Jak zapewne wiesz, nos, zarówno Twój, jak i Twojego maleństwa, pełni wiele funkcji m.in. nawilża, ogrzewa i oczyszcza wdychane powietrze.
Jednak działanie to zawodzi w momencie występowania dolegliwości, którym towarzyszy katar.
Czym jest katar
Katar to dolegliwość, w której na skutek stanu zapalnego błona śluzowa nosa wytwarza w nadmiernych ilościach wydzielinę.
Do objawów kataru należą:
- wydzielina o różnym zabarwieniu i konsystencji,
- uczucie zatkania nosa,
- trudności z prawidłowym oddychaniem,
- kichanie,
- świąd nosa,
- upośledzenie węchu i/lub słuchu,
- kłopoty z prawidłowym ssaniem piersi,
- łzawienie, a nawet ropna wydzielina z oczu,
- chrapanie, bezdech senny,
Niestety małe dzieci bardzo szybko i często łapią katar, który niezmiernie utrudnia im codzienne funkcjonowanie. Jak zapewne wiesz, noworodek oddycha tylko przez nos, a jego blokada powoduje nie tylko dyskomfort podczas oddychania, ale również spania i jedzenia.
Mimo, że katar stanowi bardzo powszechną dolegliwość, szczególnie w okresie jesienno-zimowym i zazwyczaj daje się szybko wyleczyć, to w przypadku pozostawienia go bez odpowiedniej kuracji może powodować powikłania m.in. zapalenie ucha środkowego, zapalenie gardła czy zapalenie zatok.
Preparaty z apteki
W aptece znajdziesz różne typy produktów odpowiadające za odpowiednie nawilżanie, zmniejszenie obrzęku błon śluzowych czy udrożnienie przewodów nosowych.
Preparaty nawilżające
Zastosowanie produktów nawilżających błonę śluzową nosa powoduje upłynnienie zalegającej wydzieliny i szybkie oczyszczenie nabłonka. Najpopularniejszy preparat to woda morska którą dokładnie opisałam TUTAJ.
Obkurczanie błony śluzowej nosa
W aptece znajdziesz również preparaty zawierające substancje obkurczające naczynia krwionośne, a co za tym idzie zmniejszające ilość produkowanej wydzieliny. Szybko udrożniają nos i pomagają zapobiegać powikłaniom.
Preparaty obkurczające dla dzieci są dostępne bez recepty i zawierają te same substancje co dla dorosłych, ale w mniejszym stężeniu. Należą tu takie substancje jak oksymetazolina i ksylometazolina.
Poniżej spis wszystkich preparatów dostępnych w aptekach zawierających ww. substancje.
Preparaty z oksymetazoliną
Preparaty z ksylometazoliną
Pamiętaj!
Leki należące do tej grupy możesz stosować maksymalnie 3-5 dni, gdyż zmniejszają one ukrwienie błony śluzowej nosa i mogą spowodować jej przesuszenie doprowadzając do tzw. polekowego nieżytu nosa. Długie stosowanie leku prowadzi do zaniku błony śluzowej lub jej znacznych uszkodzeń i zniszczenia nabłonka węchowego w nosie dziecka.
Wszystkie inne informacje na temat leczenia nie tylko kataru, ale też kaszlu i wszystkich dolegliwości związanych z przeziębieniem znajdziesz w mojej książce „Mama bez recepty” dostępnej na stronie mama.altenberg.pl
Dodaj komentarz