fbpx

Sposoby na zgagę w ciąży – domowe sposoby czy leki?

03 października 2017

Sprawdzone sposoby na zgagę w ciąży

W czasie ciąży może Cię czasem dręczyć nieprzyjemne pieczenie za mostkiem. Jest to tzw. zgaga, która dotyczy bardzo wielu, nie tylko ciężarnych kobiet. Przyczyny są złożone, a związane głównie z dietą oraz trybem życia przyszłej mamy. Ta przypadłość nie jest groźna ani dla Ciebie, ani dla dziecka, jednak jest bardzo nieprzyjemna. Na szczęście są sposoby które pomogą Ci w tym szczególnym czasie przezwyciężyć tą dolegliwość.

Przyczyny zgagi

Zgaga dotyczy nie tylko kobiet w ciąży. Na tę przypadłość cierpią częściej osoby z nadwagą, palacze, osoby spożywające zbyt duże ilości alkoholu i kofeiny.

Zgaga to cofanie się treści żołądkowych do przełyku, co owocuje nieprzyjemnym pieczeniem w okolicach mostka, promieniującym w kierunku ust.

W przypadku zgagi ciążowej podłoże ma charakter hormonalny. W wyniku podwyższonego poziomu progesteronu zwieracz przełyku, który oddziela go od żołądka, rozluźnia się, pozwalając kwaśnym sokom trawiennym na przedostanie się wyżej, do przełyku. W miarę jak ciąża staje się bardziej zaawansowana powiększa się macica, uciskając na żołądek i jelita, co powoduje cofanie się treści żołądkowych. Wszystkie te czynniki mogą potęgować się w wyniku nieprawidłowej diety. Niedokładne przeżuwanie, zbyt duże porcje jedzenia, jedzenie w pośpiechu – to wszystko może wspomagać pojawienie się zgagi ciążowej.

Zapobieganie

Zgadze można zapobiec. Zacznij od zorientowania się, jakie produkty Ci szkodzą. Pomocne może być zapisywanie posiłków i obserwacja, po czym pojawia się dolegliwość.

Warto zmienić także zwyczaje żywieniowe. Zacznij jeść częściej, ale mniejsze porcje. Przeżuwaj dokładnie i powoli, unikaj jedzenia w pośpiechu. Ogranicz produkty tłuste, kwaśne, pikantne, zamień potrawy smażone na gotowane.

Niektóre owoce i warzywa, takie jak cebula, kapusta i kiszone ogórki również mogą powodować dolegliwości refluksowe. Wyeliminuj również napoje gazowane, sery żółte i pleśniowe, kawę i czarną herbatę, czekoladę. O alkoholu i papierosach nawet nie wspominam, bo powinny one zniknąć z diety przyszłej mamy z bardzo wielu powodów.

Staraj się nie wykonywać czynności wymagających schylania się i opuszczania głowy poniżej poziomu żołądka. Odpoczynek po posiłku także pomaga łagodzić objawy zgagi. Pozwól, aby treść żołądkowa mogła się spokojnie ułożyć w Twoim brzuchu. Unikaj jednak leżenia płasko na wznak. Śpij na dodatkowej poduszce, możesz nawet ustawić materac pod kątem, jeśli masz taką możliwość.

Domowe sposoby walki ze zgagą

Jest wiele produktów, które możesz znaleźć w swojej kuchni, a już z pewnością w osiedlowym sklepie, które pomagają uporać się ze zgagą.

Kwaśność powodującą ból w okolicach mostka może zneutralizować np. pół szklanki siemienia lnianego pitego po każdym posiłku.

Mleko i produkty mleczne takie jak jogurty, maślanki i kefiry również mogą przynieść Ci ulgę.

Bogate w magnez i wapń migdały także mają właściwości neutralizujące, pobudzając działanie układu pokarmowego.

Co zaskakujące, podobne właściwości wykazuje także imbir.

Często popełniany błąd w przypadku zgagi to picie miętowych herbat lub wywarów z tego zioła. Pomimo iż mięta jest dobra na wszelkie dolegliwości żołądkowe, w przypadku zgagi ma całkiem odwrotne działanie. Pobudza ona produkowanie soków trawiennych, których poziom w żołądku się podnosi.

Leki na zgagę

Jeśli zgaga dokucza Ci bardzo, a domowe sposoby okazują się niewystarczające, możesz skorzystać ze środków farmakologicznych. W aptece znajdziesz wiele leków przeznaczonych do walki ze zgagą, jednak nie wszystkie są bezpieczne dla kobiet w ciąży, dlatego zawsze przed zażyciem skonsultuj się ze swoim lekarzem prowadzącym lub zapytaj o radę farmaceutę.

Jednym z bezpiecznych leków, który w zalecanych dawkach może być bezpiecznie stosowany przez przyszłe mamy, jest Rennie. Dzięki kombinacji węglanu wapnia i węglanu magnezu, które neutralizują kwas żołądkowy, Rennie szybko przynosi uczucie ulgi (już po 2 minutach) i efektywnie likwiduje zgagę i niestrawność. Ponadto występuje w dwóch smakach: miętowym i owocowym.

Rennie przeznaczone jest nie tylko dla ciężarnych, tabletki te będą idealne również w przypadku zgagi i niestrawności u Twojego partnera. Więcej o działaniu Rennie dowiesz się ze strony rennie.pl

A czy Wy macie jakieś niezawodne sposoby na walkę ze zgagą w ciąży?

 

 

Niniejszy tekst nie jest sponsorowany, a wyraża moją subiektywną opinię nt. przedstawionych preparatów zgodną z aktualnie posiadaną wiedzą.

Bartłomiej Bieniek


Anna Joniec-Bieniek

Anna Joniec–Bieniek

Nazywam się Anna Joniec–Bieniek. Z wykształcenia jestem magistrem farmacji, prywatnie mamą Jakuba. Na blogu poruszam prozdrowotne kwestie związane z dziećmi i dorosłymi. Wszystko w oparciu o fachowe wykształcenie i lata doświadczenia w aptece. Jestem też autorką kompendium profesjonalnej aptecznej wiedzy, czyli poradnika „Mama bez recepty”.


Komentarze

Jedna odpowiedź do “Sposoby na zgagę w ciąży – domowe sposoby czy leki?”

  1. Sabinka pisze:

    Zgaga w ciąży jest straszna… Nie wiem czy da się w pełni z nią wygrać w ciąży. Chociaż, kiedy zmieniłam witaminy z samego kwasu foliowego na mama dha premium, bo tam jest właśnie magnez, to ta zgada była o wiele łagodniejsza.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

instagram