fbpx

Jak prawidłowo stosować preparaty donosowe? Jak wpuszczać krople do nosa?

08 lutego 2021

Wielu z Nas w zły sposób stosuje preparaty donosowe, co może znacząco wpłynąć na ich działanie. Błędy najczęściej wynikają z nieświadomości Pacjentów, złej interpretacji zaleceń z ulotki lub nieprzestrzegania dawkowania.

A zarówno nadużywanie leków, jak i ich niewłaściwe stosowanie może prowadzić do niekorzystnych dolegliwości lub braku skuteczności terapii.

Jak więc temu zaradzić?

 

TECHNIKA I MIEJSCE PODAWANIA

 

Technika podawania jest niezwykle ważna dla skuteczności preparatów donosowych. Sposób aplikacji powinien pozwolić na prawidłowe działanie wewnątrz jamy nosowej. Krople czy spray można podawać poprzez rozpylenie lub wkroplenie, w zależności od aplikatora. Najlepszym miejscem wchłaniania się preparatu jest błona śluzowa małżowiny nosowej środkowej oraz przewód nosowy.

 

SPOSOBY APLIKOWANIA KROPLI DONOSOWYCH

 

Podanie na leżąco

Najważniejsze przy podawaniu tego typu preparatów jest doprowadzenie jak największej ilości substancji czynnej do błony śluzowej małżowiny nosowej środkowej.

Zalecana jest aplikacja kropli, do każdej dziurki, które nie powinny spływać po jamie nosowej do gardła i przełyku oraz żołądka. W przypadku dostania się do gardła, zaleca się odkrztuszenie zaaplikowanej dawki leku. Po aplikacji kropli, Pacjent powinien odczekać około 30 sekund w jednej pozycji.

Podczas aplikacji kropli przy użyciu kroplomierza, zalecane jest, aby leżeć na plecach, z głową odchyloną do tyłu. Po zakropieniu należy obrócić głowę w prawo, następnie w lewo i powrócić do pozycji wyjściowej. Jest to tzw.pozycja wg.Myginda.

Istnieje również pozycja wg.Ragana, która polega na tym, że leży się na boku, z głową ułożoną niżej niż reszta ciała, najlepiej tak, aby skronie znajdowały się na linii barków. Głowa powinna być delikatnie skręcona, a nos skierowany w stronę ramienia położonego wyżej.

 

Podanie na stojąco

Istnieje również sposób podawania kropli na stojąco. W tym celu należy odchylić maksymalnie głowę do tyłu. Podczas aplikacji warto zrobić delikatny wdech, aby krople mogły zostać głębiej wchłonięte. Po zakropieniu należy odchylić głowę do przodu i utrzymać ją w takiej pozycji przez 1-2 minuty. Dodatkowo warto poobracać głową w prawo i w lewo, aby lepiej i równomiernie rozprowadzić substancję w jamie nosowej.

 

SPOSOBY PODANIA KROPLI W FORMIE AEROZOLU

 

Preparaty w postaci aerozolu są łatwiejsze do aplikacji. Można je stosować na leżąco, stojąco czy siedząco. Przed rozpyleniem należy odchylić głowę do tyłu. Pamiętajmy, aby przed zastosowaniem spray’u wstrząsnąć pojemnikiem. Rozpylona ciecz lepiej rozprowadza się po jamie nosowej, a spływanie do gardła jest zdecydowanie mniejsze niż w przypadku tradycyjnych kropli. Atomizer powinien być skierowany w stronę bocznej ściany nosa.

 

Jak stosować maść do nosa? 

 

Maści do nosa są rzadko stosowanym rozwiązaniem. Najwygodniej nałożyć dawkę maści na patyczek higieniczny i delikatnie rozmasować go na wewnętrznej stronie skrzydełka nosa, do momentu całkowitego wchłonięcia. Maść należy stosować ściśle według instrukcji dołączonej do opakowania. Maści często wykazują dodatkowe działanie nawilżające śluzówkę nosa oraz dłużej utrzymują się na błonach śluzowych. Często są stosowane w przypadku uczucia swędzenia, pieczenia czy ogólnego dyskomfortu w jamie nosowej.

 

KOLEJNOŚĆ PODANIA PREPARATU DO NOSA

 

W przypadku stosowania dowolnego preparatu do nosa, ważna jest kolejność.

  1. Przed podaniem należy oczyścić nos.
  2. Wstrząsnąć pojemnikiem.
  3. Przyjąć odpowiednią dla siebie pozycję.
  4. Końcówkę preparatu należy umieścić płytko w nosie i skierować w stronę bocznej ściany nosa.
  5. Prawidłowo zaaplikować produkt do jednej, a później do drugiej dziurki.
  6. Podczas aplikacji wykonać powolny wdech.
  7. Oczyścić aplikator.

 

BŁĘDY PODCZAS APLIKACJI

 

Najczęstsze błędy popełniane podczas aplikacji kropli do nosa

  • Zbyt mocne pociąganie nosem podczas aplikacji.
  • Naciskanie jednej strony nozdrzy w momencie podawania do drugiej dziurki.
  • Zbyt duża lub mała ilość podawanego preparatu.
  • Zła pozycja podczas aplikacji.
  • Nieoczyszczanie końcówki aplikatora po każdorazowym zastosowaniu.
  • Zbyt głębokie wprowadzenie końcówki aplikatora.
  • Dotykanie końcówką aplikatora błon śluzowych nosa.

 

Najczęstsze błędy popełniane podczas aplikacji maści do nosa

  • Wycieranie nosa bezpośrednio po zastosowaniu maści.
  • Zbyt głębokie wprowadzenie maści do nosa.
  • Stosowanie zbyt dużej dawki maści.
  • Zbyt częste stosowanie maści.

 

Wszystkie preparaty donosowe należy stosować zgodnie z zaleceniami. Nie należy przekraczać zaleconej, dziennej dawki. W przypadku pojawienia się działań niepożądanych należy odstawić lek i skontaktować się z lekarzem lub farmaceutą.

Zachęcam również do przeczytania artykułu o uzależnieniu od kropli od nosa gdyż jest to częsty wśród Pacjentów problem.


Anna Joniec-Bieniek

Anna Joniec–Bieniek

Nazywam się Anna Joniec–Bieniek. Z wykształcenia jestem magistrem farmacji, prywatnie mamą Jakuba. Na blogu poruszam prozdrowotne kwestie związane z dziećmi i dorosłymi. Wszystko w oparciu o fachowe wykształcenie i lata doświadczenia w aptece. Jestem też autorką kompendium profesjonalnej aptecznej wiedzy, czyli poradnika „Mama bez recepty”.


Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

instagram