fbpx

Prawidłowe przechowywanie i transport szczepionek

26 września 2018

Chcąc zachować jakość leków kupowanych w aptece niezwykle ważnym elementem jest zapewnienie im odpowiednich warunków transportu i późniejszego przechowywania. Szczególnie dotyczy to szczepionek, gdyż odpowiednia temperatura w jakiej są one przechowywane jest podstawą do tego, by zachować w pełni ich właściwości. W zależności od składu każda wymaga odpowiedniego traktowania, aby mogła spełniać swoje zadanie.

Jak więc o to zadbać?

Szczepionki są to preparaty pochodzenia biologicznego. Znajdują się w nich żywe, o osłabionej zjadliwości lub zabite drobnoustroje, a także inne fragmenty ich struktury czy produkty ich metabolizmu. I podobnie jak wszystkie inne materiały biologiczne ( np. krew) wymagają odpowiedniego traktowania.

Podczas ich transportu niezwykle istotna jest temperatura i to o nią powinniśmy zadbać, gdyż dzięki niej szczepionki są w stanie zachować swoje właściwości.

 

Jak przechowywać szczepionki?

 

Według zaleceń Ministerstwa Zdrowia szczepionki występujące w postaci płynnej powinny być przechowywane w lodówce w temperaturze od +2 do +8 stopni Celsjusza. Dotyczy to czasu od momentu ich wyprodukowania, aż do momentu ich podania.

Natomiast szczepionki w postaci tabletek czy kapsułek, które podawane są doustnie, już takich obostrzeń nie wymagają i można przechowywać je w temperaturze pokojowej.

 

Transport

 

Jak wiadomo pomiędzy wyprodukowaniem szczepionki a podaniem jej Pacjentowi musi ona pokonać określoną drogę. Z produkcji musi trafić do hurtowni, stamtąd do aptek, z aptek do Pacjenta, a od Pacjenta do punktu szczepień.

Jak więc zadbać o to, by była ona w stałej temperaturze określonej przez producenta?

Firmy transportujące szczepionki z hurtowni do aptek posiadają lodówki, w których je przewożą. Również w aptekach znajdują się certyfikowane chłodziarki w których przechowywane są m.in. szczepionki.

A jak transportować powinnaś ją Ty, jeśli musisz dowieźć ją do domu czy przychodni?

Najważniejszą zasadą jest to, aby nie była ona narażona na zbyt gwałtowne różnice temperatur. Kupując szczepionkę w aptece powinnaś otrzymać do niej dodatkowo torebkę termoizolacyjną, która wykonana jest z odpowiednio grubej folii aluminiowej. Dzięki niej możesz przez jakiś czas utrzymać niską temperaturę w czasie przewożenia (jednak nie będzie to trwało w nieskończoność, masz na to ok. godziny 😉 ).

Jeśli apteka nie będzie posiadać takiej torby zaopatrz się w termos lub styropianowe pudełko z chłodzącym wkładem.

Wg Ministerstwa Zdrowia szczepionki mogą być transportowane bez specjalistycznych opakowań, wyłącznie jeśli temperatura powietrza nie przekracza 25 stopni C przez czas do 60 minut. Każda szczepionka ma jednak stosowne oznaczenie w ulotce, które to dokładnie reguluje.

Pamiętaj, aby po powrocie do domu niezwłocznie umieścić szczepionkę w lodówce.

 

Miejsce w lodówce

 

Jeśli już udało Ci się zgodnie z zaleceniami dowieźć szczepionkę do domu, następnym krokiem jest odpowiednie jej przechowywanie w lodówce.

Zastosuj te zasady:

  • umieść ją na środkowej półce,
  • nie kładź jej z tyłu półki, gdzie mogłoby dojść do zamrożenia,
  • nie kładź jej na drzwiach lodówki, gdyż występują tam duże wahania temperatury podczas ich otwierania i zamykania,
  • pod żadnym pozorem nie umieszczaj jej w zamrażalniku.

 

Złe przechowywanie i …

 

Jeśli szczepionka jest źle przechowywana lub transportowana niestety nie nadaje się do użycia. A Ty musisz wówczas zakupić nowy produkt. Jeśli bowiem nie zastosowaliśmy się do zaleceń to doprowadziliśmy do sytuacji w której szczepionka nie tylko nie spełnia już swoich właściwości, ale również może ona spowodować bardzo poważne dla zdrowia i życia konsekwencje. Dlatego kupując ją zrób wszystko, aby w odpowiedni sposób dowieźć ją do domu i/lub do punktu szczepień.


Anna Joniec-Bieniek

Anna Joniec–Bieniek

Nazywam się Anna Joniec–Bieniek. Z wykształcenia jestem magistrem farmacji, prywatnie mamą Jakuba. Na blogu poruszam prozdrowotne kwestie związane z dziećmi i dorosłymi. Wszystko w oparciu o fachowe wykształcenie i lata doświadczenia w aptece. Jestem też autorką kompendium profesjonalnej aptecznej wiedzy, czyli poradnika „Mama bez recepty”.


Komentarze

Jedna odpowiedź do “Prawidłowe przechowywanie i transport szczepionek”

  1. […] je z powrotem w temp. 2-8ºC. Wszystkie sposoby transportu szczepionek znajdziesz we wpisie Prawidłowe przechowywanie i transport szczepionek.  Pamiętaj, aby nigdy nie przechowywać szczepionek ani leków w zamrażarce! Zamrożony lek […]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

instagram