fbpx

Jak wytrzymać z kobietą w ciąży? Poradnik dla mężczyzn

13 września 2017

Jak przetrwać z ciężarną

To, że kobieta jest w ciąży, to, że nosi pod sercem drugie życie, to, że odczuwa pewne dolegliwości i różnorodne objawy, nie świadczy, że tylko ona w tej ciąży jest. Fizycznie nie, ale z pewnością psychicznie, każdy mężczyzna odczuwa tą nową sytuację, na swój własny sposób.

 

Jak przetrwać dziewięć miesięcy z ciężarną?

 

To często większy hardcore, niż samo w niej bycie. Znoszenie zachcianek, tolerowanie kaprysów, bycie na każde zawołanie. Czy można to wszystko wytrzymać? Czy jest granica, w której trzeba powiedzieć dość?

Choć to nie mężczyźni noszą pod sercem maleństwo, to nie oni odczuwają pierwsze kopnięcia i nie oni dzielnie znoszą cały ból podczas porodu, z pewnością nie są obojętni na to, co dzieje się z kobietą podczas tych dziewięciu miesięcy oczekiwania. Jak zapewne wiesz, mieszanka hormonów, która wytworzyła się wraz z zajściem w ciążę, zmienia Twoje zachowanie czasem nawet o 180 stopni. W tym samym czasie, Twój mężczyzna jest celem, do którego się strzela, starając się zawsze trafić w samą dziesiątkę.

Jak można przetrwać te dziewięć miesięcy oczekiwania na maleństwo? Jak poradzić sobie z burzą hormonów, które tworzą się w Twojej głowie?

Panowie! Rozsiądźcie się wygodnie i czytajcie. Ten tekst jest dla Was!

 

Jedno jest pewne- czas ten na pewno nie będzie należał do najłatwiejszych

Niezależnie bowiem czego byście nie robili, jest opcja, że kobieta i tak będzie wciąż czuła niedosyt. Panowie- nie zamartwiajcie się! Nawet, jeśli dziesiąty raz biegniecie do sklepu po coś słodkiego, to i tak zawsze będzie źle. Lepiej więc odpuścić sobie emocjonalne podejście do sprawy, bo i tak Wam to nic nie da. Pomyślcie, że takie szalone zakupy wpłyną dobrze na Waszą idealną sylwetkę 🙂

 

Zen

Nie obrażaj się, nie krzycz i nie udawaj, że się niczym nie interesujesz. Zdaj sobie sprawę z tego, iż kobieta jest niezależna od tego, co się z nią dzieje. To, że płacze, a po chwili pęka ze śmiechu, nie świadczy, że coś z nią jest nie tak, ale po prostu burza hormonów, wywołuje takie reakcje, a nie inne.

Kobiety również czują się z tego powodu źle. Niby mają dobrze, bo znosicie ich kaprysy i żądania, ale wcale nie czują się lepiej, że staliście się obiektem krytyki, obsługą 24 godziny na dobę i tarczą, w którą można strzelać na każde zawołanie. Będąc cierpliwym, będzie Wam to wynagrodzone. Zamiast wrzeszczeć, gdy nie masz już siły znosić humorów ukochanej, weź trzy głębokie wdechy, pobiegaj wokół domu, wyjdź z psem lub na siłownię. Aktywność fizyczna pomoże Ci lepiej znosić ten jakże stresujący czas.

 

Wygląd

Za żadne skarby świata nie mów jej że przytyła, źle wygląda czy że jest opuchnięta. No chyba, że życie Ci niemiłe.

 

Pomagaj w domu

Pamiętaj, że Twoja ukochana szybciej i częściej odczuwa zmęczenie. Teraz jej wydolność fizyczna jest dużo mniejsza, gdyż zmiany, jakie zachodzą w jej ciele, pochłaniają ogromną ilość energii.

 

Rób drobne niespodzianki

Kwiaty, kino czy ciekawa książka to żaden luksus ale pozostanie Ci zapamiętane na długo 🙂

 

Bądź z nią

Wybieraj się z partnerką na wszelkie możliwe badania. Dzięki temu kobieta czuje, że ten czas, jest dla Ciebie ważny. Jeśli zapominasz o badaniu lub wykręcasz się pracą, nie dziw się potem, że jest zła i obrażona. W tym czasie, chce szczególnie czuć, że jest kochana, ma wsparcie i opiekę drugiej, najważniejszej w jej życiu osoby.

 

Częste mycie skraca życie…

Kobieta w ciąży wyczuwa dowolne zapachy z odległości trzech kilometrów 😉 . Są to np. Twoje perfumy, papierosy, mydło, szampon, pasta do zębów, brak pasty do zębów, szynka, kiełbasa, pomidor, ogórek, jajka, mięso, itd, itd.
Dlatego postaraj się ograniczyć wszelkie mocne zapachy. Zresztą każde zapachy, nawet te niewyczuwalne dla Ciebie. Bo ona je i tak poczuje 🙂

Czy powinieneś znosić wszelkie kaprysy kobiety?

 

Nie zawsze (piszę to ja, kobieta. Drogie Panie nie zlinczujcie mnie 🙂 ). Możesz wybrać się do sklepu, by kupić jej ulubione lody, bo ma apetyt na kiszoną kapustę, bo zjadłaby ,,konia z kopytami”. Jeśli jednak każe Ci dziesięć razy dziennie biegać po jej zachcianki, możesz to przystopować. Jeśli zaczniesz reagować na każde nieuzasadnione zawołanie, po dziewięciu miesiącach nie będziesz kochanym tatusiem i wspaniałym partnerem, ale sfrustrowanym i wykończonym facetem.

Aby dobrze przejść przez te dziewięć miesięcy, musisz spojrzeć na życie bardziej przez różowe okulary.

Miej dystans do tego, co się dzieje w Twoim życiu. Z szacunkiem traktuj swoją kobietę, bo przecież nosi pod sercem Wasze upragnione maleństwo. Jeśli jednak coś wyda Ci się nieracjonalne i dziwne, nie krytykuj od razu, ale z dystansem spójrz na to, co się wokół Was dzieje. Skoro żona śmieje się z filmu, który tak naprawdę wcale nie był śmieszny- pośmiejcie się wspólnie. A co Wam to da? Ukochana poczuje satysfakcję, iż jesteście w tym wszystkim razem.

Panowie pamiętajcie, że ciąża to czas, który przechodzi się wspólnie. Kobieta odczuwa różne dolegliwości, cieszy się z uroków ciąży, otrzymuje to, czego pragnie, w pełni bólu i cierpienia jest niezbędna przy porodzie. Jest mieszanką wybuchową, która przechodzi ze skrajności w skrajność. Mężczyzna zaś jest kłębkiem nerwów, który przez cały czas, całe dziewięć miesięcy, dzień po dniu- zastanawia się, co zrobić, by wszystko było tak, jak ona chce. A tak naprawdę jest szansa, że nigdy nie sprostasz oczekiwaniom ciężarnej, nie z powodu, że robisz coś źle, tylko z powodu hormonów. A więc warto cieszyć się ciążą, przyjmując wszystko z uśmiechem na twarzy.


Anna Joniec–Bieniek

Nazywam się Anna Joniec–Bieniek. Z wykształcenia jestem magistrem farmacji, prywatnie mamą Jakuba. Na blogu poruszam prozdrowotne kwestie związane z dziećmi i dorosłymi. Wszystko w oparciu o fachowe wykształcenie i lata doświadczenia w aptece. Jestem też autorką kompendium profesjonalnej aptecznej wiedzy, czyli poradnika „Mama bez recepty”.


Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

instagram