fbpx

Gwiazda czy fachowiec? Czytasz porady zdrowotne w internecie? Zapytaj farmaceutę!

18 listopada 2019

Internet jest jak studnia bez dna – przyjmie wszystko i wszystko w nim znajdziesz. Również, a raczej przede wszystkim, na temat zdrowia i leczenia wszelakich możliwych chorób. Nie trzeba stać w kolejce, jest się anonimowym, jest szybko, tanio i zawsze dostaniesz odpowiedź. To nic, że zazwyczaj jest nią rak, guz mózgu czy szybka śmierć 😉

 

Dlaczego?

 

Musisz pamiętać, iż porad w Internecie udzielają nie tylko fachowcy. Na forach internetowych wypisywane są niesprawdzone, nieprawdziwe, bardzo często szkodliwe informacje. Bo ktoś usłyszał od koleżanki, bo sąsiadce na pewno pomogło, bo tak jakoś mówiła siostra kuzyna kosmetyczki pół roku temu, bo komuś się wydaje…

Pal sześć, gdy takie leczenie nie pomoże. Jednak, gdy zaszkodzi np. Twojemu maluszkowi? To co wtedy zrobisz? Kto poniesie konsekwencje?

Tylko Twoje dziecko.

 

Dlaczego Farmaceuta?

 

Tak, teraz powiem Ci dlaczego udanie się po radę do apteki jest zdecydowanie lepszym pomysłem niż wizyta na internetowym forum.

Farmaceuta pomaga nie tylko dorosłym, ale i tym, którzy są dla nich najważniejsi, czyli ich dzieciom. Podczas pracy przekonałam się wielokrotnie, jak pełni niepewności i niepokoju są rodzice, podczas różnych dolegliwości dziecka.

Jaki lek podać? Jak złagodzić ból? Co podać podczas gorączki? Jak pozbyć się kataru?

Te wszystkie, tak oczywiste w przypadku dorosłych pytania, nabierają zupełnie innego znaczenia, gdy chodzi o maluszka. Bo dziecko to nie mały dorosły!

A dzięki wiedzy i doświadczeniu farmaceuta potrafi zinterpretować objawy i wybrać odpowiedni lek dla dziecka, dając tym samym spokój i opanowanie Wam, czyli Rodzicom.

Bo w chwili, gdy musisz wziąć odpowiedzialność za życie np. dziecka nie możesz kierować się tym co piszą Internetowi „eksperci”, a powinnaś tym co mówią doświadczone, fachowe osoby. Gdyż one nie narażą zdrowia ani Twojego, ani Twojego dziecka, na niebezpieczeństwo, które często płynie z internetowych porad.

A przecież zdrowie Twojego dziecka jest dla Ciebie najważniejsze.

 

Gdzie szukać

 

Jeśli nie masz akurat po drodze do apteki, rzetelne informacje dotyczące leczenia znajdziesz m.in. na stronach prowadzonych przez profesjonalistów, czyli lekarzy i farmaceutów. Są to osoby posiadające aktualną wiedzę na temat zdrowia i leków, a także doświadczenie zdobyte w pracy z Pacjentem. A wiarygodne i sprawdzone informacje to w przypadku zdrowia podstawa.

 

farmaceuta czy dr Google?

 

W dzisiejszych czasach, gdy dostęp do sieci jest nieograniczony, każdy może w Internecie napisać co mu się podoba. Ogólne, niesprawdzone informacje, które często zamiast pomóc szkodzą. Bo tak się komuś wydaje, bo kiedyś coś gdzieś przeczytał, a czasem po prostu z czystej złośliwości chce zaszkodzić. Tak, tacy ludzie też piszą w Internecie.

Ponadto, wszystkie te informacje, w żaden sposób nie odnoszą się do konkretnego Pacjenta. Wszystkie są ogólne, często nie mające z daną dolegliwością nic wspólnego.

Gdy w zeszłym roku pisałam swoją książkę „Mama bez recepty”, zapisałam się do kilkunastu grup na FB udzielających porad zdrowotnych.

I szczerze, byłam przerażona!!!

Już nawet nie tym, co ludzie są w stanie napisać, ale tym, że inni ich słuchają i „testują” ich czary na swoich dzieciach.

Podają swojemu dziecku to, co poleci im obca, zupełnie nie mająca o stanie zdrowia ich dziecka, pojęcia kobieta, której się wydaje… Ufają że ktoś, kto z medycyną i lekami zetknął się jedynie oglądając „Szpital” na TVN, będzie umiał poradzić, co jest odpowiednie na dolegliwość dziecka, którego w życiu na oczy nie widział i nie wie o nim nic.

Przykład?

Proszę bardzo:

Dziecko, zapalenie ucha i krwawienie z ucha, temperatura 41 stopni, mama pyta czy podać dziecku przepisany antybiotyk, bo może by tak inaczej. I co dostaje w odpowiedzi?

 • tak, wstrzymaj się, przecież to nie sepsa bo temperatura by nie spadała wtedy.

 

Na uodpornienie idealne:

 • Najlepiej świeżo zerwaną pokrzywą obłożyć ciało niemowlaka.

 

Syn ma katar i zapchała się prawa dziurka

 • Najlepiej przepchać patyczkiem do uszu, mojemu dziecku to zawsze pomaga.

 

Skuteczny produkt na ciemieniuchę

 • masło,
 • smalec.

 

Przerost trzeciego migdałka

 • jedynie naturalna witamina C

 

Co na zimno na ustach w czasie ciąży?

 • Wosk z ucha be ale jest super (ta “porada” pojawiła się kilkukrotnie, więc pani nie jest odosobniona)

 

Co dać dziecku przy grypie żeby szybko zwalczyło?

 • Węgiel wiąże wodę z bakteriami z jelit i powoduje ich wydalenie.
 • Powinno unikać się mleka czyli nabiału bo to jeszcze bardziej zaśluzowuje organizm.

 

Angina ropna u 4-latki.

 • Antybiotyk bez sensu, lepiej okładać ugotowanymi ziemniakami szyję i przejdzie.

 

Kolki u miesięcznego dziecka

 • żadne kropelki nie pomagają łyżeczka herbatki z dziurawca do wody lub mleka,
 • Sugeruje zaprzestać podawania wit. D i k w kropla. Dzieci nie trawa oleju.
 • Ponadto nie szczepic
 • ale może warto spróbować z naturalnym mlekiem na przykład kozim. Nie jestem zwolennikiem modyfikowanego.

 

Pseudo porady na gorączkę, robaki, AZS i prawidłowy wygląd kupki Wam już daruję 😉

Dlatego, jak pokazują powyższe przykłady, nie powinnaś słuchać przypadkowych osób w tak ważnej sprawie jak zdrowie i leczenie.

 

Komu więc zaufać?

 

No farmaceucie właśnie. Farmaceuta poza niezbędną wiedzą i doświadczeniem, jest w stanie dopasować do konkretnych objawów danego Pacjenta leczenie. Jest w stanie go wysłuchać i zająć się nim indywidualnie. Dlatego nie ryzykuj swojego zdrowia słuchając dr Google.

Bo zdrowie masz tylko jedno!

 

Specjalnie dla Ciebie

 

Kochani, aby pomóc Wam odnaleźć się w internetowej poradni postanowiłam wraz z grupą Farmaceutów działających w sieci wziąć udział w kampanii “Zaufaj mojej wiedzy, jestem farmaceutą”.

 

 

Aby pokazać Wam, że farmaceuta jest w stanie dzięki swojej wiedzy pomóc Wam we wszystkim. Wspiera nas Okręgowa Izba Aptekarska w Warszawie, Nutropharma oraz Onet.pl.

Przedstawiam Wam Ambasadorów kampanii Zaufaj mojej wiedzy, jestem farmaceutą:

Tata Farmaceuta

Farmaceuta pierwszego kontaktu

Matka Aptekarka

Medicamenta

Zosia Winczewska

Home and baby

Razem będziemy starać się Wam udowodnić, że to farmaceuta, a nie celebryta, dr Google czy sąsiadka, jest najlepszym źródłem wiedzy dla Pacjenta!


Anna Joniec–Bieniek

Nazywam się Anna Joniec–Bieniek. Z wykształcenia jestem magistrem farmacji, prywatnie mamą Jakuba. Na blogu poruszam prozdrowotne kwestie związane z dziećmi i dorosłymi. Wszystko w oparciu o fachowe wykształcenie i lata doświadczenia w aptece. Jestem też autorką kompendium profesjonalnej aptecznej wiedzy, czyli poradnika „Mama bez recepty”.


Komentarze

2 odpowiedzi na “Gwiazda czy fachowiec? Czytasz porady zdrowotne w internecie? Zapytaj farmaceutę!”

 1. […] Dlaczego warto zapytać farmaceutę, a nie Dr Google pisała Mama Bez Recepty: Gwiazda czy Fachowiec? […]

 2. […] Mama bez recepty. Gwiazda czy fachowiec? […]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

instagram