salicylan choliny
Wykazuje działanie przeciwbólowe, przeciwzapalne i przeciwgorączkowe. Jest również stosowany w leczeniu aft w obrębie jamy ustnej. Nie jest przeznaczony dla dzieci poniżej 12. roku życia, ze względu na ryzyko wystąpienia zespołu Reye’a. Nie jest również rekomendowany dla osób z chorobą wrzodową żołądka lub astmą oskrzelową.

Flurbiprofen
Ma działanie przeciwbólowe, przeciwzapalne oraz przeciwgorączkowe. Jest jedną ze substancji czynnych pastylek do ssania. Leki z flurbiprofenem nie są przeznaczone dla dzieci do 12. roku życia.

Diklofenak
Często występuje w płynach do płukania jamy ustnej. Zaleca się stosowanie u dzieci dopiero powyżej 14. roku życia. Wykazuje niewielkie ryzyko podczas wchłaniania i działania ogólnoustrojowego.

 

Substancje o działaniu antyseptycznym stosowane w lekach na ból gardła

 

Amylometakrezol (i Alkohol 2,4- dichlorobenzylowy)
Połączenie powyższych substancji ma działanie przeciwbakteryjne, przeciwgrzybiczne i przeciwwirusowe. Dodatkowo może miejscowo znieczulać. Łagodzi ból gardła. Nie powinien być stosowany u dzieci przed 6. rokiem życia.

Chlorek cetylopirydyniowy
Wykazuje działanie odkażające, a także bakteriobójcze. Jest stosowany w tabletkach do ssania, a także w postaci żelu na ząbkowanie u niemowląt.

Chlorheksydyna
Posiada silne działanie bakteriobójcze i bakteriostatyczne. Dodawana do pastylek do ssania, gdzie może być stosowana do leczenia objawowego bólu gardła. Nie wchłania się do krążenia ogólnego, a jedynym działaniem niepożądanym jest chwilowe zaburzenie smaku, które może się utrzymywać maksymalnie do 4h. Tabletki z chloroheksydyną mogą być stosowane u dzieci powyżej 12. roku życia.

 

Substancje o działaniu znieczulającym miejscowo

 

Lidokaina
Wchłania się przez błony śluzowe policzka, a jej biodostępność po dawkowaniu doustnym wynosi 35%. Szybko się metabolizuję w wątrobie, a metabolity są wydalane wraz z moczem. Może być stosowana w preparatach przeznaczonych do leczenia bólu gardła. Jest przeznaczona dla dzieci od 6. roku życia. Podczas stosowania może występować chwilowe drętwienie w obrębie jamy ustnej oraz gardła lub mogą wystąpić trudności z przełykaniem.

Benzokaina
Ze względu na większe ryzyko występowania działań niepożądanych lub alergicznych, jest rzadziej stosowana niż lidokaina. Przeznaczona dla dzieci od 12. roku życia.

 

Jaki lek na ból gardła wybrać?

 

Na rynku farmaceutycznym istnieje wiele preparatów, które mają na celu pomóc w walce z bólem gardła. Jeśli więc potrzebujesz leczenia objawowego, najlepiej, aby wybrała produkt, który będzie dla Ciebie najwygodniejszy w stosowaniu i pomoże na konkretną przyczynę bólu gardła. Pamiętaj jednak, aby przestrzegać zaleceń zamieszczonych na ulotce i zachowywać odpowiednią przerwę pomiędzy piciem i jedzeniem.


Anna Joniec-Bieniek

Anna Joniec–Bieniek

Nazywam się Anna Joniec–Bieniek. Z wykształcenia jestem magistrem farmacji, prywatnie mamą Jakuba. Na blogu poruszam prozdrowotne kwestie związane z dziećmi i dorosłymi. Wszystko w oparciu o fachowe wykształcenie i lata doświadczenia w aptece. Jestem też autorką kompendium profesjonalnej aptecznej wiedzy, czyli poradnika „Mama bez recepty”.


Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

instagram