fbpx

Co na katar dla dzieci? – preparaty obkurczające błonę śluzową nosa dla dzieci

05 listopada 2018

Jak zapewne wiesz, nos, zarówno Twój, jak i Twojego maleństwa, pełni wiele funkcji m.in. nawilża, ogrzewa i oczyszcza wdychane powietrze.

Jednak działanie to zawodzi w momencie występowania dolegliwości, którym towarzyszy katar.

 

Czym jest katar

 

Katar to dolegliwość, w której na skutek stanu zapalnego błona śluzowa nosa wytwarza w nadmiernych ilościach wydzielinę.

Do objawów kataru należą:

  • wydzielina o różnym zabarwieniu i konsystencji,
  • uczucie zatkania nosa,
  • trudności z prawidłowym oddychaniem,
  • kichanie,
  • świąd nosa,
  • upośledzenie węchu i/lub słuchu,
  • kłopoty z prawidłowym ssaniem piersi,
  • łzawienie, a nawet ropna wydzielina z oczu,
  • chrapanie, bezdech senny,

 

Niestety małe dzieci bardzo szybko i często łapią katar, który niezmiernie utrudnia im codzienne funkcjonowanie. Jak zapewne wiesz, noworodek oddycha tylko przez nos, a jego blokada powoduje nie tylko dyskomfort podczas oddychania, ale również spania i jedzenia.

Mimo, że katar stanowi bardzo powszechną dolegliwość, szczególnie w okresie jesienno-zimowym i zazwyczaj daje się szybko wyleczyć, to w przypadku pozostawienia go bez odpowiedniej kuracji może powodować powikłania m.in. zapalenie ucha środkowego, zapalenie gardła czy zapalenie zatok.

 

Preparaty z apteki

 

W aptece znajdziesz różne typy produktów odpowiadające za odpowiednie nawilżanie, zmniejszenie obrzęku błon śluzowych czy udrożnienie przewodów nosowych.

 

Preparaty nawilżające

 

Zastosowanie produktów nawilżających błonę śluzową nosa powoduje upłynnienie zalegającej wydzieliny i szybkie oczyszczenie nabłonka. Najpopularniejszy preparat to woda morska którą dokładnie opisałam TUTAJ.

 

Obkurczanie błony śluzowej nosa

 

W aptece znajdziesz również preparaty zawierające substancje obkurczające naczynia krwionośne, a co za tym idzie zmniejszające ilość produkowanej wydzieliny. Szybko udrożniają nos i pomagają zapobiegać powikłaniom.

Preparaty obkurczające dla dzieci są dostępne bez recepty i zawierają te same substancje co dla dorosłych, ale w mniejszym stężeniu. Należą tu takie substancje jak oksymetazolina i ksylometazolina.

Poniżej spis wszystkich preparatów dostępnych w aptekach zawierających ww. substancje.

Preparaty z oksymetazoliną

Preparaty z ksylometazoliną

 

 

Pamiętaj!

 

Leki należące do tej grupy możesz stosować maksymalnie 3-5 dni, gdyż zmniejszają one ukrwienie błony śluzowej nosa i mogą spowodować jej przesuszenie doprowadzając do tzw. polekowego nieżytu nosa. Długie stosowanie leku prowadzi do zaniku błony śluzowej lub jej znacznych uszkodzeń i zniszczenia nabłonka węchowego w nosie dziecka.

 

Wszystkie inne informacje na temat leczenia nie tylko kataru, ale też kaszlu i wszystkich dolegliwości związanych z przeziębieniem znajdziesz w mojej książce „Mama bez recepty” dostępnej na stronie mama.altenberg.pl


Anna Joniec–Bieniek

Nazywam się Anna Joniec–Bieniek. Z wykształcenia jestem magistrem farmacji, prywatnie mamą Jakuba. Na blogu poruszam prozdrowotne kwestie związane z dziećmi i dorosłymi. Wszystko w oparciu o fachowe wykształcenie i lata doświadczenia w aptece. Jestem też autorką kompendium profesjonalnej aptecznej wiedzy, czyli poradnika „Mama bez recepty”.


Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

instagram