fbpx

Co należy wiedzieć o antybiotykach? Kiedy i jak brać antybiotyk?

06 kwietnia 2019

Duża część rodziców, na samo słowo antybiotyk dostaje ataku paniki.

Czy to konieczne? Czy nie można inaczej? Czy bez tego się nie obejdzie?

Jednak, czy uchronienie dziecka przed podaniem antybiotyku, uchroni go również przed pogorszeniem stanu zdrowia z powodu już rozwiniętej choroby?

Antybiotyki dla jednych są lekiem na całe zło i tylko one mogą wygrać z chorobą, dla innych są środkiem, który leczy chorobę chwilowo, po czym powraca ona ze zdwojoną siłą.

Ile w tym wszystkim prawdy? I kiedy antybiotyk jest po prostu zbędny, a kiedy konieczny?

 

Antybiotyk – co to?

 

Antybiotyki są substancjami wytwarzanymi przez żywe organizmy (niektóre bakterie i grzyby). Aktualnie dostępne są również antybiotyki półsyntetyczne i syntetyczne, które posiadają szerszy zakres działania, niż antybiotyki naturalne.

 

Jak działa antybiotyk?

 

Antybiotyki są lekami, których celem jest zwalczanie zakażeń bakteryjnych.

Działają bakteriobójczo (zabijają bakterie) lub bakteriostatycznie (zmieniają metabolizm komórki bakteryjnej zapobiegając jej wzrostowi i namnażaniu).

 

Kiedy nie podawać antybiotyku?

 

Jest wiele chorób, podczas których ich podanie jest skuteczne. Jednak, czy zawsze, gdy nasze dziecko jest chore, musimy podać mu antybiotyk?

Niekoniecznie – w przypadku bowiem infekcji wirusowych, zastosowanie antybiotyków, mija się po prostu z celem. Wirusy są niewrażliwe na działanie antybiotyków i ich zastosowanie, zupełnie nie ma sensu. W większości przypadków, szczególnie, jeśli chodzi o infekcje dróg oddechowych, to właśnie wirusy płatają naszym dzieciom figle. Stosowanie w tym momencie antybiotyków, jest tylko działaniem nieskutecznym, niosącym wiele konsekwencji dla zdrowia naszego szkraba.

 

Kiedy podać antybiotyk?

 

Lekarz wypisując antybiotyk, opiera się na charakterystycznych objawach zakażenia bakteryjnego oraz miejscu występowania zakażenia. Jeśli lekarz ma wątpliwości co do pochodzenia choroby, powinien zlecić wykonanie posiewu. Z kolei, jeśli leczenie antybiotykiem pozostaje nieskuteczne, wówczas należy wykonać antybiogram, który wykaże, na jaki antybiotyk są wrażliwe bakterie chorobotwórcze.

 

Na jakie choroby antybiotyk?

Z pewnością, lekarz przepisze antybiotyk podczas takich chorób, jak:

  • ostre, bakteryjne zapalenie ucha środkowego,
  • paciorkowcowe zapalenie gardła i migdałków podniebiennych,
  • bakteryjne zapalenie płuc,
  • zakażenie układu moczowego,
  • ropne zakażenia skóry,
  • ropne zapalenie zatok,
  • ropne zapalenie spojówek.

 

Jednak lekarz prowadzący, musi przede wszystkim dokładnie zbadać dziecko i postawić diagnozę. I wypisze antybiotyk, gdy będzie pewny, że żaden inny lek nie będzie w stanie pomóc małemu pacjentowi. A Ty, mimo, że chcesz jak najlepiej, nie możesz przekonywać lekarza, że antybiotyk będzie najlepszym bądź najgorszym rozwiązaniem. Bo niestety wielu rodziców wie „lepiej”…

 

Jakiego antybiotyku nie podaje się dzieciom?

 

Niektóre antybiotyki nie mogą być stosowane u dzieci. Należą tu np. tetracykliny, których podawanie u dzieci poniżej 16. roku życia powoduje odkładanie się w kościach i zębach, co zwiększa podatność na próchnicę zębów i upośledza rozwój kości.

Inną, zakazaną u dzieci poniżej 3. roku życia, grupą antybiotyków są aminoglikozydy. Mogą one uszkadzać narząd słuchu i równowagi w uchu wewnętrznym, a po długim podawaniu może nawet wystąpić upośledzenie słuchu.

 

Pamiętaj –  decyzję o leczeniu antybiotykiem podejmuje lekarz

 

Choć to my, rodzice, chcemy dla swoich dzieci jak najlepiej, to my troszczymy się o nie 24 godziny na dobę i jesteśmy na każde ich zawołanie, to tylko i wyłącznie lekarz podejmuje decyzje, kiedy powinno się podać antybiotyk.
A w momencie, gdy już wiesz, że tylko antybiotyk sprawdzi się w danej chorobie, musisz zwrócić uwagę na kilka podstawowych zasad.

 

Ile dni podawać dziecku antybiotyk? – podstawowe zasady leczenia antybiotykami

 

  • przestrzegaj odpowiedniego czasu trwania kuracji antybiotykiem. Lekarz przepisując antybiotyk, informuje Cię również o czasie jego przyjmowania. Jeśli więc dostajesz informację, by dawać dziecku antybiotyk przez np. 8 dni, to tyle musi trwać czas podawania, nawet, jeśli dziecko już po 4 dniach, wydaje się być zdrowe. Bakterie nie znikają od razu. Antybiotyki pokonują je i w pewnym momencie nasz maluch wraca do sił. Nie oznacza to jednak, że od razu pokonał w pełni chorobę. A szybsze skrócenie terapii zwiększa szansę na ponowną aktywność bakterii, które wywołały chorobę;
  • przygotuj dokładnie lek dla dziecka. Instrukcję znajdziesz TUTAJ
  • nigdy nie stosuj ponownie przygotowanej zawiesiny pozostałej po poprzedniej kuracji, ani antybiotyku przeterminowanego;
  • nie podawaj leku „na wszelki wypadek”, gdyż doprowadzi to jedynie do rozwinięcia się odporności bakterii na ten lek;
  • przed zastosowaniem leku przeczytaj w ulotce czy możesz połączyć podanie leku z jedzeniem. Wchłanianie niektórych antybiotyków np. tetracyklin, hamowane jest w obecności mleka, wapnia, magnezu, glinu, preparatów alkalizujących i żelaza. Z kolei np. wchłanianie fluorochinolonów hamowane jest przez magnez, glin czy środki alkalizujące;
  • jak doskonale wiesz, antybiotyki, podobnie jak i inne leki popijamy wyłącznie wodą;
  • pamiętaj o dokładnych godzinach przyjmowania antybiotyku, gdyż jego skuteczność jest uzależniona od jego odpowiedniego stężenia w organizmie. Podawanie rozpocznij od tak ustalonej godziny, abyś potem nie musiała budzić dziecka np. o 3 w nocy, aby podać mu lek;
  • podawaj probiotyk, ponieważ antybiotyki nie potrafią rozróżniać dobrych i złych bakterii, dlatego niszczą wszystkie. Także te, które wchodzą w skład naturalnej flory bakteryjnej i chronią nas przed różnymi chorobami. Ich brak skutkować może wzdęciami, wymiotami, czy biegunkami. A u Ciebie Droga Mamo również infekcjami pochwy i grzybicą, gdyż zmiany we florze bakteryjnej powodują, że organizm jest bardziej podatny na rozwój drożdżaków. Dlatego, jeśli lekarz przepisze Ci do antybiotyku lek przeciwgrzybiczy, to stosuj zarówno ten lek, jak i probiotyk;
  • dokładnie odmierzaj dawkę leku, gdyż zbyt mała nie pokona najsilniejszych bakterii, a zbyt duża wyniszczy niepotrzebnie organizm;
  • przechowuj przygotowany antybiotyk w odpowiednich warunkach (jakich, dowiesz się z ulotki każdego leku 😉 );
  • nie podawaj dziecku antybiotyku, bez konsultacji z lekarzem!!!

 

 


Anna Joniec–Bieniek

Nazywam się Anna Joniec–Bieniek. Z wykształcenia jestem magistrem farmacji, prywatnie mamą Jakuba. Na blogu poruszam prozdrowotne kwestie związane z dziećmi i dorosłymi. Wszystko w oparciu o fachowe wykształcenie i lata doświadczenia w aptece. Jestem też autorką kompendium profesjonalnej aptecznej wiedzy, czyli poradnika „Mama bez recepty”.


Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

instagram