fbpx

Gdzie i jak przechowywać leki

02 lutego 2021

Leki powinny być przechowywane w odpowiednim miejscu i temperaturze, aby ich skuteczność i bezpieczeństwo były w pełni zachowane. Wpływ na ich trwałość ma m.in. nasłonecznienie, wilgotność powietrza oraz temperatura.

Najlepsze miejsce do przechowywania powinno być ciemne, suche i chłodne, ale nie każdy takie posiada w domu. Co więc w tej sytuacji zrobić?

 

Temperatura

 

Na ulotce dołączonej do opakowania każdego leku znajduje się informacja o sposobie jego przechowywania.

Zazwyczaj lekarstwa należy przechowywać w miejscu, gdzie temperatura oscyluje między 15 a 25 stopni C.

Istnieją jednak leki, które mają specjalne wymagania, co do przechowywania.

Należą do nich m.in.:

  • szczepionki,
  • insulina,
  • niektóre probiotyki,
  • niektóre maści,
  • niektóre krople do oczu.

Wymagają one niższej temperatury, dlatego powinny być przechowywane w lodówce.

Ale, ale…

Część z „lodówkowych” leków np. niektóre krople do oczu przechowuje się w lodówce tylko przed pierwszym otwarciem. Potem do lodówki ich nie wkładamy. A skąd o tym wiemy? Czytamy po prostu ulotkę 😉

Przechowując leki w lodówce pamiętaj,  aby nie kłaść ich:

  • w bezpośrednim sąsiedztwie jedzenia,
  • przy tylnej ścianie lodówki, co może grozić zamarznięciem leku,
  • nie umieszczać ich na drzwiach, gdyż wielokrotnie ich otwieranie i zamykanie w ciągu dnia (a u niektórych i podczas podjadania w nocy :)) naraża lek na duże wahania temperatur.

 

 

Miejsce

 

Podczas przechowywania leków, warto zwrócić uwagę na dostępność miejsca. Wszystkie medykamenty powinny być przechowywane w zamkniętych pojemnikach, a także w oryginalnych opakowaniach.

Ważne, aby zachowywać wszystkie ulotki oraz opakowania z informacją o terminie ważności produktu.

Pamiętaj, aby zawsze przed zastosowaniem leku, sprawdzić czy konsystencja jest prawidłowa, tabletki są w całości, a termin ważności nie został przekroczony.

Leki powinny być przechowywane oddzielnie, tak, aby nie narazić ich na działanie szkodliwych substancji czy chemii gospodarczej.

Lekarstwa powinny znajdować się w miejscu niedostępnym dla dzieci oraz dla osób starszych, jeśli samodzielnie dzielimy im dawki. Najlepiej wybrać szafkę w chłodnym i nie nasłonecznionym miejscu. Dlatego też nie należy przechowywać leków ani w łazience, ani w kuchni.

 

Domowa apteczka

 

Systematycznie warto zrobić przegląd domowej apteczki w celu wyrzucenia przeterminowanych, rozlanych czy niekompletnych leków. Zapewni to bezpieczeństwo Twojej rodziny.

W apteczce powinny znajdować się tylko leki, które znamy i wiemy jakie mają przeznaczenie.

Leki warto podzielić na te, które stosujemy codziennie oraz takie, po które sięgamy sporadycznie.

Produkty z krótkim terminem ważności po otwarciu, należy wyrzucić, jeśli nie planujemy ponownego skorzystania z nich. Pamiętaj, że przeterminowane leki wrzuca się do specjalnie dedykowanych pojemników, znajdujących się w aptekach, przychodniach czy szpitalach. Wyrzucenie do śmieci może spowodować dostanie się leków w niepowołane ręce, co grozi niebezpieczeństwem.

 

Jak zabrać leki w podróż?

 

Wybierając się w podróż należy pamiętać o zabraniu leków przyjmowanych na stałe, ale to nie wszystko. W podróży mogą się przydać również inne medykamenty. Zabierając ze sobą leki przyjmowane codziennie, warto mieć przy sobie kilka sztuk więcej, w przypadku nieprzewidzianego przedłużenia się nieobecności.

Podczas podróży leki należy mieć w bagażu podręcznym, nie tylko ze względu na bezpieczeństwo, ale również na zmieniającą się temperaturę w pojeździe (bagażnik auta, luk samolotu). W przypadku podróży zagranicznych należy skonsultować godziny zażywania leków, które mogą ulec zmianie ze względu na różnice czasowe.

 

Pamiętajcie, że prawidłowe przechowywanie leków jest bardzo ważne dla naszego zdrowia. W przypadku jakichkolwiek wątpliwości należy skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą.


Anna Joniec-Bieniek

Anna Joniec–Bieniek

Nazywam się Anna Joniec–Bieniek. Z wykształcenia jestem magistrem farmacji, prywatnie mamą Jakuba. Na blogu poruszam prozdrowotne kwestie związane z dziećmi i dorosłymi. Wszystko w oparciu o fachowe wykształcenie i lata doświadczenia w aptece. Jestem też autorką kompendium profesjonalnej aptecznej wiedzy, czyli poradnika „Mama bez recepty”.


Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

instagram