fbpx

Zapalenie pęcherza u dziecka – przyczyny, objawy. Jak leczyć zapalenie pęcherza?

31 maja 2020

Twoje dziecko zmaga się z bólem pęcherza, co chwilę skarży się na pieczenie i szczypanie podczas oddawania moczu, a także częściej niż zwykle korzysta z toalety? Pierwsza myśl każdego rodzica to zapewne: zapalenie pęcherza moczowego (ZUM). Leczenie tego rodzaju infekcji nie jest ani proste, ani przyjemne, dlatego też warto abyś zagłębiła się w ten temat, by wiedzieć, w jaki sposób możesz pomóc swojemu cierpiącemu maluchowi. Jakie są zatem najczęstsze dolegliwości związane z zapaleniem pęcherza u dziecka i w jaki sposób przebiega leczenie?

 

Przyczyny zapalenia pęcherza moczowego u dzieci

 

Choroby związane z zakażeniem układu moczowego u dzieci to druga pod względem częstotliwości przyczyna infekcji u naszych pociech. Najczęściej spotykanym schorzeniem jest zapalenie pęcherza moczowego, które związane jest z obecnością bakterii w drogach moczowych dziecka. W ponad 80% przypadków, infekcje tego rodzaju wywołują pojawiające się w moczu bakterie Escherichia coli.

Niestety, z uwagi na budowę anatomiczną, na zapalenie pęcherza moczowego szczególnie narażone są małe dziewczynki, co spowodowane jest bliskim sąsiedztwem odbytu oraz ujścia cewki moczowej. W ten sposób różnego rodzaju bakterie z łatwością przedostają się w okolicę przedsionka pochwy, a dalej wędrują do pęcherza moczowego.

Czynnikami wpływającymi na możliwość wystąpienia zapalenia dróg moczowych (zapalenia pęcherza) u dziecka są również:

  • nieprawidłowa budowa anatomiczna zewnętrznych narządów płciowych, np. stulejka u chłopców,
  • zaburzenia związane z prawidłowym funkcjonowaniem pęcherza moczowego, co spotykane jest m.in. w chorobach neurologicznych,
  • zasadowe pH moczu,
  • problemy z zaparciami lub nietrzymaniem stolca,
  • zbyt rzadkie oddawanie moczu,
  • słabe nawodnienie organizmu dziecka.

 

Zapalenie pęcherza – objawy u dziecka

 

Infekcje dróg moczowych to choroby, które nie są proste do zdiagnozowania u dzieci. Te najmłodsze nie są w stanie powiedzieć nam, co je boli, zaś te starsze niejednokrotnie wstydzą się swoich problemów i próbują ukryć krępujące objawy.

Zapalenie pęcherza u małego dziecka

U dzieci do trzeciego miesiąca życia choroby dróg moczowych przebiegają niezwykle ciężko, zaś ich objawy są niejednoznaczne. Najczęściej pojawia się niewyjaśniona biegunka, wymioty, niechęć do jedzenia, płaczliwość i bardzo częste oddawanie moczu. Niestety, w grupie najmłodszych zakażenie dotyka z reguły nie tylko pęcherz moczowy – może także objąć nerki.

U starszych niemowlaków i dzieci do trzeciego roku życia objawami najczęściej spotykanymi podczas przeziębienia pęcherza są:

  • podwyższona temperatura ciała, która nie przewyższa 38,5 stopni Celsjusza, powyżej 39 stopni występuje ciężkie zapalenie dróg moczowych,
  • wymioty,
  • ból w podbrzuszu,
  • zahamowanie lub spadek masy ciała.

To, co powinno zaniepokoić każdego rodzica, to także nieuzasadniony niepokój i zwiększona płaczliwość dziecka podczas oddawania moczu, jak również nieprzyjemny zapach samego moczu.

Zapalenie pęcherza u starszego dziecka

Starsze dzieci z reguły same potrafią już poinformować rodziców o pieczeniu i bólu w trakcie oddawania moczu. Co więcej, o wiele częściej korzystają z toalety, czują nieustanne parcie na pęcherz, jak również pobolewanie w podbrzuszu, mają podwyższoną temperaturę ciała.

Warto pamiętać, iż gorączka powyżej 38,5 stopnia Celsjusza połączona z bólem pleców w okolicy lędźwiowej może świadczyć o rozwoju w organizmie dziecka ostrego odmiedniczkowego zapalenia nerek, które powinno być jak najszybciej skonsultowane z pediatrą.

 

Zasady leczenia i pielęgnacji dziecka z ZUM – leczenie zapalenia pęcherza u dziecka

Wizyta u lekarza

Leczenie dziecka, u którego podejrzewamy zapalenie pęcherza należy rozpocząć od wizyty u lekarza. Pediatra na początek skieruje malca na badanie moczu, które poinformuje nas o obecności bakterii w jego moczu. O ZUM świadczy również podwyższona liczba leukocytów w moczu, jak również pojawienie się w nim białka lub erytrocytów. O tym jak pobrać mocz do badania przeczytasz TUTAJ

Podawanie leków na zapalenie pęcherza

W większości przypadków leczenie zapalenia pęcherza u dziecka powyżej 6. miesiąca życia nie wymaga hospitalizacji i związane jest jedynie z podawaniem odpowiednio dobranych leków.

W przypadku wystąpienia objawów klinicznych ZUM u dzieci powinno się rozpocząć leczenie antybiotykiem przepisanym przez lekarza. Wymiotujące lub odwodnione dzieci powinny być leczone w szpitalu.

Preparaty wspomagające leczenie zapalenia pęcherza moczowego

Na rynku dostępne są preparaty wspomagające leczenie zakażeń dróg moczowych zawierające żurawinę, jednak ich działanie polega na długotrwałym stosowaniu, także w momencie wystąpienia ostrego zapalenia nie zda się ona na wiele.
Żurawina to jednak idealny środek w zapobieganiu bakteryjnym zakażeniom dróg moczowych. Owoce żurawiny wielkoowocowej zawierają flawonoidy, antocyjany, proantocyjanidyny, taniny, fruktozę, kwasy organiczne (cytrynowy, benzoesowy), witaminę C i składniki mineralne takie jak wapń, potas i sód.
Kluczową rolę w zapobieganiu infekcjom dróg moczowym odgrywają proantocyjanidyny, które przyczepiają się do bakterii Escherichia coli, odpowiedzialnych za zapalenie pęcherza moczowego i zapobiegają ich zagnieżdżeniu się w komórkach pęcherza, zapobiegając w ten sposób zakażeniu. Nie mając punktu przyczepienia, bakterie są usuwane z organizmu w naturalny sposób.

W aptece znajdziesz różne syropki zawierające sok z owoców żurawiny, jednak można je stosować u dzieci dopiero od 3. roku życia.

Odpowiednie nawadnianie dziecka

Podczas zapalenia pęcherza u dziecka rodzice powinni podawać swoim pociechom jak największe ilości płynów, które będą wypłukiwać zarazki z ich organizmu. Najlepiej, by dziecko piło zwykłą wodę lub mleko mamy. Ważne jest również jak najczęstsze oddawanie moczu przez dziecko, a także to, by nie przetrzymywało go w pęcherzu.

Zapalenie pęcherza u dziecka, a higiena

Jedynie prawidłowa pielęgnacja okolic intymnych naszego dziecka może zmniejszyć ryzyko nawrotu zapalenia pęcherza, które jest niewątpliwie nieprzyjemną chorobą. U niemowlaków należy pamiętać o jak najczęstszym zmienianiu pieluszki. Mocz jest bowiem doskonałym środowiskiem do namnażania bakterii, a co więcej podrażnia delikatną skórę dziecka i błony śluzowe krocza.

Kolejną sprawą jest dokładne mycie krocza maleństwa – najlepiej zrezygnować z nawilżanych chusteczek zapachowych i stosować wyłącznie waciki nasączone wodą. U chłopców istotne jest także odprowadzanie napletka (jednak nie ma siłę!), gdyż bakterie nagromadzone w tym właśnie miejscu najczęściej powodują infekcje dróg moczowych. U dziewczynek podmywanie w kierunku od brzuszka do tyłu w kierunku odbytu, nigdy na odwrót.

Niemniej istotną kwestią jest zapobieganie zaparciom naszego dziecka, a także profilaktyka i leczenie owsicy.

Dbajmy zatem o nasze pociechy i róbmy wszystko, by zaoszczędzić im niemiłych dolegliwości.

 


Anna Joniec–Bieniek

Nazywam się Anna Joniec–Bieniek. Z wykształcenia jestem magistrem farmacji, prywatnie mamą Jakuba. Na blogu poruszam prozdrowotne kwestie związane z dziećmi i dorosłymi. Wszystko w oparciu o fachowe wykształcenie i lata doświadczenia w aptece. Jestem też autorką kompendium profesjonalnej aptecznej wiedzy, czyli poradnika „Mama bez recepty”.


Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

instagram