Ulewanie u noworodków to często spotykany problem. Choć pozornie wydaje się niebezpieczny – nie ma się czego obawiać. Istnieją sprawdzone sposoby, aby złagodzić lub zlikwidować ten problem. Młodzi rodzice często panikują, ponieważ myślą, że ich dziecko ma problemy z brzuszkiem i nadal będzie głodne. Tymczasem, lekarze zgodnie twierdzą, że ulewanie niemowlaka jest zupełnie naturalnym zjawiskiem i występuje u co drugiego dziecka.
przyczyny ulewania u niemowląt – dlaczego dziecku się ulewa?
Powodem ulewania pokarmu u niemowląt jest osłabiony zwieracz przełyku. Wada ta występuje u noworodków do około czwartego miesiąca życia (czasem nawet do 1 roku życia – ale dzieje się tak bardzo rzadko). Warto, abyś zwróciła uwagę czy dziecku pokarm się ulał, czy został zwrócony. Ulany nie różni się niczym od wypitego, natomiast mleko, które wróciło z żołądka będzie przypominało zważone mleko, które charakteryzuje bardzo nieprzyjemny zapach.
Jednym z powodów ulewania się pokarmu może być przejedzenie dziecka. W malutkim żołądku noworodka po prostu może nie być już miejsca.
Inną przyczyną może być połykanie powietrza wraz z jedzeniem.W momencie, gdy powietrze się wydostaje się na zewnątrz zabiera ze sobą również trochę pokarmu.
Do innych przyczyn ulewania u niemowlaka należą m.in.:
- alergia pokarmowa na mleko i jego przetwory,
- zbyt krótkie przerwy pomiędzy karmieniami,
- nieprawidłowe ułożenie maluszka podczas karmienia,
- za wczesne rozpoczęcie rozszerzania diety.
Jeśli jednak Twoje dziecko dodatkowo:
- zwraca pokarm,
- ma kwaśny zapach z ust,
- ma mały apetyt,
- ma niski przyrost wagi,
- krztusi się,
- ma brązowe lub zielone zabarwienie ulanego mleka,
powinnaś udać się z nim do lekarza.
Co prawda wszystko to brzmi groźnie, ale nie martw się! Najczęściej wszystkie te objawy zanikają, kiedy dziecko zaczyna siadać i spożywać gęstsze pokarmy.
Podobne wpisy:
Zaparcia u niemowląt – objawy, przyczyny, leczenie
Pielęgnacja pępka noworodka
ZAPOBIEGANIE – Sposoby na ulewanie u niemowlaka?
Poniżej, kilka wskazówek jak karmić, aby uniknąć ulewania u noworodka.
- Jeśli karmisz mlekiem z butelki przypilnuj, aby otwór smoczka przez który płynie mleko nie zbył zbyt duży do możliwości malca.
- Jeśli karmisz piersią – dopilnuj, aby dziecko dobrze trzymało pierś, co zapobiegnie połykaniu powietrza.
- Nie karm na siłę płaczącego dziecka.
- Butelkę trzymaj tak, aby smoczek zawsze był cały zapełniony mlekiem.
Mleko ar na ulewanie
W aptekach znajdziesz mieszanki modyfikowane z oznaczeniem AR. Mleka przeciw ulewaniu są przeznaczone dla maluszków cierpiących na refluks żołądkowo-przełykowy, który objawia się ulewaniem właśnie. Zawierają one dodatkowo w składzie substancje, powodujące zagęszczenie treści pokarmowej w żołądku, co utrudnia cofanie się pokarmu i przeciwdziała ulewaniu.
Oczywiście podanie takiego mleka musisz zawsze skonsultować z lekarzem.
Podobne wpisy:
Pieluchy jednorazowe zalety i wady
Kosmetyczka niemowlaka
Odbijanie u niemowlaka
Zawsze po karmieniu przytrzymaj maluszka w pozycji pionowej tak, aby mu się odbiło. Nie kładź go od razu, gdyż może się po prostu zakrztusić wypitym mlekiem.
Pamiętaj również, aby zawsze gdy dziecku się uleje przemyć buzię i wszystkie zabrudzone miejsca, aby nie doszło do podrażnień.
Jak już wcześniej wspomniałam – ulewanie jest całkowicie naturalnym zjawiskiem, dlatego ciężko jest mu zapobiec. Na szczęście dzięki zastosowaniu odpowiednich technik karmienia możesz znacząco złagodzić ten problem. Jeśli jednak żadna z powszechnie znanych technik nie pomaga powinnaś udać się z maluszkiem do lekarza.
Dodaj komentarz