fbpx

Test owulacyjny – czym jest, kiedy go zrobić? Co wykrywa test owulacyjny?

11 lutego 2020

Od dłuższego czasu staracie się o dziecko, ale nic z tego nie wychodzi? A może właśnie planujecie powiększyć rodzinę, ale nie orientujecie się w temacie cyklu miesiączkowego i samej owulacji? A może Twój organizm nie daje Ci żadnych objawów związanych z owulacją?

 

Z całą pewnością testy owulacyjne stanowią dziś doskonałe rozwiązanie dla tych wszystkich par, które poprzez odpowiednią obserwację swojego cyklu miesięcznego, będą wiedziały, kiedy zacząć się starać, by w terminie miesiączki móc zobaczyć na teście ciążowym dwie kreski 🙂 Czym dokładnie są testy owulacyjne i jak działają?

 

OWULACJA – CO TO JEST?

 

Owulacja, czyli inaczej jajeczkowanie, to etap cyklu, w którym w jajniku następuje uwolnienie dojrzałej komórki jajowej z pęcherzyka Graafa. Od tego momentu zaczyna się jego wędrówka jajowodami w kierunku macicy.

 

TESTY OWULACYJNY – JAK DZIAŁA?

 

Testy owulacyjne stanowią rozwiązanie, dzięki któremu możemy określić moment owulacji, a więc największego prawdopodobieństwa, że w ciążę zajść możemy. Wiele par stara się dłuższy czas o dziecko. Niestety nie zawsze jest to takie proste, jakby się zdawało. W większości przypadków przyszli rodzice nie potrafią na podstawie obserwacji organizmu kobiety doszukać się objawów, które świadczyłyby o owulacji, co często wiąże się z niepowodzeniem w zajściu w ciążę.

Testy owulacyjne są idealnym sposobem na to, by taki moment owulacji określić.

 

KIEDY ZROBIĆ TEST OWULACYJNY? JAK GO WYKONAĆ?

 

Podobnie jak ciążowe, a więc w pobranej próbce moczu mierzymy poziom hormonu – w tym przypadku jest to LH, czyli hormon luteinizujący. Hormon ten powoduje pęknięcie pęcherzyka Graafa. Jego stężenie wzrasta na 24-36 godzin przed jajeczkowaniem.

Dzięki określeniu jego poziomu, będziesz wiedziała, kiedy następuje u Ciebie okres największej płodności, a więc i tym samym największej szansy na zajście w ciążę.

 

Jak wykonać test?

 

W opakowaniu jest kilka pasków (najczęściej 5), służących do pomiaru przez kilka dni. Zaczynamy w momencie największego prawdopodobieństwa owulacji. W 28-dniowym cyklu kobiety, owulacja zazwyczaj przypada w 14. dniu. Jeśli cykl jest krótszy, owulacja ma miejsce wcześniej, jeśli dłuższy, później. Najlepiej jest więc zacząć pomiary ok. 3 dni przed oczekiwaną planową owulacją.

No to do roboty 😉

 1. przeczytaj instrukcję dołączoną do opakowania testu;
 2. przygotuj pojemniczek na mocz, który, jeśli nie jest dołączony do opakowania testu, zakup wcześniej w aptece;
 3. oddaj mocz i zanurz w nim na czas określony przez producenta pasek testowy;
 4. po upływie określonego w ulotce czasu odczytaj wynik;
 5. jeśli test wykrył w moczu zwiększony poziom hormonu luteinizującego, to życzę Wam miłego wieczoru 😉

 

WYNIKI TESTU OWULACYJNEGO

 

Test owulacyjny posiada dwa pola, czyli tzw. dwie kreski. Są to:

 • kreska kontrolna, która pokazuje, że test został wykonany poprawnie,
 • kreska testowa – informuje o wzroście poziomu LH (jej intensywność zależy od stężenia hormonu).

 

Co one jednak oznaczają?

Oto jak powinnaś odczytać wyniki:

 • dwie barwne kreski o podobnym poziomie intensywności oznaczają, że najbliższe 24-36 godzin to czas, w którym powinno dojść do owulacji 🙂
 • jeśli brak barwnej kreski testowej lub gdy jej kolor jest mniej intensywny niż kreski kontrolnej, wykonaj test ponownie następnego dnia;
 • jeśli pojawi się kreska testowa, ale nie kontrolna, to taki wynik jest niejednoznaczny i test należy powtórzyć;
 • jeśli nie pojawi się żaden barwny pasek, oznacza to, że nieprawidłowo przeprowadzono test lub wynik jest niejednoznaczny.

 

PODCZAS WYKONYWANIA TESTU OWULACYJNEGO PAMIĘTAJ, ABY:

 

 • nie wykonywać badania z pierwszego moczu porannego, gdyż tak zagęszczony mocz, może zaburzyć wynik. Wykonaj go z kolejnej próbki oddanej po ok. 3-4 godzinach, jednak ogranicz pomiędzy tymi dwoma wizytami w toalecie, ilość spożywanych płynów;
 • kolejne pomiary wykonuj każdego dnia, najlepiej o tej samej godzinie.

 

KIEDY TEST OWULACYJNY NIE ZADZIAŁA?

 

Niektóre sytuacje spowodują, iż wyniki testu owulacyjnego mogą być zafałszowane. Należą do nich np.:

 • karmienie piersią,
 • stosowanie leków hormonalnych,
 • ciąża,
 • stosowanie antykoncepcji hormonalnej,
 • zespół policystycznych jajników.

Na rynku dostępnych jest wiele testów owulacyjnych, które znajdziemy w każdej aptece. Warto sprawdzić, ile testów w danej paczce oferuje nam producent. Im ich więcej, tym większa szansa, że podczas regularnego sprawdzania, będziesz w stanie w danym cyklu owulację ,,wychwycić”, a tym samym dać sobie szansę na to, że w upragnioną ciążę uda Ci się zajść.


Anna Joniec–Bieniek

Nazywam się Anna Joniec–Bieniek. Z wykształcenia jestem magistrem farmacji, prywatnie mamą Jakuba. Na blogu poruszam prozdrowotne kwestie związane z dziećmi i dorosłymi. Wszystko w oparciu o fachowe wykształcenie i lata doświadczenia w aptece. Jestem też autorką kompendium profesjonalnej aptecznej wiedzy, czyli poradnika „Mama bez recepty”.


Komentarze

Jedna odpowiedź do “Test owulacyjny – czym jest, kiedy go zrobić? Co wykrywa test owulacyjny?”

 1. Pala pisze:

  Mam pytanie ile dni moze wychodzić pozytywnie test owulacyjny?
  Drugie pytanie czy jeżeli jest się w ciąży test owulacyjny może wyjść pozytywnie czy nie?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

instagram