fbpx

Prezerwatywy – skuteczność, rodzaje, rozmiar. Jak założyć prezerwatywę?

23 czerwca 2020

Prezerwatywy to najbardziej popularny środek antykoncepcyjny. Są one najłatwiej dostępne, nie ingerują w nasz organizm, są niezwykle łatwe w stosowaniu. Niestety nie są w 100% skuteczne. Na rynku istnieją dziesiątki producentów prezerwatyw, wiele też jest ich rodzajów. I właśnie tu znajdziecie odpowiedzi na najczęstsze pytania na ich temat. Informacje i dla młodych ludzi rozpoczynających współżycie, ale i dla osób dojrzałych poszukujących wskazówek.

 

Z czego wykonana jest prezerwatywa?

Prezerwatywa, zwana inaczej kondomem, jest to produkt wykonany z lateksu, czyli kauczuku naturalnego lub z syntetycznego poliizoprenu. Niezwykle elastyczna, stosunkowo mocna i raczej odporna na pęknięcia, jeśli jest odpowiednio dobrana rozmiarem i używana zgodnie z instrukcją dołączoną przez producenta.

 

Prezerwatywy – skuteczność w antykoncepcji

Skuteczność danej metody antykoncepcji określana jest przez współczynnik Pearla, który informuje nas ile kobiet na 100 zaszło w ciążę po roku stosowania danej antykoncepcji.

O ile w przypadku stosowania spirali antykoncepcyjnej czy też tabletek te dane mogą być bardziej wiarygodne, o tyle w przypadku prezerwatyw nie są one miarodajne. Jeśli ktoś stosuje się do zaleceń i w swoich działaniach jest ostrożny na 100 kobiet dwie zaszły w ciążę, a więc skuteczność prezerwatywy jest stosunkowo duża. Niestety bardzo często prezerwatywy zakładane są nieumiejętnie z racji niedoświadczenia, pod wpływem alkoholu, z racji złego rozmiaru i po prostu pękają lub zsuwają się. Wówczas określa się że na 100 kobiet aż 15 zachodzi w ciążę.

 

Prezerwatywy – zalety stosowania

Prezerwatywy są metodą antykoncepcji, która niesie z całą pewnością mnóstwo zalet. Największą z nich jest to, że są one dostępne niemal wszędzie. Możemy je kupić w sklepie spożywczym, w aptece, czy w drogerii. Oczywiście zawsze powinniście je kupować w aptece, gdyż tylko wtedy macie pewność, że były przechowywane w odpowiednich warunkach. No ale rozumiem, że czasem pośpiech ma znaczenie 😉

Poza tym, prezerwatywy są łatwe w użyciu i nie kosztują wiele.

Początkowo osoby rozpoczynające współżycie mogą mieć z nimi mały problem, ale bardzo szybko samo zakładanie staje się niezwykle proste.

Prezerwatywy chronią przed zarażeniem się wieloma chorobami przenoszonymi drogą płciową.

Co więcej, prezerwatywy dostępne dziś na rynku mają różne smaki, kolory, różnorodne wypustki i prążki. Istnieją nawet takie świecące w ciemności, gdyby ktoś miał kłopot z odnalezieniem wejścia do krainy rozkoszy 😉 Jedne spowalniają orgazm – co jest szczególnie ważne dla mężczyzn ,,szybko dochodzących”, inne pozwalają zapewnić większą przyjemność kobiecie. Wybór jest ogromny i z pewnością każda para znajdzie dla siebie coś idealnego.

 

Wady stosowania prezerwatyw

Choć są stosunkowo dobrą metodą antykoncepcji zdarza się, że prezerwatywy zawodzą. Czasami pękają, czasami się zsuwają, dla wielu są trudne w założeniu i podczas stosunku wcale nie stanowią bariery ochronnej tak, jak powinny. Dużym minusem jest na pewno również to, że nie pozwalają one zachować pełni romantyzmu, bowiem zawsze w czasie gry wstępnej trzeba w pewnym momencie przerwać przyjemność i założyć ją na penisa.

 

Na co należy zwrócić uwagę kupując prezerwatywy?

Najważniejsza jest data ważności prezerwatywy. Tak jak każdy inny produkt ma on swój czas i po terminie nie spełnia już swoich właściwości dlatego też na datę niewątpliwie należy zwrócić uwagę.

Drugim ważnym elementem jest sprawdzenie, czy opakowanie nie jest uszkodzone. Prezerwatywy dostępne są wszędzie i nigdy nie wiadomo, czy nie zdarzy się ktoś, kto będzie chciał zrobić przypadkowemu użytkownikowi ,,niezły żart”. Internet często donosi o zakupionych przebitych prezerwatywach, dlatego zawsze przed użyciem sprawdź dokładnie pudełko i opakowanie każdej z nich.

Zakupione w Polsce prezerwatywy muszą posiadać polski atest bowiem tylko takie są w pewnym zakupem gwarantującym nam skuteczną antykoncepcję.

 

Przechowywanie prezerwatyw – gdzie je trzymać?

Najważniejszym elementem jest przechowywanie ich w temperaturze pokojowej. Nie lubią one ani zbyt dużego zimna, ani nadmiernego ciepła. O ile nasze stosunki seksualne odbywają się tylko w domu, o tyle mamy w nim z pewnością miejsce na tego typu rzeczy. Jeśli jednak lubimy przygodny seks lub niecodzienne miejsca, wówczas prezerwatywy chcemy mieć przy sobie. Nosząc ją w portfelu, w aktówce lub w plecaku pamiętajmy, aby nie narazić ich na uszkodzenia, jak i na nieodpowiednią temperaturę.

 

Jak poprawnie założyć prezerwatywę? Instrukcja zakładania prezerwatywy

Poprawne założenie prezerwatywy stanowi klucz do stworzenia skutecznego zabezpieczenia podczas stosunku płciowego. Młodzi mężczyźni rozpoczynający współżycie powinni wcześniej samodzielnie przećwiczyć jej zakładanie, tak aby w kluczowym momencie nie zepsuć tej jakże ważnej chwili.

Przed rozrywaniem opakowania uważaj, aby nie uszkodzić samej prezerwatywy.

Jak założyć prezerwatywę? Trzymając ją jedną ręką zbiorniczkiem do góry nałóż na penis we wzwodzie jednocześnie ściskając końcówkę prezerwatywy, aby móc pozbyć się powietrza. Kiedy jedną ręką trzymasz prezerwatywę u góry, drugą delikatnie rozwij ją ku dołowi. I po sprawie 😉

Pamiętaj też, aby:

  • nie zakładać jej na lewą stronę,
  • ubierać ją od razu, a nie np. w połowie stosunku,
  • nie ściągać jej przed zakończeniem stosunku,
  • rozwijać ją na członku a nie w ręce.

 

Jaki rozmiar prezerwatywy jest idealny?

W Polsce standardowo można kupić rozmiar M dla przeciętnej długości członka we wzwodzie 14 cm. Mężczyźni z większym przyrodzeniem mogą jednak zakupić dostępne na rynku wersje XL, zaś Ci nieco mniej hojnie obdarzeni przez naturę Panowie, prezerwatywy Fit.

Najważniejszym elementem jest to, aby dobrać odpowiedni produkt do swoich potrzeb, tak aby zapewniał wygodę, ale i dawał odpowiednią ochronę.

 

Prezerwatywa wielokrotnego użytku?

Choć jeszcze kilkadziesiąt lat temu normą było mycie prezerwatywy po stosunku celem jej ponownego użycia, dziś jest to nie do pomyślenia. Obecnie są one dużo cieńsze i wykonane zupełnie inaczej niż kiedyś, dlatego jeśli chcesz uprawiać bezpieczny seks zakładaj za każdym razem nową prezerwatywę.

 

A czy po wytrysku można dalej uprawiać seks w tej samej prezerwatywie?

Absolutnie nie. Kiedy nastąpi wytrysk członek zaczyna się zmniejszać, gdyż następuje osłabienie wzwodu. Prezerwatywa zazwyczaj zsuwa się i nie jest już w żadnym wypadku dobrym zabezpieczeniem.

 

Co zrobić, gdy prezerwatywa została w pochwie?

Jeśli dojdzie do takiej sytuacji najpierw warto spróbować wyjąć ją samodzielnie. Jeśli jednak nie dasz rady tego zrobić, konieczna jest wizyta u lekarza ginekologa. Nie możesz zostawić prezerwatywy w pochwie licząc, że sama się stamtąd wydostanie. Oczywiście podczas takiej sytuacji ochrona jaką stanowiła prezerwatywa nie działa, powinnaś więc jak najszybciej udać się do swojego lekarza, który powie co w tej sytuacji zrobić.

 

Czy są prezerwatywy, które opóźniają wytrysk?

Na rynku istnieją prezerwatywy powleczone chlorowodorkiem benzokainy, który działa znieczulająco i tym samym wytrysk przesuwa w czasie.

 

Czy można łączyć prezerwatywę i kosmetyki nawilżające?

Wiele par chcąc postawić na lepsze nawilżenie podczas zbliżenia stawia na różnego rodzaju oliwki, balsamy i kremy. W żadnym jednak wypadku nie powinno się takich kosmetyków stosować, dlatego że mogą one zniszczyć ściankę prezerwatywy i tym samym nie będą absolutnie żadnym zabezpieczeniem.

Tego typu środki można jedynie stosować na prezerwatywy z poliuretanu. Jeśli mamy problem z suchością pochwy warto postawić na żele intymne, które oferuje nam wiele dostępnych na rynku firm. Są one najlepsze do stosowania podczas stosunku seksualnego.

 

Czy prezerwatywy mogą uczulać?

Niestety mogą. Lateks uczula niektóre osoby i mam tu na myśli zarówno kobiety, jak również i mężczyzn. W takich przypadkach musisz postawić na prezerwatywy z poliuretanu lub wybrać inną metodę antykoncepcji.

 

Czy prezerwatywa chroni przed zarażeniem wirusem HIV?

Nie jest 100% ochroną, ale zdecydowanie zmniejsza ryzyko zarażenia wirusem HIV, dlatego jej stosowanie jest tak ważne, szczególnie podczas kontaktów z nieznajomą osobą.

 

A Wy na jakie zabezpieczenie stawiacie?


Anna Joniec-Bieniek

Anna Joniec–Bieniek

Nazywam się Anna Joniec–Bieniek. Z wykształcenia jestem magistrem farmacji, prywatnie mamą Jakuba. Na blogu poruszam prozdrowotne kwestie związane z dziećmi i dorosłymi. Wszystko w oparciu o fachowe wykształcenie i lata doświadczenia w aptece. Jestem też autorką kompendium profesjonalnej aptecznej wiedzy, czyli poradnika „Mama bez recepty”.


Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

instagram