fbpx

Co na przejedzenie? Poznaj zioła wspomagające trawienie

21 grudnia 2017

Przeróżne święta czy spotkania rodzinne to  dla niektórych czas obżarstwa i lenistwa, połączonych z jeszcze większym obżarstwem i lenistwem 😉 Czas, w którym bardzo łatwo o problemy ze strony układu pokarmowego takie jak zaparcia, biegunka, niestrawność czy wzdęcia. Jednak natura dała nam skuteczną pomoc w postaci ziół.

 

Jak przyspieszyć trawienie po przejedzeniu? Zioła na przejedzenie 

  • Mięta to zioło, którego nikomu przedstawiać nie trzeba. Można stosować ją przy wszystkich problemach trawiennych. Działa rozkurczowo, łagodzi objawy wzdęć i bóle z tym związane. Wykazuje też działanie dezynfekujące i przeciwwymiotne. Poprawia trawienie. Może ją pić prawie każdy, przeciwwskazaniem jest choroba wrzodowa.
  • Rumianek to chyba drugie najpopularniejsze zioło. Napar z suszonych kwiatów ma działanie przeciwzapalne i rozkurczające. Wykazuje także działanie wiatropędne i antyseptyczne. Można stosować go w stanach zapalnych żołądka, wątroby i pęcherzyka żółciowego, przy wrzodach żołądka oraz kolkach.
  • Kminek pobudza wydzielanie soków trawiennych, stąd doskonale sprawdzi się przy niestrawności. Usprawnia pracę jelit i zapobiega fermentacji pokarmu. Ułatwia pozbycie się nadmiaru gazów.
  • Piołun to najsilniejszy ziołowy pogromca problemów z brzuchem. Jest silnie gorzki, więc nie każdy zniesie smak naparu przyrządzonego tylko z niego. Można złagodzić ten smak dodając inne zioło np. miętę czy rumianek. Z powodu gorzkiego smaku szybko pobudza wydzielanie soków trawiennych i dzięki temu niestrawność mija.
  • Borówka, a właściwie jej suszone owoce, to pomoc w walce z biegunką. Napar zawiera taniny, które uspokajają nadmierne skurcze jelit. Stosuje się ją zwłaszcza u dzieci.
  • Mniszek lekarski, czyli popularny mlecz rosnący na każdej łące, to zioło pomocne do regeneracji wątroby, zwłaszcza po kuracjach antybiotykami. Działa także żółciopędnie, stąd niezalecany osobom ciepiącym na niedrożność dróg żółciowych i jelit.
  • Ostropest plamisty działa przeciwzapalnie i regenerująco zwłaszcza na wątrobę. Zawarta w nim sylimaryna to substancja działająca ochronnie i zalecana osłonowo przy np. zażywaniu wielu leków, spożywaniu alkoholu, zatruciach toksynami.
  • Melisa to przede wszystkim zioło uspokajające, zatem można je z powodzeniem stosować w zaburzeniach żołądka na tle nerwicowym, np. po “politycznej” kłótni przy wigilijnym stole 😉
  • Dziurawiec działa przeciwzapalnie, rozkurczająco, żółciopędnie i przeciwbakteryjnie. Poza tym stosuje się go również w łagodnych stanach depresyjnych, ponieważ reguluje poziom serotoniny w organizmie.
  • Nasiona lnu to źródło leczniczych śluzów o działaniu powlekającym i łagodzącym. Wskazane w stanach zapalnych żołądka, chorobie wrzodowej w łagodnym stadium, nadkwaśności i biegunce.
  • Koper włoski to zioło o działaniu rozkurczającym i pobudzającym układ pokarmowy. Można stosować go zwłaszcza podczas wzdęć. Zalecany także przy tego typu problemach u niemowląt i małych dzieci.
  • Łopian większy wspomaga wydzielanie żółci, przyspiesza metabolizm. Wspomaga oczyszczanie krwi ze szkodliwych substancji pochodzących właśnie z przemiany materii.
  • Senes wykazuje przede wszystkim działanie przeczyszczające, niestety można się do niego przyzwyczaić i aby osiągnąć ten sam efekt trzeba używać coraz większych dawek. Dlatego stosuj go rozważnie i niezbyt często.
  • Kora kruszyny to także zioło skuteczne w walce z zaparciami. Działa pobudzająco na perystaltykę jelit, jednak przy dłuższym stosowaniu także można się od niej uzależnić.
  • Rzewień, a właściwie jego korzeń, wykazuje silne działanie przeczyszczające. Z uwagi na gorzki smak pomaga także przy niestrawności pobudzając wydzielanie soków trawiennych i śliny.

 

Zioła na przejedzenie a leki i ciąża 

Zioła to naturalna pomoc w walce z różnymi dolegliwościami, lecz należy stosować je rozważnie, zwłaszcza te, które działają przeczyszczająco.

Równoczesne przyjmowanie ziół i leków syntetycznych może prowadzić do różnych interakcji. Zioła mogą zwiększyć lub osłabić działanie leku, przyśpieszyć wydalanie go z organizmu albo zwiększyć ryzyko wystąpienia efektów ubocznych.

Kobiety w ciąży oraz karmiące piersią, nie powinny na własną rękę stosować zarówno ziół, jak i innych leków.


Anna Joniec-Bieniek

Anna Joniec–Bieniek

Nazywam się Anna Joniec–Bieniek. Z wykształcenia jestem magistrem farmacji, prywatnie mamą Jakuba. Na blogu poruszam prozdrowotne kwestie związane z dziećmi i dorosłymi. Wszystko w oparciu o fachowe wykształcenie i lata doświadczenia w aptece. Jestem też autorką kompendium profesjonalnej aptecznej wiedzy, czyli poradnika „Mama bez recepty”.


Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

instagram