fbpx

Paracetamol i ibuprofen naprzemiennie u dzieci – jak łączyć?

27 października 2019

Jak zapewne wiesz, gorączka nie jest chorobą. Jest ona pozytywną reakcją organizmu pokazującą, że nasz organizm podejmuje walkę z chorobą. Jednak temperatura przekraczająca 38 stopni C osłabia organizm tzn. następuje większe zużycie tlenu przez tkanki, większe wytwarzanie dwutlenku węgla, metabolizm jest zwiększony, serce pracuje szybciej, dochodzi do utraty wody i elektrolitów. W takiej sytuacji powinniśmy mu pomóc podając leki przeciwgorączkowe.

Jak zapewne pamiętasz z poprzedniego artykułu o lekach przeciwgorączkowych u dziecka możesz zastosować syrop, krople lub czopki zawierające paracetamol lub ibuprofen.

Większość z Was podczas gorączki u dziecka stosuje tylko produkt z paracetamolem lub tylko produkt z ibuprofenem. Ja również tak robię najczęściej. Jednak czasem, gdy gorączka u mojego dziecka nie chce się obniżyć, stosuję paracetamol na przemian z ibuprofenem.

 

Paracetamol i ibuprofen jednocześnie – badania

Część z was zapewne przynajmniej raz zastanawiała się, czy można podać dziecku paracetamol i ibuprofen. Jak wykazały badania, naprzemienne zastosowanie preparatów z paracetamolem i ibuprofenem, pomaga szybciej zwalczyć gorączkę i zmniejsza ryzyko działań niepożądanych przez zmniejszenie dobowej dawki każdego z leków.

w 2006r. w Izraelu E.M. Sarrell, E. Wielunsky, H.A. Cohen przeprowadzili badanie na grupie 480 gorączkujących dzieci w wieku od 6 do 36 miesięcy.

Dawki leków jakie zastosowano, to odpowiednio:

  • w grupie nr 1- paracetamol w dawce 12,5mg/kg mc co 6h
  • w grupie nr 2- ibuprofen w dawce 5 mg/kg mc co 8h
  • w grupie nr 3- paracetamol (w dawce 12,5mg/kg mc) na przemian z ibuprofenem (w dawce 5 mg/kg mc) co 4 godziny.

Naprzemienne podawanie ibuprofenu i paracetamolu (160 dzieci – grupa 3) w stosunku do podawania jedynie ibuprofenu (160 dzieci – grupa 2) lub paracetamolu (160 dzieci – grupa 1) wykazało:

  • mniejszą średnią gorączkę u dzieci przyjmujących oba preparaty naprzemiennie,
  • mniejsze nasilenie stresu i bólu u dzieci przyjmujących oba preparaty naprzemiennie,
  • mniejszą liczbę dawek leków przeciwgorączkowych u dzieci przyjmujących oba preparaty naprzemiennie,
  • większą redukcję liczby dawek leków przeciwgorączkowych przyjętych między 2. a 1. dniem oraz między 3. a 2. dniem leczenia, u dzieci przyjmujących oba preparaty naprzemiennie,
  • mniejsze ryzyko nawrotu gorączki w 5. dniu od rozpoczęcia leczenia u dzieci przyjmujących oba preparaty naprzemiennie.

Wynika z tego, że naprzemienne podawanie paracetamolu i ibuprofenu co 4 godziny jest skuteczniejsze w leczeniu gorączki u dzieci w wieku 6–36 miesięcy niż monoterapia tymi lekami.

 

Co ile czasu stosować paracetamol i ibuprofen u dzieci – schemat

Poniżej grafika przedstawiająca jak dokładnie podawać oba leki na przemian. Oczywiście zaczynasz od godziny która Tobie pasuje, pamiętając że kolejny raz podajesz lek (o innym składzie) za 4 godziny np.

  • 08:00 paracetamol
  • 12:00 ibuprofen
  • 16:00 paracetamol
  • 20:00 ibuprofen
  • 24:00 paracetamol
  • 04:00 ibuprofen

 

Co ile godzin podawać dzieciom ibuprofen i paracetamol? Naprzemienne stosowanie paracetamolu i ibuprofenu - co ile?

 

 

Wszystko o gorączce

 

Wszystkie inne informacje na temat gorączki i sposobów jej obniżania u dzieci znajdziesz w mojej książce „Mama bez recepty” dostępnej na stronie mama.altenberg.pl

Do 21.11. nie płacisz za przesyłkę książki, więc śpiesz się!

Buziaki 🙂


Anna Joniec-Bieniek

Anna Joniec–Bieniek

Nazywam się Anna Joniec–Bieniek. Z wykształcenia jestem magistrem farmacji, prywatnie mamą Jakuba. Na blogu poruszam prozdrowotne kwestie związane z dziećmi i dorosłymi. Wszystko w oparciu o fachowe wykształcenie i lata doświadczenia w aptece. Jestem też autorką kompendium profesjonalnej aptecznej wiedzy, czyli poradnika „Mama bez recepty”.


Komentarze

Jedna odpowiedź do “Paracetamol i ibuprofen naprzemiennie u dzieci – jak łączyć?”

  1. […] zapisuj sobie o której godzinie podałaś dany lek, zwłaszcza, jeśli podajesz paracetamol i ibuprofen naprzemiennie (zasady takiego podawania znajdziesz TUTAJ) […]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

instagram