fbpx

Mycie zębów u dziecka

30 stycznia 2017

Prawidłowa pielęgnacja zębów jest niezwykle ważna – wie to każdy, kto ma za sobą wizytę u stomatologa. A szczególnie taką wizytę, która nie należała do zbyt przyjemnych….

Niestety, dzieci tej wiedzy nie mają, stąd też czasami pojawia się ich niechęć do starannego szczotkowania zębów. Jak sobie z tym problemem radzić?

 

Czym skorupka za młodu nasiąknie…

O higienę jamy ustnej niemowlaka powinnaś dbać od pierwszych dni życia. Do pielęgnacji maleńkiej buzi możesz użyć jałowego gazika, który nawija się na palec i nasącza przegotowaną wodą. Z jego pomocą usuniesz z przestrzeni pomiędzy dziąsłami a policzkami zalegające resztki mleka. Dziąsła możesz też lekko pomasować, co szczególnie lubią dzieci, które ząbkują.

Gdy maluch się nieco oswoi z takim elementem codziennej higieny, możesz mu zaproponować mycie zębów przy użyciu nakładki na palec – jest ona wykonana z miękkiego silikonu i pozwala dobrze oczyścić zarówno dziąsła, jak i język. Ten zabieg nie tylko pozwala Ci na utrzymanie wnętrza jamy ustnej w zdrowiu, ale też przyzwyczaja dziecko do późniejszego szczotkowania ząbków. Taką funkcję edukacyjną pełni też gryzak – szczoteczka. Dziecko może nim samo manipulować, co przynosi ulgę w okresie ząbkowania, ale też przyzwyczaja do kształtu i odpowiedniego ruchu.

 

Odpowiednia szczotka i pasta

Gdy pojawią się pierwsze ząbki, czas na zakup odpowiedniej szczoteczki do ich mycia. Powinna mieć małą, zaokrągloną główkę i uchwyt, który łatwo dziecku będzie trzymać. Ponieważ maluch częściej szczotkę gryzie, niż jej używa, powinnaś mieć drugą i proponować dziecku: „najpierw myjesz Ty, potem ja”. To pozwala maluchowi na kontrolowanie sytuacji, daje mu poczucie bycia samodzielnym, a Tobie umożliwia staranne oczyszczenie zębów.

Pierwsze ząbki myje się bez użycia pasty. Przede wszystkim dlatego, że małe dziecko nie potrafi jej wypluć. Dlatego, dopóki nie opanuje umiejętności wypluwania, do mycia służy woda lub ostudzone zioła np. rumianek czy szałwia. Starsze dziecko powinno mieć szczoteczkę dostosowaną wielkością i rodzajem włosia do swojego wieku. W wyborze szczotki pomogą informacje producenta na opakowaniu.

Wśród past jest duży wybór – można zdecydować się na taką ze związkami fluoru lub z ksylitolem. Pasty używa się niewiele – ilość wielkości ziarnka grochu. Szczoteczkę należy wymieniać co 2-3 miesiące i po każdej infekcji bakteryjnej.

 

Dobry przykład idzie z góry

Dzieci chętnie naśladują czynności dorosłych, dlatego warto zęby myć wspólnie. Można to robić przed lustrem pokazując jak trzymać szczoteczkę, jakie ruchy nią wykonywać i jak dotrzeć do zębów dalej położonych. Maluch chętnie też będzie patrzył na twarz rodzica, zwłaszcza gdy ten do mycia wprowadzi elementy zabawy, na przykład: teraz szczerzę zęby jak rekin, a teraz otwieram paszczę jak hipopotam, gulgoczę jak goryl. Dziecko powinno myć zęby rano i wieczorem, bo tylko w ten sposób można ukształtować odpowiedni nawyk, dzięki któremu pociecha będzie się mogła szczycić  pięknym i zdrowym uśmiechem.

 

Jak dodatkowo powinnaś dbać o zęby maluszka:

  • zachęcaj dziecko do picia wody,
  • nie podawaj słodzonych napojów,
  • nie zostawiaj dziecku w łóżeczku butelki,
  • po posiłku daj dziecku owoc zamiast słodkiego deseru,
  • jeśli podajesz dziecku słodzone pożywienie zrób to na końcu posiłku, a potem umyj zęby.

Anna Joniec-Bieniek

Anna Joniec–Bieniek

Nazywam się Anna Joniec–Bieniek. Z wykształcenia jestem magistrem farmacji, prywatnie mamą Jakuba. Na blogu poruszam prozdrowotne kwestie związane z dziećmi i dorosłymi. Wszystko w oparciu o fachowe wykształcenie i lata doświadczenia w aptece. Jestem też autorką kompendium profesjonalnej aptecznej wiedzy, czyli poradnika „Mama bez recepty”.


Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

instagram