fbpx

Probiotyk ginekologiczny – jaki wybrać? Probiotyki dopochwowe i probiotyki doustne

16 kwietnia 2020

Wiesz, czym są probiotyki.

A probiotyk ginekologiczny? Tak, takie coś też istnieje 😉 i jeśli jesteś kobietą zapewne nieraz sama go stosowałaś lub zastosujesz. Ale po kolei.

 

Probiotyk ginekologiczny – co to jest?

Probiotyk ginekologiczny to specjalny preparat, który służy do ochrony przed patogenami oraz odbudowywania i utrzymania prawidłowego stanu mikroflory bakteryjnej pochwy. Probiotyki ginekologiczne zawierają szczepy bakterii Lactobacillus, które chronią przed namnażaniem się patogenów bakteryjnych i grzybiczych.

 

Czym jest kwas mlekowy? Działanie kwasu mlekowego

 

W Twojej pochwie znajdują się bakterie, które chronią ją przed rozwojem infekcji. Są to przede wszystkim pałeczki kwasu mlekowego, czyli Lactobacillus spp. Stanowią one naturalną florę bakteryjną pochwy, utrzymując prawidłowe, czyli kwaśne pH.

Jak jeszcze działają:

  • produkują one kwas mlekowy, przez co pozwalają utrzymać lekko kwaśne środowisko pochwy, które jest toksyczne dla chorobotwórczych mikroorganizmów, czyli bakterii i grzybów,
  • tworzą tzw. biofilm na nabłonku pochwy, co wpływa na utrzymanie jej fizjologicznej mikroflory,
  • produkują nadtlenek wodoru unieszkodliwiający drobnoustroje,
  • produkują tzw. bakteriocyny, czyli związki przeciwbakteryjne,
  • hamują rozwój i namnażanie drożdży Candida albicans,
  • działają przeciwzapalnie.

Niestety pod wpływem przeróżnych czynników skład mikroflory może się zmieniać, co najczęściej skutkuje rozwojem infekcji.
Do czynników wpływających na mikroflorę bakteryjną pochwy należą m.in.:

  • wiek kobiety,
  • stan zdrowia i współistniejące choroby,
  • aktywność seksualna,
  • higiena osobista,
  • stosowane leki,
  • aktywność fizyczna (m.in. basen).

 

Przyczyny infekcji intymnych

 

Obok różnych szczepów pałeczek kwasu mlekowego, w pochwie znajdują się również bakterie patogenne oraz grzyby. U zdrowej osoby nie wywołują one chorób, gdyż pałeczki kwasu mlekowego zapobiegają ich nadmiernemu rozwojowi. Jednak w przypadku np. antybiotykoterapii dochodzi do zabicia pałeczek kwasu mlekowego, nadmiernego rozwoju patogenów i wystąpienia infekcji. Aby przywrócić fizjologiczną florę bakteryjną konieczne jest więc zastosowanie probiotyku.

Pamiętaj jednak, że przyjmowanie probiotyków ginekologicznych jedynie wspomaga leczenie podstawowe i nie może zastąpić leków przeciwgrzybiczych czy przeciwbakteryjnych, jeśli dojdzie już do infekcji intymnej.

 

Kiedy stosować probiotyki ginekologiczne?

Probiotyki ginekologiczne możesz stosować zarówno profilaktycznie, jak również już podczas „problemu”.

Stosuj je w przypadku:

  • zapalenia pochwy,
  • grzybicy pochwy.

Zapobiegawczo probiotyki ginekologiczne możesz zastosować, gdy:

  • często występują u Ciebie infekcje pochwy,
  • stosujesz antybiotyk, gdyż zabija on nie tylko bakterie w przewodzie pokarmowym, ale w pochwie również,
  • regularnie korzystasz z kąpieli w basenie czy jacuzzi.
  • stosujesz często irygacje, które mogą niszczyć naturalną florę pochwy,
  • jesteś bardzo aktywna seksualnie, co może powodować otarcia nabłonka, zwiększając prawdopodobieństwo kolonizacji przez bakterie chorobotwórcze,
  • cierpisz na suchość pochwy.

 

Wybór probiotyku ginekologicznego – jaki probiotyk wybrać?

Działanie i skuteczność stosowanych probiotyków ginekologicznych powinno skutkować przyleganiem bakterii do nabłonka pochwy, obniżaniem pH, produkcją nadtlenku wodoru, bakteriocyn oraz działaniem przeciwzapalnym. Dlatego tak ważny jest wybór probiotyku o odpowiednim składzie.

Wybierając probiotyk ginekologiczny musisz zwrócić więc uwagę m.in. na:

  • potwierdzone badaniami klinicznymi efekty działania,
  • odpowiedni skład bakterii, które odpowiadają naturalnej florze bakteryjnej pochwy, czyli Lactobacillus acidophilus, L.actobacillus fermentum, Lactobacillus plantarum, Lactobacillus delbrueckii, Lactobacillus rhamnosus,
  • odpowiednią ilość bakterii,
  • silne powinowactwo bakterii do nabłonka pochwy,
  • odpowiedni dobór bakterii do danej populacji kobiet,
  • warunki przechowywania (lodówka lub temperatura pokojowa).

 

Probiotyk ginekologiczny – rodzaje

 

Probiotyki ginekologiczne istnieją nie tylko w globulkach, ale także w innych postaciach, różniących się drogą podania. Dzięki temu, każda z nas ma możliwość dobrania odpowiedniego dla siebie produktu. Mogą to być m.in.:

Probiotyki w globulkach dopochwowe – posiadają działanie miejscowe ograniczające się do miejsca aplikacji. Działają od razu w miejscu infekcji, jednak dla części Pań jednak taka forma podania stanowi dyskomfort.

Żel dopochwowy – zawiera kwas mlekowy, którego obecność jest niezbędna do przywrócenia równowagi bakteryjnej w pochwie i zachowania odpowiedniego pH. Żel zamknięty jest w specjalnych aplikatorach, które podaje się dopochwowo jeden raz dziennie, przez kilka dni, przed snem.

Tampony probiotyczne – zawierają dobroczynne szczepy bakterii kwasu mlekowego, które wykazują pozytywny wpływ na funkcjonowanie flory bakteryjnej pochwy i dbają o prawidłowy poziom pH. Przydatne dla kobiet korzystających z basenu w czasie miesiączki.

Tabletki/kapsułki doustne – mimo, iż są duże łatwiejsze w stosowaniu niż forma dopochwowa, to jednak czas i siła ich działania jest słabsza. Wchłaniają się w przewodzie pokarmowym, więc szczepy zawarte w preparacie doustnym muszą być odporne na działanie soku żołądkowego oraz mieć powinowactwo do nabłonka pochwy i zdolność do jej kolonizacji. Są wygodniejsze dla kobiet w ciąży oraz podczas okresu. Stosuje się je jako środek profilaktyczny u Pań u których występują częste stany zapalne i infekcje pochwy.

 

Probiotyki dopochwowe czy probiotyki doustne?

 

Która forma podania probiotyku ginekologicznego będzie lepsza?

Różnice i zalety każdej z nich przedstawiłam w poniższej tabeli.

Probiotyki dopochwowe i probiotyki doustne

 

Preparaty – probiotyki ginekologiczne

 

Poniżej w tabeli zebrałam wszystkie probiotyki ginekologiczne dostępne na rynku. Możesz szybko je porównać i w razie potrzeby wybrać najlepszy dla Ciebie.

Probiotyki ginekologiczne - preparaty

Probiotyki ginekologiczne - jakie?


Anna Joniec-Bieniek

Anna Joniec–Bieniek

Nazywam się Anna Joniec–Bieniek. Z wykształcenia jestem magistrem farmacji, prywatnie mamą Jakuba. Na blogu poruszam prozdrowotne kwestie związane z dziećmi i dorosłymi. Wszystko w oparciu o fachowe wykształcenie i lata doświadczenia w aptece. Jestem też autorką kompendium profesjonalnej aptecznej wiedzy, czyli poradnika „Mama bez recepty”.


Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

instagram