fbpx

Przeziębienie w ciąży a zioła – czego należy unikać

30 października 2020

Okres ciąży jest wyjątkowym czasem dla każdej kobiety. Jeśli na teście zobaczyłaś dwie kreski to nie wpadaj panikę. Przez najbliższe kilka miesięcy twoje ciało będzie się zmieniać.

Już od pierwszych tygodni ciąży musisz odpowiednio zadbać o siebie i swoje zdrowie. Czasem w ciągu tych dziewięciu miesięcy może pojawić się przeziębienie, w trakcie, którego powinnaś zachować ostrożność podczas stosowania leków, ziół czy przypraw.

 

Objawy przeziębienia w ciąży

 

Niezależnie od tego czy jesteś w ciąży czy nie, objawy przeziębienia są takie same i należą do nich:

  • gorączka lub stan podgorączkowy;
  • katar;
  • kaszel;
  • ból głowy;
  • ból gardła;
  • osłabienie;
  • złe samopoczucie.

 

Jeśli nie jesteś w ciąży, zazwyczaj łatwo dobrać odpowiednie leki. Kiedy przeziębienie dopada jednak kobietę ciężarną, rodzi się pytanie, co można zastosować podczas leczenia. Gdyż jak doskonale wiesz, ciąża to szczególny stan, podczas którego należy uważać na to co się spożywa, na leki, które się przyjmuje, a także zioła, które coraz częściej są stosowane.

 

Jak leczyć przeziębienie w ciąży? Podział ziół

 

Istnieje oficjalna klasyfikacja surowców roślinnych, według monografii ESCOP (ang. European Scientific Cooperative on Phytotherapy), które mogą lub nie mogą być stosowane przez kobiety w ciąży. Podobnie jak w przypadku leków, tak i tu dzielimy substancje roślinne na 4 grupy:

  • grupa A – zioła, które są dopuszczone i bezpieczne podczas ciąży;
  • grupa B – zioła, w związku, z którymi brakuje danych, a ich stosowanie jest możliwe tylko po konsultacji z lekarzem;
  • grupa C – zioła o ograniczonych danych, gdzie według ogólnie przyjętych zasad nie powinny być stosowane bez konsultacji z lekarzem;
  • grupa D – zioła zabronione w ciąży.

Zioła zakazane w ciąży

 

Pierwszy trymestr ciąży jest najbardziej wrażliwym okresem, podczas którego należy zachować szczególną ostrożność, a przed przyjęciem popularnych leków warto skonsultować się z lekarzem. Wiele kobiet nie zdaje sobie sprawy z tego, że z pozoru niegroźnie wyglądające krople do nosa, syrop czy pastylki na gardło, mogą negatywnie wpłynąć na nienarodzone dziecko.

W ciąży należy więc zawsze ostrożnie wybierać leki i zioła.

Przykładowo:

 

Ważne, aby również uważać na mieszanki ziołowe, z których są zrobione różnego rodzaju herbatki. Stosowanie ziół należy uzależnić od trymestru, w którym znajduje się ciężarna np. herbatkę z liści malin, można pić raz dziennie, od 38 tygodnia ciąży, jednak zawsze musisz skonsultować to z lekarzem, gdyż możliwe, że i wtedy nie będziesz mogła tego robić!

 

Leki zakazane w ciąży podczas przeziębienia

 

Według klasyfikacji FDA, istnieje 6 kategorii leków, które mogą być stosowane przez ciężarne kobiety. Są to kategorie:

  • A – nie wykazano ryzyka stosowania leku podczas ciąży;
  • B – badania na zwierzętach nie wykazały ryzyka lub wykazały takie ryzyko, ale nie zostało ono potwierdzone w badaniach przeprowadzonych u kobiet ciężarnych;
  • C – badania na zwierzętach wykazały ryzyko, a brak badań wśród kobiet ciężarnych;
  • D – zostało udowodnione ryzyko, ale korzyści ze stosowania leku przeważają;
  • X – leki są zakazane u kobiet w ciąży oraz starających się o potomstwo.

 

Podczas przeziębienia, najczęściej dokucza gorączka, katar, kaszel oraz ból gardła.

Aby leczyć katar u kobiet w ciąży lepszym rozwiązaniem będzie woda morska niż gotowe krople do nosa, które mogą zawierać szkodliwe dla płodu substancje aktywne.

Podczas kaszlu, kobieta w ciąży mama powinna unikać leków zawierających kodeinę czy dekstrometorfan, które przenikają do organizmu dziecka i mogą silnie uzależniać.

Tak samo nie wskazane są syropy na kaszel, które hamują odkasływanie, ponieważ zalegająca wydzielina może zamienić zwykłe przeziębienie w zapalenie oskrzeli czy płuc.

 

Czy przeziębienie w ciąży szkodzi dziecku?

 

Łagodne przeziębienie w ciąży nie stanowi zagrożenia dla dziecka. Nie można go jednak bagatelizować, ponieważ bardziej poważne formy infekcji mogą mieć wpływ na rozwój płodu. Czasem nie da się uniknąć przeziębienia w ciąży, a odpowiedni dobór leków czy ziół może pomóc w szybszym i bezpiecznym uporaniu się z chorobą.

A potem już tylko poród 😉, który jest ostatnim etapem ciąży. Jednak nie oznacza to, że możesz przestać o siebie dbać. W momencie, kiedy na świecie pojawia się maluszek, stajesz się odpowiedzialna zarówno za swoje, jak i jego zdrowie. Bo Wasze zdrowie jest najważniejsze!

 


Anna Joniec-Bieniek

Anna Joniec–Bieniek

Nazywam się Anna Joniec–Bieniek. Z wykształcenia jestem magistrem farmacji, prywatnie mamą Jakuba. Na blogu poruszam prozdrowotne kwestie związane z dziećmi i dorosłymi. Wszystko w oparciu o fachowe wykształcenie i lata doświadczenia w aptece. Jestem też autorką kompendium profesjonalnej aptecznej wiedzy, czyli poradnika „Mama bez recepty”.


Komentarze

2 odpowiedzi na “Przeziębienie w ciąży a zioła – czego należy unikać”

  1. betka pisze:

    U mnie na przeziębienie świetnie sprawdza się Apicold z propolisem, stawiam na naturalne składy i działania.

  2. […] kwiatów bzu można przygotować napar lub syrop, który świetnie się sprawdza w przeziębieniu, łagodzi katar i kaszel oraz działa […]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

instagram