fbpx

Gorączka a ząbkowanie

26 października 2020

Ząbkowanie to proces fizjologiczny, który zaczyna się zazwyczaj w okolicach 6. miesiąca życia.

To dosyć trudny czas dla maluszka i niestety nie jest całkowicie bezbolesny. Ząbkowaniu towarzyszą często objawy takie jak obrzęk dziąseł, pogorszenie apetytu, nadmierne ślinienie się, czy właśnie podwyższona temperatura ciała. Co stosować na gorączkę u ząbkującego dziecka? Kiedy należy skonsultować się z lekarzem?

 

Gorączka przy ząbkowaniu – dlaczego występuje?

 

Podwyższona temperatura podczas ząbkowania jest dosyć typowym objawem i nie powinna być powodem do niepokoju, jeśli nie przekracza 38 stopni Celsjusza.

Dlaczego jednak pojawia się gorączka?

Proces powstawania zębów można podzielić na trzy etapy:

  • do momentu wyrżnięcia się zęba z dziąsła,
  • etap wyrzynania,
  • etap nadkostny, czyli po ukazaniu się zęba w jamie ustnej.

To właśnie w momencie wyrzynania się zęba tworzy się stan zapalny dziąsła, który może prowadzić do wzrostu temperatury ciała. Dodatkowo dzieci, które ząbkują, częściej wkładają do jamy ustnej ręce, czy inne przedmioty, co sprzyja rozwojowi zakażeń (wirusowych i bakteryjnych).

 

Ile trwa gorączka u niemowlaka przy ząbkowaniu?

 

To bardzo indywidualna kwestia, ale podwyższona temperatura ciała u ząbkującego dziecka może utrzymywać się od jednego do trzech dni przed pojawieniem się zęba i do mniej więcej trzeciego dnia po jego pojawieniu się w jamie ustnej.
Jeżeli gorączka utrzymuje się przez dłuższy czas, albo przekracza 38,5 stopnia Celsjusza, należy skontaktować się z lekarzem, który ustali jej przyczynę.

 

Jak zbić gorączkę przy ząbkowaniu dziecka?

 

Jeżeli podwyższona temperatura u niemowlaka występuje już przy pierwszych objawach sugerujących, że zaraz pojawi się nowy ząb i towarzyszą jej dolegliwości bólowe, można podać dziecku paracetamol lub ibuprofen.

W artykule „Leki przeciwgorączkowe dla dzieci – ibuprofen i paracetamol” znajdziesz dokładny opis tych substancji leczniczych oraz porównanie wszystkich dostępnych na rynku ich postaci.

Opuchliznę i ból można zmniejszyć także stosując preparaty o działaniu przeciwzapalnym i przeciwbólowym do stosowania miejscowego. Zazwyczaj mają one postać żelu i zawierają ekstrakty roślinne takie jak szałwia, rumianek, melisa, czy eukaliptus. Część z nich posiada również substancję znieczulającą.

Ulgę dziecku przynoszą też specjalne gryzaki, których wybór na rynku jest bardzo duży. Masują one delikatnie dziąsła. Można spróbować je także schłodzić (wyłącznie w lodówce, nie wolno wkładać ich do zamrażalnika).

Podczas występowania gorączki u małego dziecka ważne jest, żeby było ubrane w lekkie ubrania – w celu uniknięcia przegrzania.

 

Wysoka temperatura przy ząbkowaniu – inne objawy

 

Ząbkowaniu mogą towarzyszyć także inne objawy, które są zupełnie normalne i nie powinny martwić rodziców.

Są to między innymi:

  • brak apetytu,
  • nadmierne ślinienie się,
  • drażliwość,
  • opuchlizna,
  • wrażliwość dziąseł na dotyk,
  • swędzenie dziąseł.

 

Kiedy gorączka u dziecka jest niebezpieczna?

 

Gorączka przy ząbkowaniu jest normalnym stanem, ale nie powinniśmy przeoczyć innych objawów, które mogą świadczyć o stanie chorobowym, który będzie zagrażał zdrowiu, a nawet życiu dziecka.

Kiedy gorączka przekracza 38,5 stopnia Celsjusza, towarzyszą jej biegunka, wymioty, lub wysypka, dziecko jest bardzo śpiące lub rozdrażnione na tyle, że nie jesteśmy w stanie go uspokoić, powinniśmy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem. Takie objawy mogą być spowodowane przez infekcje wirusowe lub bakteryjne, niektóre choroby wpływające na układ odpornościowy, a także inne, poważne choroby.


Anna Joniec-Bieniek

Anna Joniec–Bieniek

Nazywam się Anna Joniec–Bieniek. Z wykształcenia jestem magistrem farmacji, prywatnie mamą Jakuba. Na blogu poruszam prozdrowotne kwestie związane z dziećmi i dorosłymi. Wszystko w oparciu o fachowe wykształcenie i lata doświadczenia w aptece. Jestem też autorką kompendium profesjonalnej aptecznej wiedzy, czyli poradnika „Mama bez recepty”.


Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

instagram