fbpx

Skarby z piaskownicy

29 września 2016

Przed nami pewnie już ostatni piękny, ciepły weekend. Zapewne większość z Was, jeśli nie wyjedzie, uda się do parków i na place zabaw, aby wykorzystać ostatnie ciepłe promienie słońca i ładną pogodę. I zapewne większość z Was, będąc na placu zabaw, pozwoli szkrabowi huśtać się, biegać, skakać i robić babki z piasku.

A teraz test.

Czego z tych czterech ww. rzeczy powinniście dziecku jednak zabronić? Tak, piaskownicy, bo kryje się w niej wszystko co najgorsze np. larwy z rodzaju Toxocara.

Toksokaroza jest bardzo groźna chorobą odzwierzęcą, która grozi dziecku podczas zabawy w piaskownicy.
Przyczyną tej choroby są larwy nicieni jelitowych: glista psia Toxocara canis lub glista kocia Toxocara cati. Bytują one w jelicie cienkim zwierząt, skąd przedostają się do kału i wraz z nim zostają wydalone.
Do zarażenia dzieci dochodzi w wyniku kontaktu z piaskiem zanieczyszczonym odchodami psów lub kotów, rzadziej w wyniku spożywania warzyw zanieczyszczonych odchodami zwierząt.

Do zakażenia może dojść także podczas zabawy ze zwierzakiem, dlatego tak ważne jest odrobaczanie zwierząt domowych.
Cykl rozwoju larwy w organizmie ludzkim Wam daruję 🙂

Ale już postacie i objawy tej choroby Wam opiszę.

Wyróżniamy cztery różne postaci toksokarozy. Charakteryzują się one różnym umiejscowieniem larw i różnymi objawami choroby.

Toksokaroza może być więc:

  • bezobjawowa, czyli utajona, która występuje podczas spożycia niewielkiej ilości pasożytów. Do jej objawów należą zmniejszenie apetytu, ogólne osłabienie, bezsenność, bóle brzucha i głowy, mdłości oraz kaszel.
  • trzewna, która jest najczęściej obserwowaną postacią choroby. Pasożyty zasiedlają tu wątrobę, a do objawów jej wystąpienia należą m.in. stany podgorączkowe, osłabienie, wysypki skórne, bóle brzucha, kaszel i powiększenie wątroby. Występuje najczęściej u dzieci do 1. do 7. r.ż.
  • mózgowa, czyli neurotoksokaroza. W przypadku tej postaci toksokarozy larwy przedostają się do mózgu. Pierwszymi objawami są najczęściej bóle głowy i napady padaczkowe czy zaburzenia świadomości. Jest to najrzadziej występująca postać choroby.
  • oczna, gdzie dochodzi do zajęcia gałki ocznej, w której tworzą się ziarniniaki. Do jej objawów należą przewlekłe zapalenie naczyniówki, odwarstwienie siatkówki, zaburzenia widzenia,
  • zmiany zapalne w obrębie siatkówki, naczyniówki oraz samego nerwu wzrokowego.

Aby zdiagnozować toksokarozę przeprowadza się badania krwi.

W przypadku wyniku pozytywnego stosuje się leki przeciwpasożytnicze przez okres od 7 do 28 dni.

Co zrobić jednak, aby Twojego maluszka nie spotkało to nieprzyjemne choróbsko?
Wiem, że nie jesteś w stanie upilnować wszystkich zwierząt na osiedlu, aby z piaskownicy nie zrobiły sobie ogromnej kuwety.
Wiem też, że zakazanie szkrabowi zabawy w piekarnię i wyrobu apetycznych babek z piasku, spotka się z gigantycznym płaczem i ogromną tragedią na całą dzielnicę, więc pozwól mu na to.

Jednak są rzeczy, na które masz wpływ i z powodzeniem możesz wykonać np. :

  • zawsze myj ręce dziecka po przyjściu z podwórka,
  • nie karm dziecka na placu zabaw,
  • nie pozwalaj na głaskanie obcych zwierząt (nie tylko z powodu toksokarozy),
  • myj dokładnie wszystkie warzywa i owoce, gdyż nigdy nie wiesz, kto dotykał je przed Tobą,
  • jeśli posiadasz psa lub kota pamiętaj o regularnym odrobaczaniu pupila,
  • sprzątaj po swoim psie na zewnątrz,
  • zabezpiecz w domu kocią kuwetę przed dzieckiem,
  • jeśli Wasz osiedlowy plac zabaw nie jest ogrodzony zgłoś ten problem spółdzielni lub radzie dzielnicy itp.,
  • razem z innymi rodzicami pilnuj, aby w Waszej piaskownicy piasek był wymieniany.

Anna Joniec-Bieniek

Anna Joniec–Bieniek

Nazywam się Anna Joniec–Bieniek. Z wykształcenia jestem magistrem farmacji, prywatnie mamą Jakuba. Na blogu poruszam prozdrowotne kwestie związane z dziećmi i dorosłymi. Wszystko w oparciu o fachowe wykształcenie i lata doświadczenia w aptece. Jestem też autorką kompendium profesjonalnej aptecznej wiedzy, czyli poradnika „Mama bez recepty”.


Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

instagram