fbpx

Ulewanie u niemowlaka – przyczyny, sposoby

27 lutego 2020

Ulewanie u noworodków to często spotykany problem. Choć pozornie wydaje się niebezpieczny – nie ma się czego obawiać. Istnieją sprawdzone sposoby, aby złagodzić lub zlikwidować ten problem. Młodzi rodzice często panikują, ponieważ myślą, że ich dziecko ma problemy z brzuszkiem i nadal będzie głodne. Tymczasem, lekarze zgodnie twierdzą, że ulewanie niemowlaka jest zupełnie naturalnym zjawiskiem i występuje u co drugiego dziecka.

 

przyczyny ulewania u niemowląt – dlaczego dziecku się ulewa?

 

Powodem ulewania pokarmu u niemowląt jest osłabiony zwieracz przełyku. Wada ta występuje u noworodków do około czwartego miesiąca życia (czasem nawet do 1 roku życia – ale dzieje się tak bardzo rzadko). Warto, abyś zwróciła uwagę czy dziecku pokarm się ulał, czy został zwrócony. Ulany nie różni się niczym od wypitego, natomiast mleko, które wróciło z żołądka będzie przypominało zważone mleko, które charakteryzuje bardzo nieprzyjemny zapach.

Jednym z powodów ulewania się pokarmu może być przejedzenie dziecka. W malutkim żołądku noworodka po prostu może nie być już miejsca.

Inną przyczyną może być połykanie powietrza wraz z jedzeniem.W momencie, gdy powietrze się wydostaje się na zewnątrz zabiera ze sobą również trochę pokarmu.

Do innych przyczyn ulewania u niemowlaka należą m.in.:

 • alergia pokarmowa na mleko i jego przetwory,
 • zbyt krótkie przerwy pomiędzy karmieniami,
 • nieprawidłowe ułożenie maluszka podczas karmienia,
 • za wczesne rozpoczęcie rozszerzania diety.

Jeśli jednak Twoje dziecko dodatkowo:

 • zwraca pokarm,
 • ma kwaśny zapach z ust,
 • ma mały apetyt,
 • ma niski przyrost wagi,
 • krztusi się,
 • ma brązowe lub zielone zabarwienie ulanego mleka,

powinnaś udać się z nim do lekarza.

Co prawda wszystko to brzmi groźnie, ale nie martw się! Najczęściej wszystkie te objawy zanikają, kiedy dziecko zaczyna siadać i spożywać gęstsze pokarmy.

Podobne wpisy:
Zaparcia u niemowląt – objawy, przyczyny, leczenie
Pielęgnacja pępka noworodka

ZAPOBIEGANIE – Sposoby na ulewanie u niemowlaka?

 

Poniżej, kilka wskazówek jak karmić, aby uniknąć ulewania u noworodka.

 1. Jeśli karmisz mlekiem z butelki przypilnuj, aby otwór smoczka przez który płynie mleko nie zbył zbyt duży do możliwości malca.
 2. Jeśli karmisz piersią – dopilnuj, aby dziecko dobrze trzymało pierś, co zapobiegnie połykaniu powietrza.
 3. Nie karm na siłę płaczącego dziecka.
 4. Butelkę trzymaj tak, aby smoczek zawsze był cały zapełniony mlekiem.

 

Mleko ar na ulewanie

 

W aptekach znajdziesz mieszanki modyfikowane z oznaczeniem AR. Mleka przeciw ulewaniu są przeznaczone dla maluszków cierpiących na refluks żołądkowo-przełykowy, który objawia się ulewaniem właśnie. Zawierają one dodatkowo w składzie substancje, powodujące zagęszczenie treści pokarmowej w żołądku, co utrudnia cofanie się pokarmu i przeciwdziała ulewaniu.

Oczywiście podanie takiego mleka musisz zawsze skonsultować z lekarzem.

Podobne wpisy:
Pieluchy jednorazowe zalety i wady
Kosmetyczka niemowlaka

Odbijanie u niemowlaka

Zawsze po karmieniu przytrzymaj maluszka w pozycji pionowej tak, aby mu się odbiło. Nie kładź go od razu, gdyż może się po prostu zakrztusić wypitym mlekiem.

Pamiętaj również, aby zawsze gdy dziecku się uleje przemyć buzię i wszystkie zabrudzone miejsca, aby nie doszło do podrażnień.

 

Jak już wcześniej wspomniałam – ulewanie jest całkowicie naturalnym zjawiskiem, dlatego ciężko jest mu zapobiec. Na szczęście dzięki zastosowaniu odpowiednich technik karmienia możesz znacząco złagodzić ten problem. Jeśli jednak żadna z powszechnie znanych technik nie pomaga powinnaś udać się z maluszkiem do lekarza.


Anna Joniec–Bieniek

Nazywam się Anna Joniec–Bieniek. Z wykształcenia jestem magistrem farmacji, prywatnie mamą Jakuba. Na blogu poruszam prozdrowotne kwestie związane z dziećmi i dorosłymi. Wszystko w oparciu o fachowe wykształcenie i lata doświadczenia w aptece. Jestem też autorką kompendium profesjonalnej aptecznej wiedzy, czyli poradnika „Mama bez recepty”.


Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

instagram