fbpx

Co stosować na stłuczenia? Objawy i leczenie.

25 sierpnia 2017

Stłuczenia – pierwsza pomoc

Upadek, potknięcie, nieuważny krok i stłuczenie gotowe. To jeden z takich urazów, który szczególnie często przytrafia się dzieciom i osobom aktywnym czy wykonującym fizyczne prace. Chociaż przeważnie nie ma ono dużego wpływu na ogólny stan zdrowia, to może utrudniać poruszanie, sprawiać ból, no i siniak w miejscu stłuczenia nie wygląda zbyt ładnie. Jak przyspieszyć regenerację stłuczonego miejsca?

 

Czym są stłuczenia?

Do stłuczeń zaliczamy takie urazy, w których dochodzi do uszkodzenia tkanek miękkich (mięśni, wyściółki podskórnej), stawów i okostnej. Typowe dla stłuczeń jest to, że są one „zamknięte”, to znaczy pomimo zgniecenia czy rozerwania komórek, tkanek, włókien, naczyń krwionośnych, skóra pozostaje cała. Z tego też powodu stłuczenia są przeważnie mniej poważnymi urazami niż rana czy złamanie kości – siła urazu nie jest na tyle duża, żeby doszło do przerwania ciągłości skóry, mięśni czy uszkodzenia kości.

Kontuzje dzieli się na:

  • małe – mikrourazy, które prowadzą do naciągnięcia, nadwyrężenia, a nawet naderwania tkanek, często nie są nawet widoczne gołym okiem (a mimo to, są bolesne), w przyszłości mogą prowadzić do powstania w tym miejscu zmiany zwyrodnieniowej (szczególnie, gdy do urazów dochodzi często w tej samej części ciała),
  • duże – powstające w wyniku zadziałania dużej siły, efekt jest widoczny.

 

Objawy kontuzji

Objawy stłuczenia są każdemu znane i najczęściej nie wymagają konsultacji lekarskiej (do lekarza należy się udać, gdy bolesność jest duża, towarzyszy mu zwichnięcie lub skręcenie kończyny, samopoczucie pacjenta jest złe i stopniowo się pogarsza, obrzęk nie zmniejsza się). Typowe objawy to:

  • obrzęk w miejscu stłuczenia,
  • bolesność (także pod wpływem nacisku w kontuzjowanym miejscu),
  • podskórny wylew krwi, nazywany siniakiem,
  • podniesiona temperatura ciała w miejscu urazu.

Osoba ze stłuczeniem unika ruchów, które sprawiają ból, co powoduje, że jej funkcje ruchowe zostają upośledzone.

Bardzo często pojawiające się siniaki mogą ujawnić się niemal natychmiast, ale czasem trwa to kilka godzin, krwiaki podskórne utrzymują się przez 7 do 10 dni, w tym czasie zmieniają swoje zabarwienie. Wynika to z tego, że znajdujące się pomiędzy tkankami komórki krwi ulegają rozpadowi i są stopniowo wchłaniane.

 

Leczenie stłuczeń – ile czasu boli stłuczenie?

Ogromna większość stłuczeń goi się samoistnie i w ciągu tygodnia zapominamy o doznanym urazie, a leczenie polega przede wszystkim na łagodzeniu objawów w krótkim czasie po wypadku. Jak sobie pomóc w takich sytuacjach?

  1. Zimny okład na stłuczenie zmniejsza ból, obrzęk i hamuje wewnętrzne krwawienie. Nie należy przykładać lodu bezpośrednio do skóry, ponieważ to grozi odmrożeniem – kostki lodu w woreczku należy owinąć w ręcznik. Doskonale sprawdza się specjalny okład żelowy (schładza się go wcześniej) lub plaster chłodzący.
  2. Gdy obrzęk się zmniejszy (po 3-4 dniach), regenerację tkanek przyspieszy ciepły okład, który można przygotować wykorzystując termofor lub także okład żelowy (można go schładzać lub ogrzewać, w zależności od potrzeb).
  3. Jeżeli chodzi o to czym smarować siniaki, bolące miejsce można wspomóc maścią zawierającą:
  • arnikę,
  • octanowinianu glinu (np. żel Altacet, Urazolan),
  • heparynę,
  • wyciąg z kasztanowca,
  • niesteroidowe leki przeciwzapalne o działaniu przeciwbólowym.

Jeżeli stłuczenie utrudnia poruszanie się, warto unieruchomić uraz, na przykład poprzez użycie specjalnych taśm kinezjologicznych (leczenie fizjoterapeutyczne).


Anna Joniec-Bieniek

Anna Joniec–Bieniek

Nazywam się Anna Joniec–Bieniek. Z wykształcenia jestem magistrem farmacji, prywatnie mamą Jakuba. Na blogu poruszam prozdrowotne kwestie związane z dziećmi i dorosłymi. Wszystko w oparciu o fachowe wykształcenie i lata doświadczenia w aptece. Jestem też autorką kompendium profesjonalnej aptecznej wiedzy, czyli poradnika „Mama bez recepty”.


Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

instagram